• $8,058
  • €9,6752
  • 460.376
  • 1408.14
01 Nisan 2021 Perşembe 11:43 | Son Güncelleme:

Sirkadiyen beslenme ezber diyetleri bozuyor

Sirkadiyen beslenme ezber diyetleri bozuyor

Alkali diyeti, İsveç diyeti, Akdeniz diyeti, detoks diyeti, lahana diyeti, 3+3 diyeti, yumurta diyeti... Tüm bu diyetleri unutarak sirkadiyen diyetini öneren uzmanlar, bu diyetin vücudun işleyişini kolaylaştırdığını söyledi. Aç kalarak zayıflama klişesini yıkan sirkadiyen diyetinin detayları haberimizde...

Türkiye Sağlık Araştırmasına göre, ülkedeki obez bireylerin oranı geçen yıl yüzde 21,1 olarak belirlendi. Kadınların yüzde 24,8'inin, erkeklerin yüzde 17,3'ünün obez olduğu tespit edildi. Hal böyleyken diyet listeleri havada uçuşuyor. Kısa sürede en hızlı kilo verdiren diyetler yerini zaman odaklı 'sirkadiyen' diyetine bıraktı. Peki, sirkadiyen diyeti nedir? Nasıl uygulanır? Etkileri nelerdir?

DHA'da yer alan habere göre Beslenme ve Diyetetik Bölümü Arş. Gör. Eda Balcı, sirkadiyen diyetinin nasıl yapıldığını anlattı.

DÜZENLİ OLARAK HER GÜN AYNI SAATTE YEMEK YENMELİ

sirkadiyen beslenme biçimine dair önerilerde bulunan Uzman Diyetisyen Eda Balcı, "Düzenli olarak her gün aynı saatte yemek yenmeli. Özellikle yeni başlayanlar için 3 ana ve 2 ara öğün önerilmekte ve bu öğünlerin sebzeler, sağlıklı yağlar, lifli ve yüksek proteinli gıdalardan oluşması tavsiye edilmektedir. Sirkadiyen beslenmenin vücudun doğal döngüsüne ayak uydurması ve bu düzenin de dışına çıkmaması gerekir." dedi.

SİRKADİYEN VÜCUT RİTMİDİR

Sirkadiyen beslenmenin püf noktaları ve hangi saatlerde yenmesi gerektiğine dair bilgi veren Beykent Üniversitesi Sağlık Bilimi Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Arş. Gör. Eda Balcı, sirkadiyen diyetini şöyle anlattı:

"Sirkadiyen, vücudun bir gün içerisinde gerçekleştirdiği fizyolojik, psikolojik ve hormonsal süreçlerin toplamı ile oluşan vücut ritmidir. Sirkadiyen ritmi, organizmanın biyolojik saati olarak tanımlayabiliriz. Vücudumuzun işlevlerinin düzenli bir şekilde işleyişini ifade eder. Sirkadiyen ritmin bir parçası olarak uyku-uyanıklık döngüsü, hormon salınımı, metabolik aktiviteler, kişisel performans, kalp hızı ve kan basıncı örnek olarak verilebilir."

"SİRKADİYENDE GIDA KISITLAMASI YOK"

Sirkadiyen beslenmenin bilindik diyet türlerinden daha farklı olduğunu belirten Balcı, "Diğer diyet türleri ile aralarındaki en temel farklılık; sirkadiyen beslenmede gıda kısıtlaması ve yasaklanmasının olmamasıdır. Sirkadiyen beslenmenin esas odak noktası; besinlerin içerdiklerinden ziyade, besinlerin tüketildikleri zaman dilimidir." şeklinde konuştu.

Sirkadiyen beslenmenin vücudun doğal döngüsüne ayak uydurmayı ve bu düzenin de dışına çıkmamayı gerektirdiğini söyleyen Balcı, bu beslenme düzenine uygun olarak yaşamak için ilk olarak doğru beslenme düzenine de sahip olmanın önemli olduğunu belirtti.

"GECE YEMEK YEMEYİN"

Balcı son olarak günün erken saatlerinde yani enerjinin fazla tüketildiği saatlerde tahıl ve yağ grubu besinlerin tüketiminin önererek "Öğle saatlerinde ise daha hafif fakat protein içeriği yüksek besinlerin tüketimi önemlidir. Protein içeriğinin yüksek olması akşam yemeğine kadar olan sürede daha tok olmayı sağlayacaktır. Metabolizmanın yavaş çalıştığı akşam saatlerinde ise yağ oranı düşük besinler özellikle salatalar ve çorbaları tercih etmek daha doğru olacaktır. Gece yemek önerilmez. Çünkü gece metabolizma hem çok yavaş çalışır hem de vücut enerjisini besinlerin sindirimine değil kendisini onarmaya ve yenilemeye harcamalıdır." dedi.

  • sirkadiyen diyeti
  • sirkadiyen diyeti nasıl
  • kilo verme
  • sirkadiyen diyetinin püf noktası
  • eda balcı
  • diyet
<p>Ankara'da boşanma aşamasında olduğu eşine karşı koruma tedbiri bulunan L.S. 4 aylık bebeği Asya S

Koruma tedbiri olan baba minik Asya'yı annesinden böyle kaçırdı! İşte o anlar...

Bakanı Karaismailoğlu, Hasankeyf-2 Köprüsü Açılış Töreninde katıldı

Milli Savunma Bakanlığı fotoğrafları paylaştı

''Baharın müjdecisi'' leylekler Bingöl'e renk kattı