• $13,772
  • €15,6149
  • 783.164
  • 1913.53
20 Ocak 2021 Çarşamba 12:21 | Son Güncelleme:

Patatesli dondurma hem şaşırtıyor hem de tadanları kendine hayran bırakıyor

AA

Niğde'de, kızartmalık, haşlama, kumpir ve cips olarak tüketilen patatesin dondurması da yapıldı. Patatesli dondurmanın üretiminde süt ve salep kullanıldı. İşte duyanları şaşırtan tadanları da hayran bırakan patatesli dondurmanın tarifi...

Niğde'nin meşhur patatesi dondurmaya da lezzet katacak. "Patatesli dondurma olur mu?" demeyin oldu bile... Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulunda, patatesten dondurma üretildi. Yaklaşık 900 bin ton rekolteyle üretimde Türkiye'de ilk sırada yer alan Niğde'de, kızartmalık, haşlama, kumpir ve cips olarak tüketilen patatesin dondurması da yapıldı. 

AA'ya açıklamalarda bulunan Aşçılık Programı Öğretim Görevlisi Mevlüt Ölmez, patatesin kentin önemli tarım ürünlerinden biri olduğunu söyleyerek patatesli dondurmayı anlattı.

Dondurmanın, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi'nin isminden esinlenerek ortaya çıkarılan "NOHUTT" markası adı altında satışa sunulması hedefleniyor. 

DONDURMAYI TADANLAR ÇOK BEĞENDİ

Patatesle ilgili alternatif bir ürün düşündüklerini anlatan Ölmez, "Geçen sene patates cezeryesi yapmıştık. Bu sene de patates dondurması yapalım istedik. Patates dondurmasının diğerlerinden hiçbir farkı yok. Patates, süt, saf salep kullandık. Çok güzel de bir ürün ortaya çıktı." dedi.

Ölmez, patatesli dondurmayı sektör temsilcilerine, akademik camiaya ve çok sayıda kişiye tattırdıklarını ve ürünle ilgili olumlu dönüş aldıklarını belirtti. Dondurmayı tadanların yedikçe bir daha yemek istediğini söylediğini aktaran Ölmez, ürünün çok beğenildiğini vurguladı.

Ölmez, Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar'ın bu konuya özel önem verdiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Seri üretime geçip, dondurmayı 'NOHUTT' markası adı altında satmayı düşünüyoruz. Dondurma firmaları da ürün çeşitliliğini artırmak için patates dondurmasını tercih edebilir. İlerleyen dönemde ürünümüzün patentini alacağız. Patatesin daha fazla tanıtımını yapmak ve gastronomiye yeni bir ürün kazandırmak için patates dondurmasını yaptık."

PATATESLİ DONDURMA TARİFİ

Patatesli dondurmanın tarifi Patates dondurmasının evde de yapılabileceğini dile getiren Ölmez, dondurmanın tarifi hakkında şu bilgileri verdi:

"Sütü şekerle kaynatıyoruz. Patatesimizi soyduktan sonra rendeliyoruz ve şekerle beraber biraz pişiriyoruz. Blenderden geçirdiğimiz patatesleri ve saf salebimizi sütümüze ilave ediyoruz. Birkaç defa çırpma teliyle karıştırdıktan sonra kıvama geldiğinde eksi 18 derecede dolapta bekletiyoruz. Donan ürünümüzü birkaç defa çıkartıp karıştırıyoruz ki buzlanma olmasın ve dondurmamız homojen bir kıvamda olsun. Dondurmamız, sade, cevizli, fındıklı, fıstıklı tüketebilir."
İngilizler Türkiye'nin sistemine hayran kaldı! 'Bize de öğretin'
İngilizler Türkiye'nin sistemine hayran kaldı! 'Bize de öğretin'

İngilizler Türkiye'nin sistemine hayran kaldı! "Bize de öğretin"

Tüm zamanların en yükseği... Tarım sektöründen ihracat rekoru
Tüm zamanların en yükseği... Tarım sektöründen ihracat rekoru

Tüm zamanların en yükseği... Tarım sektöründen ihracat rekoru

Türkiye'den savunma ve havacılık sanayisi atağı... İhracat rekoru tazelendi
Türkiye'den savunma ve havacılık sanayisi atağı... İhracat rekoru tazelendi

Türkiye'den savunma ve havacılık sanayisi atağı... İhracat rekoru tazelendi

<p>Oyuncu kadrosuyla göz kamaştıran 'The French Dispatch' nihayet beyaz perdede...  Türkiye'de 'Fran

'Gazeteciliğe aşk mektubu' The French Dispatch

Bu yiyecekleri sakın buzdolabına koymayın!

Tokat'ta lise kütüphanesinde 2 el yazması Kur'an-ı Kerim bulundu

Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda TIR kuyruğu 19 kilometreyi buldu