• $9,6162
  • €11,1995
  • 553.926
  • 1457.35
25 Eylül 2021 Cumartesi 10:00 | Son Güncelleme:

Sonbahar gribiyle Kovid-19 arasındaki 3 fark

Sonbahar gribiyle Kovid-19 arasındaki 3 fark
AA

Sonbahar gribinin yaygınlaşması birçok kişiyi Kovid-19'dan dolayı tedirgin ediyor. Peki, sonbahar gribiyle Kovid-19 arasındaki farklar neler? Gribal enfeksiyonlarda ishal, karın ağrısı gibi mide ve bağırsaklarla ilgili semptomları daha az görülüyor. Kovid-19 belirtileri ise tam tersi. İşte sonbahar gribiyle Kovid-19 arasındaki 3 fark...

Sonbahar gribi şu günlerde yaygın. Mevsim değişimine ayak uyduramayanlar ya da bağışıklığı düşük olanların gribe yakalanması an meselesi. Peki, sonbahar gribiyle Kovid-19 arasındaki farkı nasıl ayıracağız?

AA'ya açıklamalarda bulunan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Gerek, griple Kovid-19 arasındaki farkları anlattı.

1. İSHAL VE KARIN AĞRISI

Mevsim itibarıyla viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının daha yoğun olacağı bir döneme girildiğini belirten Prof. Dr. Mustafa Gerek, grip vakalarında ishal, karın ağrısı, koku ve tat alma bozukluğu gibi belirtilerin Kovid-19'a göre daha az görüldüğünü belirtti.

2. AKCİĞERLERE ETKİ

Prof. Dr. Gerek, griple Kovid-19 arasındaki farkları şöyle sıraladı:

"Kovid-19 ve grip enfeksiyonunun ortak semptomları çok fazla. Özellikle delta varyantının neden olduğu Kovid-19'da yüksek ateş, öksürük, aşırı halsizlik, mide ve bağırsak rahatsızlıkları, koku ve tat alma bozukluğu, dengeyle ilgili semptomlar ön plana çıkıyor. Gribal enfeksiyonda yine yüksek ateş, aşırı halsizlik gibi bulgular var ama Kovid-19'da gördüğümüz yoğun akciğer tutulumu veya hayatı tehdit eden durumla karşı karşıya kalmıyoruz."

3. KOKU VE TAT ALMA

Gerek, Kovid-19 ve grip semptomlarındaki farklılıklara ilişkin şu bilgileri verdi:

"Gribal enfeksiyonlarda ishal, karın ağrısı gibi mide ve bağırsaklarla ilgili semptomları daha az görüyoruz. Kovid-19'daki koku ve tat alma bozukluğunu genelde gribal enfeksiyonlarda çok görmüyoruz. Akciğer tutulumunu, nefes almayı güçleştiren, kandaki oksijen düzeyini azaltan, oksijen ihtiyacını ortaya çıkaran durumu gribal enfeksiyonda eğer çok özel bir durum, ek hastalıklar yoksa çok görmüyoruz. Gribal enfeksiyonu Kovid-19'dan bu şekilde ayırt edebiliriz."

"VİRAL ENFEKSİYONLARDA HİÇBİR ŞEKİLDE ANTİBİYOTİĞİN YERİ YOK"

Grip, soğuk algınlığı semptomları olan hastalara, doktora görünmeden antibiyotik kullanmamaları uyarısında bulunan Gerek, şöyle devam etti:

"Viral enfeksiyonlarda hiçbir şekilde antibiyotiğin yeri yok. Türkiye'de gereksiz antibiyotik kullanımını yaygın olarak görüyoruz, bu önemli bir sorunumuz. Viral enfeksiyonlar ortaya çıktığı zaman özellikle kas ve eklem ağrıları veya yüksek ateş durumu varsa bunları gidermek amacıyla bazı ilaçları kullanmak mümkün. Ancak hem Kovid-19 hem de gribal enfeksiyonlar benzer semptomlar gösterdiği için vatandaşlarımız, öncelikle PCR testi yaptırarak, Kovid-19 olmadıklarından emin olmalılar."
  • sonbahar gribiyle Kovid-19 arasındaki fark
  • sonbahar gribi
  • Kovid-19
  • sonbahar gribiyle Kovid-19
<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Liman kenti Kaunos'taki Bizans kilisesi ve mezarlar gün yüzüne çıkarılıyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Güney Kore'de heyetler arası görüşme gerçekleştirdi

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı