• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
18 Şubat 2021 Perşembe 10:57 | Son Güncelleme:

Safra kesesi taşı kadınlarda daha sık görülüyor

Safra kesesi taşı kadınlarda daha sık görülüyor

Ağrısıyla meşhur olan safra kesesi taşı kadınlarda erkeklere göre daha sık görülüyor. Safra taşlarının vücutta etkilerini anlatan uzmanlar, safra kesesi taşı ağrıları hakkında bilgi verdi.

Safra taşları dayanılmaz ağrılara neden oluyor. Karaciğerden günde yaklaşık olarak 1 litre kadar safra salgılanır ve bağırsaklardan yağların sindirimi ile bazı vitaminlerin emilimini sağlamak gibi çeşitli fonksiyonları yerine getirir.

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Saber Sazdar, safra taşlarıyla ilgili şunları söyledi:

"Safra taşlarının varlığı iki şekilde vücutta komplikasyona neden olur. Birincisi, genellikle taşlar küçüktür ve koledok dediğimiz safranın duodenuma akmasını sağlayan yolun taşlar tarafından tıkanmasına ve hastada sarılığa neden olur. İkincisi, safra bir asittir ve duodenum belli bir asit derecesine kadar tolere eder ancak taşların varlığı asit PH'sini düşürür ve asidin duodenumdaki mukozayı tahrip eder."

Sazdar, "Taşların safra kanalına düştüğü, safra kesesi yollarını tıkadığı ve safranın çıkışını kestiği durumlarda ise bazı safra kesesi taşı belirtileri ortaya çıkmaktadır. Bunları, karnın orta üst bölümünden başlayarak sağ sırt ve omuza doğru ilerleyen ağrı, mide bulantısı ve kusma, yemek sonrasında kürek kemiğinde ağrı, hazımsızlık, karında şişlik olarak ifade edebiliriz." değerlendirmesinde bulundu.

<p>İstanbul Halkalı'da büyük bir yangın çıktı. </p><p>Dumanlar kilometrelerce öteden görülürken, eki

Halkalı'da iş yeri yangını

Konya'da mısır hasadının yapıldığı tarlada 40 metre derinliğinde obruk oluştu!

Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli açıldı! Seyahat süresinin 15 dakikadan 3 dakikaya inecek

Çakmakla piknik tüpünü kontrol etti! Evim tamamen yandı