• $8,3237
  • €10,1427
  • 487.388
  • 1441.17
28 Nisan 2021 Çarşamba 17:17 | Son Güncelleme:

Pişirme yöntemine dikkat! Bağışıklığı etkiliyor

Pişirme yöntemine dikkat! Bağışıklığı etkiliyor

Ramazan ayında uzun süre aç kalan vücudun bağışıklığı düşüyor. Pişirme yönteminin de Ramazan ayında önemli olduğunu belirten uzmanlar, iftar ve sahur için verdikleri beslenme tüyoları ile bağışıklığı güçlü tutmanın mümkün olduğunu söyledi. Detoks etkili sağlık deposu besinler sizlerle...

Bağışıklığı güçlendiren besinler Ramazan ayında merak ediliyor. İftar ve sahurda beslenmenin önemine dikkat çeken uzmanlar, detoks etkili sağlık deposu besinleri anlattı.

AA'da yer alan habere göre, sahur ve iftar vakitlerinde unlu mamüllerden ve gazlı içeceklerden uzak durmak gerekiyor. Bu besinler yerine meyve, sebze ve turunçgiller ile beslenmek gerekiyor.

"DOĞRU BESLENME, UYKU VE EGZERSİZ İLE HASTALIKLARIN KÖK NEDENİ ORTADAN KALKIYOR"

Prof. Dr. Nazan Uysal Harzadın, fonksiyonel tıbbın, kronik hastalıkların önlenmesi veya tedavisine yönelik yaşam kurallarına odaklandığını söyledi.

Doğru beslenme, uyku, egzersiz ve stres yönetimi ile bazı hastalıkların kök nedenlerinin ortadan kaldırılabileceğine işaret eden Harzadın, Türkiye'de Sağlık Bakanlığı organizasyonuyla oluşturulan komisyon önderliğinde fonksiyonel tıp uygulamalarının yaygınlaştırılmasını amaçladıklarını belirtti.

"RAMAZAN AYI RUH VE BEDEN DİNGİNLİĞİ DEMEK"

Harzadın, fonksiyonel tıptan kanserden diyabete, astımdan sindirim sistemi sorunlarına kadar birçok alanda faydalanıldığını, beslenmenin de bu yöntemde önemli rol oynadığını aktararak, şu değerlendirmede bulundu:

"Ramazan ayını vücudumuzun bağışıklığını artırmak, vücudun dengesini korumak için önemli bir dönem olarak görüyorum. Ruhen ve bedenen arınma söz konusu. Ruh olarak kendimizi daha sakin, dingin bir dönemin içinde buluyoruz. Açlık açısından bakıldığında ise otofaji, yani vücudun yolunda gitmeyen hücreleri tanıyıp yok ettiği bir dönem. Bunu detoksun bir parçası olarak görebiliriz. Toksinlerden vücudun arındırıp daha iyi çalışmasını sağlayabiliriz."

"HER GÜN ENGİNAR YEMEK KARACİĞER DETOKSU SAĞLIYOR"

Nazan Uysal Harzadın, ramazan ayında detoksun birtakım kurallarının uygulanmasının sağlık açısından büyük önem taşıdığına dikkati çekerek, şu bilgileri verdi:

"Kükürtlügiller, lahanagillerin hem iftar hem sahurda tüketilmesini öneriyoruz. Tek öğün beslenme vücudun tüm ihtiyaçlarını karşılayacak besini almamız için yeterli değil. Kükürtlü grubu günde 2-3 porsiyon şeklinde tüketmemiz gerekiyor. Brokoli, karnabahar, lahana, roka, hardal, brüksel lahanası tercih edilebilir. C grubu besinleri de ihmal etmemeliyiz, soğan, sarımsak, turunçgiller, bergamut gibi... İlaçsız limon kabuğunu da salatalarımıza rendeleyebiliriz. Balık, tavuk, kırmızı et yumurta gibi kaliteli protein tüketimine de dikkat etmeliyiz. Karaciğer sağlığı için kuru fasulye, nohut yiyebiliriz. Her gün enginar tüketimi de karaciğer detoks sistemini inanılmaz destekliyor. Enginarı yiyemiyorsak bile suyunu içebiliriz."

TATLIDAN UZAK DURULMALI

Oruç süresini kolay geçirebilmek için bazı önerilerde de bulunan Harzadın, tatlılar, unlu mamuller ve gazlı içeceklerden uzak kalınması bunun yerine çilek, erik ve turunçgillerin tercih edilmesi gerektiğini aktardı.

PİŞİRME YÖNTEMİ

Besinleri pişirme yöntemi ve süresinin de ramazan ayında fonksiyonel beslenme açısından önemli olduğuna dikkati çeken Harzadın, şu bilgileri verdi:

"Proteinin pişirilmesi biyoyararlanım açısından değerlendirilmeli. Yumurtayı pişirdiğimizde yüzde 90 oranında faydalanırken çiğ olarak biyoyararlanım yüzde 51'e düşüyor. Beyazının komple pişmiş olması gerekiyor. Vücudun çalışma mekanizmasını destekleyen kolinin (mikro besin ögesi) bulunduğu yumurta sarısını ise kayısı kıvamında tüketmek gerekiyor. Kırmızı et konusunda da hangi derecede pişmiş olduğunu önem taşıyor. Yaş ilerledikçe mesela 50 yaşından sonra az pişmiş etin biyoyararlanımı azalıyor."
<p>AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş bu akşam 23:00'te Akşam TV'de... Aksam.com.tr Genel Y

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş Akşam TV'ye konuk oluyor

Osmaniye'de tarlada bulunan yaban kedisi yavruları bakıma alındı

''Istanbul Photo Awards 2021'' kazananları açıklandı

Tunceli'deki Çırtan Şelalesi ziyaretçilerini büyülüyor