• $8,1011
  • €9,6906
  • 454.143
  • 1397.72
22 Mart 2021 Pazartesi 12:16 | Son Güncelleme:

Nar kabuğu mucizesi! Günde üç kere tüketmek yetiyor, koronavirüse savaş açıyor

Nar kabuğu mucizesi! Günde üç kere tüketmek yetiyor, koronavirüse savaş açıyor

Nar kabuğu geçmişten günümüze gelen mucize... Nar özütünün koronavirüse savaş açtığını belirten Prof. Dr. Gülgün Dilek Arman, günde üç kere tüketildiğinde soğuk algınlığına iyi gelen nar özütü tarifi verdi. Nar kabuğu ile gelen şifanın tarifi ve vücuda etkileri haberimizde...

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüse karşı nar kabuğunun etkili olduğu ortaya çıktı. Keşfi yıllar öncesine dayanan mucizevi meyvenin etkileri bugün de devam ediyor. Türkiye'de yapılan yeni bir araştırmaya göre, nar kabuğu özütü içeren besin takviyesinin laboratuvar ortamında koronavirüsü bir saatte etkisiz hale getirdiğini ileri süren Prof. Dr. Gülgün Dilek Arman, 'bitkisel' formüllerin günlük hayatta kullanımının koruyuculuğuna dikkat çekti. Araştırmada nar kabuğu özütünün, koronavirüs başta olmak üzere MERS, SARS gibi virüsleri yok ettiği laboratuvar ortamında onayladı.

DHA'da yer alan habere göre Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Gülgün Dilek Arman, nar özütünün koronavirüse karşı iyi geldiğini belirterek nar kabuğunun faydalarını anlattı.

Narın M.Ö.2500'lerde Suriye ve Kıbrıs'a, M.Ö. 1500-1200'lerde Yunanistan, İtalya ve Kartaca'ya yayıldığı düşünülmektedir. Bu mucizevi meyvenin keşfi bugün dahi devam etmektedir. Prof. Dr. Gülgün Dilek Arman, araştırma hakkında konuşan Dilek Arman, şu şekilde konuştu:

"Çok yakında sonuçlanan ve laboratuvar koşullarında gerçekleştirilen bir çalışma var. Bu ülkemizdeki çok değerli akredite bir kurum tarafından yapıldı. Araştırmada vero hücre dediğimiz çok kolay enfekte olan hücre kültürü içinde koronavirüsle enfekte edilmiş hücrelerin nar kabuğu özütü solüsyonuyla karşılaştıklarında bir saatte hücrelerin öldürüldüğü bu arada enfekte olmamış hücrelere zarar vermediği gösterildi."

"BİTKİLER BİR ARAYA GELDİKLERİNDE YÜZDE 80'İN ÜZERİNDE ETKİLİ"

Çalışmanın bakteriler üzerinde gösterildiğini anlatan Prof. Dr. Gülgün Dilek Arman, "Nar kabuğu özütü yanı sıra ürünün içinde zerdeçal ve zencefil bulunuyor. Daha önce bakteriler üzerinde yapılmış araştırmalar gösteriyor ki bu bitkilerin tek başlarına olan etkileri yüzde 24 ila 42 oranında etkiliyken bu bitkiler bir araya geldiklerinde yüzde 80'in üzerinde etki gösteriyorlar. Ayrıca, bu bileşenler tükürükteki lizozim salgısını artırarak vücudun doğal bağışıklığını koruyor." dedi.

"PCR TESTİNİN 3 SAATTE NEGATİFE DÖNDÜĞÜ GÖRÜLMÜŞ"

İtalya'da ise bu maddelerin insanlar üzerindeki etkisine dair bir araştırma yapıldığını ifade eden Prof. Dr. Arman şunları söyledi:

"2 hafta süreyle, günde 3 kez nar kabuğu özütü, zencefil ve zerdeçal karışımlı formüle edilmiş bu ürün kullanıldığında gerçekten soğuk algınlığı olgularının daha az geliştiği, gelişen olguların daha kısa sürede sonlandığı, komplikasyonların daha az olduğu görülmüş. Laboratuvar belirtisiyle birleştirme olasılığımız olabilir. Koronavirüsle ilgili yapılan araştırmada özellikle koronavirüs pozitif hastalarda gene bu şekilde günde 3 kez uygulama önerisiyle kullanıldığında 3 saatte PCR testinin negatife döndüğü görülüyor. Dolayısıyla bu Kovid-19 etkeni mikroorganizmada da organizma içinde bir etkinliğin olduğunu gösteriyor. Bu zaten yutulan bir ürün değil ağızda durması yeterli. Esas bulaşma yollarını düşündüğümüzde esas giriş kapısı olan ağızda virüsü öldürme etkisini görüyoruz."

NAR NEREDE YETİŞİR?

Pempe çiçekleriyle tarihin duvarlarını aşan; özellikle İran ve Kuzey Hindistan'da, Himalayalar'a özgü bir bitki olarak bilinen nar, ülkemizde yetişen ve sevilen meyveler arasında yer alıyor.

  • nar kabuğu
  • nar özütü
  • nar özütü tarifi
  • Prof. Dr. Gülgün Dilek Arman
  • koronavirüs
  • nar kabuğunun faydası
<h3>ZİRAAT TÜRKİYE KUPASI FİNALİ 18 MAYIS SALI GÜNÜ SAAT 20:45'TE OYNANACAK</h3><p>TFF, Beşiktaş ile

Haftanın futbol başlıkları... Bozuk statlarda maç oynatılmayacak

80 Binde Devr-i Alem Parkı ziyaretçilerini bekliyor

Türk heyeti, Senegal'de hafızlık yapan öğrencilere Kur'an-ı Kerim hediye etti

Milli Sarayların en büyük halısının restorasyonu tamamlandı