• $8,5492
  • €10,0853
  • 495.469
  • 1351.59
14 Haziran 2021 Pazartesi 12:44 | Son Güncelleme:

Sağırlık yapıyor! İşte doğru kulaklık kullanımı

Sağırlık yapıyor! İşte doğru kulaklık kullanımı

Teknolojik gelişmeler hayatı kolaylaştırırken bilinçsiz kullanımında sağlığı tehdit ediyor. Kulak içi ve kulak üstü kullanılan kulaklıklar da uzun süre ve yüksek sesle kullanıldığında dış kulak yolu iltihabına neden oluyor. Uzmanlar son zamanlarda işitme cihazı tavsiye ettikleri hasta sayısında artış olduğunu belirtiyor. Peki, doğru kulaklık kullanımı nasıl olmalıdır? Uzmanı açıkladı.

Kulak bölgesine sert bir cismin saatler boyu temas etmesi dış kulak yolu iltihabına neden oluyor. Uzmanlara göre, kulak içi ve kulak üstü kulaklıkları yüksek ses ve uzun saatler kullanmak sağırlığa neden oluyor. Özellikle gençlerin risk altında olduğnu ifade eden doktorlardan doğru kulaklık kullanımı tüyoları şimdi sizlerle...

DHA'da yer alan habere göre, kulak dışı iltihabının ilk belirtisi şiddetli ağrı. Gece kulaklıkla uyumak çok tehlikeli.

"ŞİDDETLİ AĞRIYLA HASTANEYE BAŞVURUYORLAR"

Dış kulak yolunun kıkırdak ve kemik üzerine direkt cildin oturmasıyla oluştuğunu, bölgede bir ara tabakanın olmadığını anlatan Kulak Burun Boğaz Hastalı Op. Dr. Turgay Ercan Tunç, "Dolayısıyla buraya uzun süre sert bir cismin temas etmesi arada yumuşak doku olmadığından uzun dönemde ağrıya ve dış kulak yolu iltihabına yol açmakta. Bunu son dönemlerde çok görmeye başladık. Kulaklıkları kulağına takıp yatarak bası oluşmasına yol açan genç hastalar sabah ağrı şikayetiyle bize başvuruyorlar." diye konuştu.

"BÜTÜN GÜN KULAĞINIZDA KALMASIN"

Kulaklıkların yalnızca kullanım sırasında takılması gerektiğini, gün boyu kulakta kalmamasını ifade eden Op. Dr. Turgay Ercan Tunç, "Bu cisimleri bütün gün kulakta gezdirmeyin. Bunun yanı sıra kesinlikle bu kulaklıklarla uyumamak önemli. Kulak içindeki bölgeyi basıya maruz bırakmamalıyız. Teknolojiden tabii ki yararlanmak gerekir ama bunu sınırlı şekilde kullanmak önemlidir. En doğru kullanım telefonla konuşma esnasında kullanıp çıkarmak, bütün gün kulakta tutmamaktır. Özellikle 18 yaş altında yani vücudu şekillenme aşamasında olan bireylerde, bu bölgede yanlış şekillenmeye neden olabilir." değerlendirmesinde bulundu.

"İŞİTME KAYIPLARI 50 YAŞA KADAR DÜŞTÜ"

Kulaklığa bağlı oluşan dış kulak yolu iltihabı ve ağrıların yanı sıra bir diğer sorunun da işitme kayıpları olduğunu belirten Op. Dr. Turgay Ercan Tunç, "Kulaklıklar kişiye fazla ses özgürlüğü veriyor. Bu da uzun yıllar kullanım sonucu kalıcı işitme kaybına yol açıyor. Uzun dönemde kişiyi işitme cihazına mahkum ediyor. Her gün 1-2 hastamızı işitme cihazına yönlendirmeye başladık. Bu maalesef 50 yaşa kadar düştü." ifadelerini kullandı.

<p>Başkan Erdoğan Ayasofya Camii'nin ibadete açılışını sosyal medya hesabından video ile kutladı. Er

Başkan Erdoğan'dan 'Ayasofya'nın Dirilişi' paylaşımı

2020 Tokyo Olimpiyatları görkemli törenle açıldı

Bayraktar TB3, TCG Anadolu'da birlikte görev yapacak

Metabolizmayı hızlandıran besinler nelerdir?