• $8,058
  • €9,6752
  • 460.376
  • 1408.14
24 Mart 2021 Çarşamba 14:42 | Son Güncelleme:

Pandemide kullanımı arttı, uzmanlar uyardı! Sahte ürünlere dikkat

Pandemide kullanımı arttı, uzmanlar uyardı! Sahte ürünlere dikkat

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs sürecinde bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyen kişiler, C vitamini, çinko, magnezyum gibi gıda takviyelerine yöneldi. Gıda takviyesi adı altında internette satılan pek çok ürünün sahte olduğunu söyleyen uzmanlar, vatandaşı uyardı.

Koronavirüs sosyal medyada piyasaya sürülen gıda takviyelerine talebi artırdı. Hastalıklardan korunmanın yolunun güçlü bağışıklık sisteminden geçtiğinin bilincinde olan insanlar, gıda takviyelerine yöneliyor. Merdiven altı bu ilaçların sağlığı tehdit ettiğini söyleyen uzmanlar, doktor önerisi olmadan gıda takviyesi alınmaması gerektiğini söyledi.

DHA'da yer alan habere göre, Farmakoloji Bölümü'nde görevli Dr. Ömer Demir, koronavirüs sürecinde bağışıklığını güçlendirmek isteyen kişilerin gıda takviyesi adı altında satılan ilaçlara yöneldiğine dikkat çekerek, "Doktorunuz önermeden gıda takviyesi almayın. Bu ilaçlar yerine, beslenmenize dikkat edin." uyarısında bulundu.

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRDİĞİNE DAİR BİR KANIT YOK

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs sürecinde bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyen kişiler, C vitamini, çinko, magnezyum gibi gıda takviyelerine yöneldi. Dr. Ömer Demir, gıda takviyesi ilaçlarının uzman önerisi dışında vatandaşların kendi iradesiyle kullanımının yanlış olduğunu dile getirip, koronavirüs sürecinde bu takviyelerin bağışıklık güçlendirdiğine dair kesin bir kanıtın bulunmadığını söyledi.

"VÜCUTTA BİRİKİM YAPAR"

Koronavirüs sürecinde, kişinin vücudunda eğer bir vitamin eksikliği yoksa kesinlikle kullanılmaması gerektiğini söyleyen Demir, şunları söyledi:

"Tahliller yapılır, vücuttaki eksiklikler bakılır, belli bir vitaminin eksiklikleri bulunur, bu eksiklikler de gıdalarla, güneş ışığıyla yeterince takviye edileceği düşünülmüyorsa o zaman ilave ilaçla desteklenebilir. Bunun dışında, 'Kendimi çok halsiz hissediyorum, gideyim vitamin alayım' gibi bir tutumu doğru bulmuyorum. Özellikle virüs sürecinde bazı ürünlerin bağışıklık güçlendirdiğine dair iddialar mevcut. Bunlar somut ve kanıta dayalı örnekler değildir. Örneğin; çinko ağır bir metaldir. Vücutta birikim yapar. Kontrolsüz bir şekilde kullanıldığı zaman sağlığa zarar verebilir. Bu şekilde kesinlikle kullanılmamalıdır."

"İNTERNET YERİNE ECZANEDEN SATIN ALIN"

Gıda takviyesi adı altında, internette satılan pek çok ürünün sahte gelebileceğini de söyleyen Dr. Demir, "Aldığınız ürünün satıcısından emin olmalısınız. İnternet üzerinden bilinen bir markanın ürününü almış olsanız bile, sahte bir ürünle karşılaşabilirsiniz. O nedenle verdiğiniz paranın da çöpe gidebileceğini düşünün. İnternet üzerinden bu tip ürünlerin alınmasını çok desteklemiyorum. Eğer bir vitamin eksikliğiniz varsa ve doktorunuz size öneriyorsa, önerdiği ürünü eczaneye danışıp, almanızı tavsiye ederim." dedi.

GIDA VE GÜNEŞTEN VİTAMİN ALIN

Dr. Demir, şöyle devam etti:

"Gıda takviyeleriyle ilgili belli başlı ülkeler ve markalar var. Ürünlerin belli rahatsızlıklara iyi geldiğine dair söylentilerle piyasaya sürülüyor. Ancak bu ürünlerin rahatsızlıklara iyi geldiğine dair yeterli ve detaylı araştırmalar mevcut değil. Bir hekim olarak, bilinçsizce bu ürünleri kullanılması yerine, eksik olan vitamin ve minerallerin gıdalardan ve güneş ışığından alınmasını tavsiye ediyorum."
  • gıda takviyeleri
  • bağışıklık
  • sahte gıda takviyeleri
<p>Ankara'da boşanma aşamasında olduğu eşine karşı koruma tedbiri bulunan L.S. 4 aylık bebeği Asya S

Koruma tedbiri olan baba minik Asya'yı annesinden böyle kaçırdı! İşte o anlar...

Bakanı Karaismailoğlu, Hasankeyf-2 Köprüsü Açılış Töreninde katıldı

Milli Savunma Bakanlığı fotoğrafları paylaştı

''Baharın müjdecisi'' leylekler Bingöl'e renk kattı