• $7,1647
  • €8,7399
  • 414.575
  • 1483.02
17 Şubat 2021 Çarşamba 09:50 | Son Güncelleme:

Nemli maskeye dikkat! Egzama ve kurdeşene neden olabilir

Nemli maskeye dikkat! Egzama ve kurdeşene neden olabilir
AA

Nemlenen ve ıslanan maske konusunda vatandaşları uyaran uzmanlar, bu şekilde maskenin koruyuculuğunu kaybettiğini, egzamaya ve kurdeşene sebep olduğunu söyledi. Peki, yağmurlu ve karlı havalarda maskeyi nasıl koruyacağız? İşte nemli maskenin zararları ve cildi koruyan öneriler...

Yağmurlu ve karlı havalarda maskeleri korumak oldukça zor. Nemli maskenin koruyuculuğunu yitirdiğini vurgulayan Prof. Dr. Ahmet Akçay, buna bağlı ciltte temasa bağlı egzama ve kurdeşen oluşabildiğini belirtti.

AA'da yer alan habere göre Alerji ve Astım Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, doğru maske seçimi, maske alerjisi ve kış aylarında maske kullanımına ilişkin bilgi verdi.

YAĞIŞSIZ HAVALARDA 3 SAATTE BİR DEĞİŞTİRİLMESİ GEREKİR

Kış aylarında maske kullanımı konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli konunun, özellikle yağmurlu ve kar yağışlı havalarda maskelerin ıslanması olduğuna işaret eden Akçay, şunları kaydetti:

"Nemlenen veya ıslanan maskeler, koruyuculuğunu tamamen kaybeder. Yağışsız havalarda da uzun süreli kullanımda maskeler nefesimizle nemlenmektedir. Koruyuculuğunu kaybetmesinin yanı sıra nemlenen maskelerle ciltte temasa bağlı egzama ve kurdeşen oluşabilmektedir. Bu sebeplerden dolayı ıslanan veya nemlenen maskenin yeni takılmış olsa bile hemen değiştirilmesi, yağışsız havalarda ise maskenin en fazla 3 saatte bir değiştirilmesi gerekmektedir."

NEMLİ MASKENİN YOL AÇTIĞI ALERJİK SORUNLAR

Akçay, maskeler üretilirken birtakım işlemlerden geçtiğini ve bu işlemler sırasında kullanılan bazı kimyasalların özellikle alerjisi olan hassas çocuklarda deri döküntülerine, kaşıntıya ve kızarıklığa neden olabildiğini anlattı.

Maske alerjisinin önüne geçmek için temasa bağlı alerji riski düşük, lateks, paraben, naylon, klor gibi maddeler içermeyen, TSE onaylı cerrahi maskelerin tercih edilebileceğini belirten Akçay, tercih edilecek maskenin Sağlık Bakanlığı Ürün Takip Sistemi'nde kayıtlı olup olmadığının kontrol edilmesi gerektiğini vurguladı.

Akçay, Kovid-19 güvenli üretim sertifikası ve TSE tip 2 ürün onaylı olan maskelerin seçilmesinin faydalı olacağını, bunun yanı sıra koruma açısından 3 katmanında da meltblown içeren maskelerin tercih edilebileceğini ifade etti.

<p>Sıcaklıkların yurt genelinde mevsim normallerinde seyrettiğini belirten Yusuf Ziya Yavuz şunları

Meteoroloji'den yağış ve çiğ uyarısı!

Bitlis'te metrelerce yükseklikteki karla zorlu mücadele böyle görüntülendi

Karlı ve sisli hava Yıldız Göleti'ne estetik kattı

Kars'ın asırlık abideleri minyatüre dönüştü