• $8,6646
  • €10,1763
  • 491.414
  • 1391.91
3 Haziran 2021 Perşembe 15:49 | Son Güncelleme:

Stresi azaltıyor başarıyı arttırıyor! Nefes egzersizleri

Stresi azaltıyor başarıyı arttırıyor! Nefes egzersizleri

Stres ve kaygı çağımızın hastalığı. Günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası stres ile mücadele etme yöntemlerinden biri "nefes egzersizi". İş yerinde, evde otururken, yolda yürürken dahi uygulanabilir kolayca uygulanabilir. Vücutta onarım, sakinleşme ve dinlenme sağlayan nefes egzersizi uygulamalarını sizler için hazırladık.

Stressiz bir hayat herkesin hayali. Ama maalesef pek mümkün olmuyor. Hal böyle olunca stres ve kaygıyla başa çıkma yöntemleri imdadımıza yetişiyor. Uzmanlara göre, evde, iş yerinde her yerde uygulanabilir nefes egzersizleri psikolojik rahatlama sağlıyor. İşte ruhu dinlendiren, zihin açan nefes egzersizleri...

DHA'da yer alan habere göre, nefes egzersizleri zihni açarak algı düzeyini yükseltiyor bu da başarı getiriyor.

"SİNİRLERİ UYARARAK VÜCUDU SAKİNLEŞTİRİN"

Yapılan nefes egzersizleriyle sinirlerin uyarıldığını belirten Ertürk, "Hem sınava hazırlandığımız dönemde hem de özellikle sınav gününde benim tavsiyem derin solunum egzersizleriyle birlikte bu siniri uyararak vücudu olabildiğince sakinleştirmek. Göğüs ve diyafram solunumu dediğimiz iki çeşit solunum çeşidimiz var. Burada hem solunum egzersizleriyle birlikte bilinçli bir farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Bunun için bir kursa gerek yok ve öğrencilerimiz kendileri deneyimleyebilirler." ifadelerini kullandı.

"EN AZ 10 KEZ TEKRARLAYIN"

Ertürk, yapılacak basit egzersizi şu sözlerle anlattı:

"Bir ellerini göğüslerine koyabilirler, derin bir şekilde 10 kez nefes alıp göğsünün şiştiğini hissederek nefes verebilirler. Bunu 10 kez tekrarlayabilirler. Sonrasında yine ellerini diyaframa koyup aynı şekilde diyafram altında karnının şiştiğini hissedip nefes verebilirler. Bunu ne kadar çok tekrarlarlarsa o kadar çok bu sinirimizi uyarmış oluyoruz. Böylece sakinleşmeye geçiş yapmış oluyoruz."

"UYKUDAN ÖNCE VE SINAV ANINDA YAPMAK MÜMKÜN"

Öğrencilerin sınav yerine erken gitmelerini tavsiye eden Ertürk, "Sınav yerine biraz daha erken gidip, o atmosferi soluyup, o ortamda bu egzersizleri yapabilirler. Bir gün öncesinde çok stresli oluyorlar, uykuya dalmada sorun yaşayabilirler. Yine bir gece öncesinde de bu solunum paternini gerçekleştirebilirler." dedi.

"UZUN SÜRE YAPMAK DAHA ETKİLİ"

Gelecek sene sınava girecek öğrencilerin şimdiden bu egzersizi yapmalarını öneren Ertürk, "Bu egzersizlere ne kadar önce hazırlanırsak vücudumuzun nöronal yapısını da o şekilde eğitmiş oluyoruz. Bu da kalıcı hale geçmiş oluyor." ifadelerini kullandı.

"SINAV PERFORMANSINI ETKİLEYEBİLİR"

Öğrencilerin yaşadığı stresle istediği performansı sergileyemediklerini belirten Ertürk, sözlerini şöyle tamamladı:

Nefes egzersizleriyle zihnimizin daha açık, daha farkındalıklı, bilinci uyanık bir halde, algı düzeyimizin yüksek olduğunu gözlemliyoruz. Bu da sınav performanslarına yansıyacaktır. Öğrencilerimiz hiçbir şey yapamasa bile gevşeme hareketleri yapabilir. Omuz kuşağı kaslarımızı, boyundaki kaslarımızı gevşetmeye yönelik egzersizler yapabiliriz. Fizyoterapistlerin önerdiği egzersiz stratejilerini de kombine ederek yapıldığında çok daha güzel bir egzersiz reçetesi olur. Öğrenciler yıpranmalarına ve motivasyonlarının düşmesine izin vermesin. Her zaman egzersiz ve gevşeme teknikleriyle birlikte bu süreci yönetebilirlerse, onların başarılı olacağını düşünüyorum.
<p>Birleşmiş Milletler 76. Genel Kurulu'na katılmak üzere ABD'ye hareketi öncesi Atatürk Havalimanı'

Erdoğan'dan fahiş fiyat mesajı

Düzce'de üretilen elektrikli motosiklet ve bisikletler dünya yollarında

Sivas'ta, Hititler dönemine ait ''apartmanlar'' keşfedilmeyi bekliyor

1915 Çanakkale Köprüsü'nün tabliye montajları tamamlanma aşamasına geldi