• $8,4979
  • €10,2832
  • 497.463
  • 1441.33
23 Nisan 2021 Cuma 16:30 | Son Güncelleme:

Ramazan'da vücut direncini artıran 10 besin takviyesi

Ramazan'da vücut direncini artıran 10 besin takviyesi

Koronavirüsle gelen kaygı, rutin işler, eğitim ve iş hayatı derken vücut direncini korumak oldukça zor. Bir yandan sağlıklı beslenmek gerekiyor diğer yandan da besin takviyeleriyle de vücuda destek olmak şart. Ramazan'da vücut direncini artıran en etkili 10 besin takviyesini bir araya getirdik.

Vücut direncini artırmak için sağlıklı beslenmenin yanı sıra besin takviyelerine de ihtiyaç var. Özellikle Ramazan'da güçlü bağışıklık son derece önemli. Probiyotiklerden zerdeçala, D vitamininden kolajene kadar vücut için en gerekli besin takviyelerini bir araya getirdik.

Alem Dergisi'nde yer alan habere göre kaliteli bir beslenme, sağlıklı uyku düzeni ve fiziksel aktivitenin yanı sıra besin takviyeleri de vücut direncinin korunması konusunda oldukça etkili bir rol üstleniyor. İşte vücut için en etkili 10 besin takviyesi...

1. Probiyotikler

Sağlıklı bağırsak florasının kaynağı, probiyotiklerdir. Tıp dünyası tarafından vücudun ikinci beyni ilan edilen bağırsaklar, aynı zamanda bedendeki genel sağlıktan da sorumlu. Bağışıklık sistemini güçlendirmeden, sindirim sistemini düzenlemeye kadar birçok yararı bulunuyor. Fermente gıdalardan direkt alınabileceği gibi takviye olarak alınması da tavsiye ediliyor. Fakat dikkat edilmesi gereken nokta; mide asidinden etkilenmeden bağırsağa kadar geçebilen formda olması. Bu sayede düzenli kullanarak en etkili sonucu görebilirsiniz.

2. C Vitamini

C vitamini, sağlıklı bir beden için en önemli vitamin. Bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara karşı vücutta adeta bir kalkan görevi görüyor. Aynı zamanda çok güçlü bir antioksidan. Eklemlerinizi koruyor, kemiklerinizi güçlendiriyor. Cilt sağlığı için de olmazsa olmalardan. Düzenli C vitamini ile daha parlak ve sağlıklı bir cilde kavuşabilirsiniz. Günlük minimum tavsiye edilen miktarı ise 300 mg'dır. Turunçgiller, kırmızı ve yeşil biber, roka-maydanoz gibi yeşillikler en iyi C vitamini kaynaklarından. Vücutta yetersiz kaldığında ise takviye olarak alınması gerekiyor.

3. Zerdeçal

Zerdeçal, her türlü sağlık sorununu önlemede kullanılan en etkili baharatlardandır. Bu sebeple normal kullanımı dışında 'curcumin' besin takviyesi olarak da uygun dozda alabilirsiniz. Vücuttaki iltihaplanmayı önleyerek ağrıyı azaltıyor. Çok iyi bir antioksidan kaynağı olmasının yanında karaciğer için koruyucu etki gösteriyor. Eğer zerdeçal kullanımınızın yanında yemeklerinizde karabiber de kullanılırsanız, ikisinin içerisindeki etken maddeler sayesinde zerdeçalın vücuttaki emilimini 20-30 kat daha artırmış olabilirsiniz.

4. Omega-3

Omega-3 yağ asitleri beslenme rutininizde olması gereken temel yağlardan. Vücut için son derece sağlıklı olan bu yağların beden ve beyin gelişiminde oldukça önemli rolü var. Günlük olarak en az 250 mg alınması gerekiyor. En iyi omega-3 kaynağı balık olsa da bazı durumlarda vücut beslenme ile yeterli etkiyi göremeyebiliyor. Haliyle de takviye olarak alınması gerekebiliyor. Özellikle kalp hastalarına tavsiye edilen Omega-3 takviyesi cilt-saç-tırnak sağlığı için de gerekli. Eklem ağrılarınızı hafifleterek yorgunluğu önlemeye de yardımcı oluyor.

5. B Vitaminleri

Özellikle sinir sistemi üzerinde etkili olan B kompleks vitaminleri, ruh hali üzerinde de olumlu etkiler gösteriyor. Genellikle vejetaryen beslenenlerde eksikliği görülmekte. Çünkü hayvansal gıdalar en iyi B vitamini kaynağı. Eksikliğinde görülen en önemli sorunlar ise ani ruh hali değişimleri, yorgunluk, baş dönmesi, soluk ve sarı renkteki cilt. Böyle şikayetleriniz varsa bir uzman kontörlünde takviye almanızda fayda var.

6. Kalsiyum

Kemik sağlığı için gerekli olan kalsiyum minerali süt ve süt ürünlerinde bol miktarda bulunsa da bazı bireylerde eksikliği görülebilmekte. Bu durumda vücutta sağlık sorunlarına zemin hazırlayabiliyor. Uygun dozda kalsiyum takviyesi yardımı ile bedeninizi dengeleyebilirsiniz. Fakat unutmayın ki kalsiyum bağırsaklar tarafından emilebilmek ve kemiğe yerleşebilmek için D vitaminine ihtiyaç duyar. Bu sebeple D vitamini seviyenize baktırmayı da ihmal etmeyin.

7. D Vitamini

Bağışıklık sistemi, kas ve kemik dokularının den iyi desteği D vitaminidir. Özellikle güneşten yoksun ve koyu tenli kişilerde D vitamini eksikliği daha fazla görülebiliyor. Hangi gıdalarda bulunur derseniz; balık ve yumurta sarısında bol miktarda bulunur. Fakat dünya genelinde yine de genetik olarak eksikliği yaygın olsa da bu durumun önüne geçebilirsiniz. Kandaki D vitamininizi ölçtürdükten sonra uygun dozda takviye almanızda fayda var.

8. Kolajen

Doku ve organlarda hem yapısal hem de işlevsel açıdan çok önemli bir protein olan kolajen, vücudun yapısında en fazla bulunan protein türü. Bu sebeple kolajen sentezinin ve besinlerle beraber alınımının yeterli ölçüde olması sağlık açısından çok önemli. Eksikliğinde kesinlikle takviye olarak alınmalı. Faydaları arasında cilt sağlığını geliştirmesi, kemik kaybını önlemesi, eklem ağrılarını hafifletmesi, kas kütlesini dengelemesi ve kalp sağlığını koruması yer alıyor.

9. Magnezyum

Vücut için vazgeçilmez bir mineral olan magnezyum, pek çok gıdanın içeriğinde bulunuyor fakat gıdaların yetiştirilmesindeki toprak kalitesi azaldıkça haliyle yeterli miktarda bedene alınamıyor. Hal böyle olunca da magnezyum takviyesi kullanımı kaçınılmaz. Sağlığa faydası ise oldukça fazla. Kemik ve kasları besler, sinir sistemini dengeler, kan damarlarını rahatlatır ve kan şekerini dengeler.

10. Çinko

Enfeksiyonların üstesinden gelen bir takviye arıyorsanız çinko tam size göre! Bağışıklığı destekleyerek bedenin virüs ve bakteriler tarafından istila edilmesine karşı koyar. Metabolizma faaliyetleri için gerekil olan çok önemli bir mineralidir. Vücudunuz günde 8-10 mg arasında çinko almalısınız.

  • vücut direncini artıran 10 besin takviyesi
  • besin takviyesi
  • vücut direnci
  • Ramazanda vücut direnci
<p>İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda  şehit sayısı 14'ü kadın, 5'i çocuk olmak üzer

BMGK'nin Kudüs kararı ne olacak?

NASA Mars'ın 3 boyutlu görüntülerini yayınladı

Düştüğü dere yatağında 5 gün mahsur kaldı

Mersin sahilinde bulundu! Sahil güvenlik hemen çalışma başlattı