• $9,2864
  • €10,8249
  • 528.348
  • 1429.85
24 Mayıs 2021 Pazartesi 10:43 | Son Güncelleme:

Migren ataklarına son veren karışım tarifi

Migren ataklarına son veren  karışım tarifi

Migren, hastanın günlük yaşamanı etkileyebilen, gün içerisindeki gerçekleştirdiği aktivitelerde kısıtlılık yaratabilen bir baş ağrısı tipidir. Genellikle ense, şakak veya göz çevresinde başlar ve ağrının çeşidine göre hareket ettikçe kötüleşebilir. Peki, baş ağrısının nedeni ne? Migren ağrısına ne iyi gelir? Hangi besinler migren ağrısından korur?

Ense, şakak veya göz çevresinde şiddetli ağrılara neden olan migren hastalığı için uzmanlar tedavi edici çözümler arıyor. Peki, baş ağrısının nedeni ne? Migren ağrısına ne iyi gelir? Hangi besinler migren ağrısından korur? İşte uzmanından migren ataklarına çözüm olacak şifa deposu karışım tarifi...

DHA'da yer alan habere göre uzmanlar, her migren atağında ilaca sarılmak yerine, vücutta ödem oluşmasını engelleyen, içinde koruyucu madde bulunmayan, magnezyum zengini sebze ve meyvelerden yapılan tariflerin içilmesini öneriyor. Günde en az 2 litre su içmek ise migren ağrılarından koruyor.

Rahatsızlığın yiyecek ve içeceklerle bağlantılı olduğunu söyleyen Nöroloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Onultan, koruyucu katkı maddesi içermeyen migren ataklarını önleyecek doğal tarifler hazırladı.

"ÖDEM MİGRENİ TETİKLİYOR"

Migrenin aslında önlenebileceğini belirten Dr. Onultan, ilaç almak yerine kişilerin yediklerine dikkat ederek, baş ağrısını önlemenin daha anlamlı olduğunu dile getirdi. Bağırsakların vücudu kontrol ettiğini aktaran Dr. Onultan, "O yüzden yiyip içtiklerimiz çok önemli. Her başımız ağrıdığında ilaca sarılmak yerine bazı gıdalardan sakınarak, diyetler oluşturarak migrenin önüne geçebiliriz. Vücutta oluşan ödem, şişkinlik migreni tetikler. O nedenle ödem yapmayacak gıdaların tüketilmesini öneriyorum." dedi.

"İŞLENMİŞ GIDALARDAN UZAK DURUN"

Sıvı tüketimine dikkat çeken Dr. Onultan, "Paketlenmiş gıdalardan, işlenmiş etten, peynirden, deniz ürününden ve enerji içeceklerinden uzak durun. Sıvı içeriği fazla, magnezyumdan zengin, antioksidan özelliği bulunan yeşillik ağırlıklı beslenin. Baş ağrısının en önemi nedeni sıvı eksikliğidir. Günde 2-2,5 litre su içmeliyiz. Sıcak havalarda yarım litre daha üzerine koyabiliriz." diye konuştu.

"BAŞ AĞRISI OLANLAR MAGNEZYUM TÜKETSİN"

Magnezyum oranları yüksek, antioksidan özellikleri var. Vücuttaki bütün damar sistemini rahatlatarak, migreni önlemiş oluyoruz. İçeceklerde koruyucu madde yok, doğal karışımdır. Ispanağın içinde magnezyum bulunuyor. Baş ağrısını önlemek için magnezyum etkilidir. Hastalara tedavi için de veriyoruz. İlaç yerine doğal yollardan vitamini almak çok daha önemli. Keten tohumunun antioksidan özelliği bulunuyor. Bu özellik kalp ve beyin damarlarının sağlığını korumaya yardımcı oluyor. Baş ağrısını önlemek için damar sağlığına dikkat etmeliyiz. Günde 100 miligram kafein tüketin. Fazla alırsanız çarpıntı, her gün kahve içerken birden keserseniz baş ağrısı yapar. Sık baş ağrısı çeken kişiler yediklerini not alsın. Böylece hangi gıdanın baş ağrısına neden olduğunu bulabilirler. Böylece o gıdalardan uzak dururlar.

"HER GÜN TÜKETİLEBİLİR"

Haftada 2-3 kez baş ağrısı çekenleri içeceklerin gün aşırı içilebileceğini belirten Dr. Onultan, "Böyle koruyucu madde olmayan doğal içecekleri tüketirseniz hem baş ağrısını önlersiniz hem de her baş ağrınızda ilaçlara bağlı kalmazsınız. Ananas, marul ve kereviz magnezyum ve antioksidan zengini, limon c vitamini etkisi var ve ferahlatır. Salatalık sıvı içerdiği için önemli." ifadelerini kullandı.

Dr. Oğuzhan Onultan'ın hazırladığı migrenin tetiklenmesini önleyen içeceklerin hazırlanışı şu şekilde:

İLK TARİF MALZEMELER

1 adet muz

1 demet ıspanak

1 tutam taze nane

1 kase yağsız yoğurt

1 su bardağı laktozsuz süt

5-6 adet çilek

1 tatlı kaşığı keten tohumu

YAPILIŞI

Tüm malzemeleri blendırdan geçirin ve afiyetle için.

İKİNCİ TARİF

4 dilim ananas

3-4 yaprak marul

1 adet kereviz sapı

1 adet kabuğuyla limon

YAPILIŞI

Tüm malzemeleri blendırdan geçirin ve afiyetle için.

ÜÇÜNCÜ TARİF

Yeşil elma

Ispanak

Salatalık

YAPILIŞI

Tüm malzemeleri blendırdan geçirin ve afiyetle için.

<p>Kardeşiyle birlikte aşıyı reddetti, koronavirüse  yakalandı. Şimdi onun en yakın arkadaşı, sürekl

“Son pişmanlık” fayda etmedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Togo'ya geldi

Bufalonun hatası canına mal oluyordu! İşte o anlar...

İsrailli dalgıç Akdeniz'de Haçlılardan kalma kılıç buldu