• $7,4215
  • €8,956
  • 409.459
  • 1538.04
18 Şubat 2021 Perşembe 13:35 | Son Güncelleme:

Pandemide talep arttı, uzmanlar uyardı! 10-12 damladan fazla tüketmeyin

Pandemide talep arttı, uzmanlar uyardı! 10-12 damladan fazla tüketmeyin
AA

Pandemi süreci propolise olan talebi artırdı. Pandemiyle beraber değeri artan propolisin kilosu 250 liradan 700 liraya kadar çıktı. Bağışıklık sistemini güçlendiren propolis vücut direncini artırıyor. Peki, propolis nasıl tüketilmeli?

Pandemi ile hayatımıza giren ürünlerden biri de propolis oldu. Bağışıklıktan iltihaba kadar faydaları saymakla bitmeyen propolise olan talep arttı. Peki, propolis nasıl tüketilmeli? İşte uzmanından propolis önerileri...

AA'ya açıklamalarda bulunan Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Ziya Şahin, Türkiye'nin dünyadaki bal üretiminde önemli bir konumda olduğunu söyledi.

Türk bal sektörünün her geçen yıl ilerleme kaydettiğini belirten Şahin, "Yeni tip koronavirüs salgınıyla balın değeri daha iyi anlaşıldı. İnsanlar bal ve bal ürünlerine ilgi göstermeye başladı." dedi.

Şahin, salgının propolise ilgiyi artırdığını, bir kovanda yaklaşık 100 ila 150 gram arasında propolis üretildiğini kaydetti.

"FİYATI 250 TL'DEN 700 TL'YE ÇIKTI"

Propolisin birçok faydasının bulunduğuna dikkati çeken Şahin, "Propolis bağışıklık sistemini güçlendirir, soğuk algınlığından korur, vücut direncini artırır, iltihaplara iyi gelir. Pandemi döneminde insanlar, propolis tüketimini artırdı. Pandemiyle beraber değeri artan propolisin kilosu 250 liradan 700 liraya kadar çıktı. Bu ülkemiz için önemli sevindirici bir durum. Çünkü insanlar artık bu ürünlere değer veriyor." diye konuştu.

Ziya Şahin, propolis üreticilerinin doğru yatırımlar yapması, balın yanında arı ürünlerini de yetiştirmeye önem vermesi gerektiğini söyledi.

Propolisin en iyi kullanma şeklini anlatan Şahin, "İşlenmiş propolis piyasada 20-30 gramlık şişelerde satılıyor. Vatandaşlara 10 ile 12 damla arasında kullanmasını öneriyoruz." ifadeleri kullandı.

<p>Süper Lig'in 28. haftasında Ankaragücü sahasında Galatasaray'ı konuk etti. Bu zorlu karşılaşmada

Galatasaray-Ankaragücü Maç Yorumu

Kahramanmaraş'ta 3 mahalle karantinaya alındı

Türkiye'deki yaban hayatı fotokapana yakalandı

Güneş patlamalarının kaynağı ilk kez belirledi