• $8,2364
  • €10,0327
  • 484.788
  • 1441.33
27 Nisan 2021 Salı 10:56 | Son Güncelleme:

Mutfakta kalori yakan küçük detaylar

Mutfakta kalori yakan küçük detaylar

Virüs salgını nedeniyle hareket alanlarının kısıtlanması fazla kilolarla baş etmeyi zor hâle getirdi. Yemeklerde baharatın ya da protein ağırlıklı beslenmenin enerji tüketimini artırdığını belirten uzmanlar, fazla kilolar için öneride bulundu. İşte kalorileri yakan su küründen sirkeye kadar küçük detaylar...

Fazla kilolar pandemide herkesin temel sorunu oldu. Uyku saatinden beslenmeye kadar her şeyin değiştiği bu dönemde hareketsizlik de vücudu köreltti. Peki, fazla kilolardan su kürüyle ya da sirkeyle kurtulabileceğinizi biliyor muydunuz?

Hareketsiz yaşamla birlikte ödem sıkıntısı ve sindirim problemlerinin de arttığını söyleyen uzmanlar, fazla kilolardan kurtulmanın yollarını anlattı. Türkiye Akupunktur Derneği Onursal Başkanı Dr. Murat Topoğlu aldığımız kiloları kısa sürede vermenin püf noktalarını sıraladı...

1. SU KÜRÜ

Hücreler yeterince sıvı alımı yapmadığında, yağ yakımı yüzde 3-4 oranında yavaşlar. Çünkü yalnızca yeterince su ile dolu olan hücreler yağı efektif olarak yakabilir. Bu yüzden günde 2-2,5 litre su için. Maden suyunu çok fazla içmeyin, Ama tansiyon düşükse günde 1-2 bardak içebilirsiniz.

2. SARIMSAK VE ZENCEFİL ÖNEMLİ

Zencefil, sarımsak, Arnavut biberi, kırmızıbiber, tarçın gibi baharatlar metabolizmayı canlandırmaya yarar. Vücut ısısını artırarak kalori yakma ihtiyacını yüzde 25 artırırlar. En ideal kullanımları: Günde iki defa yemeklere katarak tüketin.

3. TAVUK ETİ VE BALIK TÜKETİN

Günde iki defa, iki porsiyon (80–100 gram) yağsız protein tüketin (tavuk, hindi, kaya balığı ya da morina). Organizma proteini enerjiye dönüştürebilmek için yüzde 20–25 daha fazla kaloriye gereksinim duyuyor. Ayrıca kaslar ve saçlarınız için faydalı bir besin.

4. İYOTLU TUZ

Tiroksin hormonu, enerji üretimini artırıyor. Bunun için düzenli iyot almanız gerekiyor.

5. YABAN MERSİNİ FAZLA SUYU ATAR

Kızılcık türü bir meyve olan Cranberries yani kırmızı yaban mersini, yüksek oranda C vitamini içerir ve fazla su alımını engeller. İdeal tüketimi günde 3 kere 200 mililitrelik kızılcık suyu olabilir.

6. SUYA KARŞI DOMATES

Vücudun fazla su toplamasını önleyen sebzelerden biri de domatestir. En iyi kür 2 hafta boyunca günde 1 kere domates suyu içmeniz. İçine karabiber eklenebilir.

7. KARACİĞER DOSTU ENGİNAR

Enginar karaciğeri safra kesesi sıvısı üretmesi için harekete geçirir Bu sayede yağ yakma aktivitesini arttırır. Günde bir kere bir bardak enginar suyu içebilirsiniz.

8. BAĞIRSAKLAR İÇİN ELMA SİRKESİ

Elma sirkesi bağırsaklardaki zararlı bakterileri öldürür, böbrekleri toksinlerden korur. Sabahları 1 bardak suya iki yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 yemek kaşığı bal karıştırarak için.

9. ARPA OTU SUYU BÜNYEYİ TETİKLER

Günde 3 kere içeceğiniz arpa otu suyu, vücudunuzun yağ yakma aktivitesini düzenler, vitamin, mineral ve diğer biyolojik gereksinimlerinizi giderir.

DOĞAL PROTEİN AÇLIK HİSSİNİ BASTIRIR

Protein vücudumuzun hücrelerinin yapı taşıdır. Vücudumuzun belirli oranda proteine ihtiyacı vardır. Hücre içi ve hücre dışı sıvıların da dengede tutulmasını sağlar. Dr. Murat Topoğlu, "Süt, peynir altı suyu ve bezelye proteininden oluşan zayıflamaya yönelik öğün yerini alan gıda kodeksleri zayıflamaya yardımcı olur. Fakat Tarım Bakanlığı onaylı olmasına dikkat edilmelidir. Süt ya da yoğurda karıştırarak tüketilen gıda kodeksleri sayesinde açlık hissini bastırarak kilo vermeyi kolaylaştırmanız mümkün." dedi.

  • fazla kilolar
  • fazla kilolardan kurtulmanın yolu
  • su kürü
  • kalori yakan küçük detaylar
<h3><strong>Haftanın magazin başlıklarını Akşam Gazetesi Magazin Müdürü Barış Kocaoğlu ve Eda Cabul

Kerem Bursin kafelere gidenlere 'salak' dedi, Maldivler'e gitti!

İzmir'de denizin yüzeyini 'deniz marulu' kapladı

Halk pazarları Covid-19 tedbirleriyle açıldı

Kadir Gecesi nasıl ibadet etmeliyiz, neler yapmalıyız?