• $9,5426
  • €11,1027
  • 546.916
  • 1455.42
27 Ağustos 2021 Cuma 15:08 | Son Güncelleme:

Kokusu hafızaya tozu diyabete deva! 3 farklı kullanımı

Kokusu hafızaya tozu diyabete deva! 3 farklı kullanımı
AKSAM.COM.TR/MOR PAPATYA

Tarçın binlerce yıldır hastalara şifa olarak veriliyor. Tarçının faydaları arasında kan şekerini düşürmesi, hafızayı güçlendirmesi, enfeksiyonlara karşı koruması bulunuyor. Peki tarçın nasıl tüketilir? İşte tarçının 3 farklı kullanım şekli...

Tarçın hem toz hem çubuk şekilde kullanılıyor. Suyun içerisine bırakılan çubuk tarçın ise kan şekerini düzenliyor. Tarçının faydaları neler? İşte tarçının 3 farklı kullanım şekli...

TARÇIN NASIL TÜKETİLİR?

TARÇINLI SÜT KÜRÜ

Tarçın ve süt kürü hem tokluk hissini arttırarak, hem de özellikle göbek ve basen bölgesindeki yağları eritme özelliği ile kilo vermenize yardımcı olur. Yapılışı: Tercihinize göre 1 su bardağı sıcak, ılık ya da soğuk süte yarım çay kaşığı toz tarçın ekleyin ve karıştırın. Bu sütü günde 2 bardak, öğleden sonra ve her gece yatmadan önce içebilirsiniz.

TARÇIN-KARANFİL KÜRÜ

Yarım litre suya 2 adet kabuk tarçını bir kaç parçaya ayırarak atın ve kaynatın. 2-3 dk sonra ocağı kapatın ve içine 5-6 adet karanfil atın, kapağı kapatıp demlenmeye bırakın. Ilık veya sıcak olarak tüketebilirsiniz. Yemeklerden 1 saat önce tüketirseniz tokluk hissi verir. Ayrıca vücuttaki toksinleri temizleyip yağ yakmanıza yardımcı olur. Yemeklerden sonra tüketildiğinde ise metabolizmayı çalıştırıp kilo alımını dengeleyecektir.

TARÇIN-SU KÜRÜ

5 su bardağı suya 4 adet kök taçın ekleyin ve kaynatın. Bu suyu sabah aç karnına ya da gece yatmadan önce için. Ancak bu kürü en fazla 15 gün uygulayın.

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu