• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
24 Mayıs 2021 Pazartesi 15:55 | Son Güncelleme:

Mide ekşimesine ve karaciğere birebir

Mide ekşimesine ve karaciğere birebir

Demirhindiyle mide ekşimesi ve karaciğer yağlanması sorununa şifa bulabilirsiniz. Osmanlı Dönemi'nde de çok tüketilen demirhindinin hem şerbeti hem çayı yapılabiliyor.

Demirhindi geçmişten günümüze kadar tedavi için kullanılan şifalı bitkidir. Osmanlı Dönemi'nde de çayı ve şerbeti yapılan demirhindinin bilinmeyen faydalarını bir araya getirdik. İşte mide ekşimesinden karaciğer yağlanmasına kadar etkili olan demirhindinin faydaları...

DEMİRHİNDİ NEYE İYİ GELİR?

Karaciğeri bitkisel ve doğal yollarla temizleyebilir, yıpranmış olan karaciğerinizi ilk günkü gibi sağlıklı hale getirebilirsiniz. Bu organı temizleyen ve hızlı şekilde gençleştiren en önemli bitki demirhindidir.

Güçlü bir antioksidandır.

İçerisinde E, B, C vitaminleriyle demir, fosfor, manganez ve diyet lifi vardır.

Demirhindinin içeriğindeki C vitamini kötü kolesterolü düşürerek damarlardaki kanın akışını kolaylaştırır.

Demirhindi meyvesinde yüksek oranda bulunan bu vitamin damarlardaki kanın akışını kolaylaştırarak kalp rahatsızlıklarına yakalanma oranını düşürür. Aynı zamanda bu duruma bağlı ortaya çıkabilecek yüksek tansiyonu da önlemiş olur.

Susuzluğu gidermesi demirhindinin en yaygın faydaları arasındadır.

MİDE YANMASINI GEÇİRİR

Ayrıca vücuttaki sıvı oranını dengeleyerek böbreklerde taş ya da kum oluşumunu da engeller. Mide ekşimesine de iyi gelir. İçerdiği antioksidan maddeler sayesinde mide asidini dengeleyerek ciddi rahatsızlıkları önler.

ZİHNİ AÇAR

Osmanlı döneminde padişahların ve paşaların gözde içeceği olan demirhindi şerbetinin faydaları saymakla bitmiyor. Günümüzde ramazan ayının da favori içeceklerinden olan şerbetin bağırsak gazını sökücü, ağız kokusunu giderici, beden ve zihin gücünü artırıcı özellikleri vardır.

DEMİRHİNDİ ŞERBETİNİN YAPILIŞI

Bir litre suyu kaynatın ve 20 gram demirhindi meyvesini ekleyin. Kaynadıktan sonra soğumaya bırakın. Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa aç veya tok karnına içmeniz gerekir.

DEMİRHİNDİ NASIL BİR BİTKİDİR?

Şekil olarak baklaya benzeyen, tatlı ve ekşi tadı olan demirhindi yahut diğer adıyla hinthurması, karaciğer için en faydalı bitkilerden biri olarak bilinir. Osmanlı mutfağından eksik olmayan demirhindinin birçok faydası vardır. Anavatanı Afrika olan demirhindi, 5000 yıl önce keşfedilmiş gıda olarak tüketilmesinin yanı sıra bitkisel tedavilerde de kullanılmıştır.

  • demirhindinin faydaları
  • demirhindi neye iyi gelir
  • demirhindi
  • mide ekşimesi
  • karaciğeri temizliyor
<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Yeni varyant hızla yayılıyor... Kovid geçirip, tat ve koku kaybı

Beynimizin parmak izi, hastalıkları veya kişileri tanımak için kullanılabilir mi?

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!