• $7,4229
  • €8,9914
  • 446.514
  • 1569.35
11 Ocak 2021 Pazartesi 15:58 | Son Güncelleme:

Maydanoz suyunun şifası şaşırtıyor! İşte kalbe hazımsızlığa iyi gelen kür tarifi

Maydanoz suyunun şifası şaşırtıyor! İşte kalbe hazımsızlığa iyi gelen kür tarifi

Maydanoz kürü ya da maydanoz suyu kalp sağlığından sindirime ve demir eksikliğine kadar birçok soruna şifa oluyor. Diyet listelerinde üst sırada olan maydanozu limonla tüketebilir veya haşlayarak suyunu içebilirsiniz. Maydanoz suyunun şifası haberimizde...

Maydanoz suyunun faydaları saymakla bitmiyor. Kalp sağlığını korumasından böbreklerin sağlıklı bir şekilde çalışmasına kadar mucize etkiye sahip olan maydanoz suyu son yıllarda diyet listelerinin de vazgeçilmezi oldu. Peki, maydanoz suyu neye iyi geliyor? Maydanoz suyu, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlıyor, özellikle kış aylarında grip, nezle gibi hastalıklardan koruyor. İşte maydanoz suyunun bilinmeyen faydaları ve maydanoz kürü tarifi...

KAYNATILMIŞ MAYDANOZ KÜRÜ TARİFİ

Maydanoz suyunun en çok tüketilen ikinci bir haliyse kaynatılmış ya da haşlanmış halidir. Yarım demet maydanozu saplarıyla birlikte ayıklayarak güzelce temizleyin. Yaklaşık 1.5-2 bardak suyla birlikte bir tencereye alın. Ardından ocağın altını açın ve bu şekilde yaklaşık 10 dakika haşlayın. Ardından bir süzgeç yardımıyla maydanozları ayırın, ortaya çıkan açık sarı renkteki suyu, biraz ılımasını bekledikten sonra, dilerseniz içine taze sıkılmış limon suyu da ilave ederek içebilirsiniz.

MAYDANOZ SUYU TARİFİ

En klasik maydanoz suyu tarifiyle başlamak gerekirse; yarım demet maydanozu temizleyin ve saplarıyla birlikte bir blenderın içine atın ve yaklaşık 1 dakika kadar çalıştırın. Ardından üzerine bir su bardağı su ilave ederek yeniden blender ile çekin. Maydanoz sapları ve yaprakları ufacık kalıp da hazırladığınız su, yemyeşil ve hafif köpüklü bir hal aldığında hazır demektir. Hazırladığınız maydanoz suyunu hiç bekletmeden içebileceğiniz gibi bu suyu daha da lezzetli hale getirmek için içine limon suyu ilavesi de yapabilirsiniz. Hazırladığınız maydanoz suyunun içine taze sıkılmış yarım limonun suyunu ekleyerek tüketmek, sadece lezzetini artırmayacak aynı zamanda faydalarını da en az iki katına çıkaracaktır.

KALP VE DAMAR SAĞLIĞINI KORUYOR

Sadece kış hastalıklarından korumakla kalmayan maydanoz suyunun düzenli ve ölçülü bir şekilde tüketilmesi durumunda meme, prostat ve cilt kanserleri başta olmak üzere birçok kanser türüne karşı da vücudu koruduğu biliniyor. Yeni ve sağlıklı hücrelerin oluşumunu destekliyor, vücudumuza giren serbest radikallerin, yani yabancı ve zararlı maddelerin uzaklaştırılmasını sağlıyor. İçindeki vitamin ve mineraller sayesinde kalp ve damar sağlığını da koruyor, kalp krizi, inme gibi ani gelişebilecek rahatsızlıkların yaşanma riskini azaltıyor.

HAZIMSIZLIĞA BİREBİR

Sindirim sistemini destekleyerek hazımsızlık gibi sorunlara çözüm oluyor. Ölçülü bir şekilde kullanıldığında böbreklerin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlıyor. İdrar yolu enfeksiyonlarının daha hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı oluyor, idrar söktürücü bir etkisi olduğu da biliniyor. Tıpkı böbrekler ve idrar yolları gibi karaciğerin de daha sağlıklı bir şekilde işlemesine destekleyerek temizlenmesinde önemli bir rol oynadığı söyleniyor. Maydanoz suyunun en bilinen faydaları arasında yağ yakmaya, dolayısıyla kilo vermeye yardımcı olması da bulunuyor.

DEMİR EKSİKLİĞİNİ GİDERİR

Demir eksikliği yaşayanların da imdadına yetişen maydanoz suyu, bu sayede kansızlığın giderilmesine katkı sağlıyor. Güçlü antioksidan özellikleri sayesinde cildin yabancı maddelerden arınmasına yardımcı oluyor. Bu özelliğiyle yaşlanma karşıtı bir etki oluşturmayı da ihmal etmiyor.

MAYDANOZU ÇİĞ DE TÜKETEBİLİRSİNİZ

Aslında birçok meyve ve sebze gibi maydanozdan da maksimum verimi alabilmek için onu çiğ olarak tüketmeniz en doğru seçeneklerden biridir. 

<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden canlı bağlantıyla AK Parti 7. Olağan

Başkan Erdoğan: Eyvallahımız olmayacak

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'dan ayrıldı

Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi ve Kütüphanesi açılıyor