• $12,4902
  • €14,1202
  • 713.051
  • 1776.41
17 Ağustos 2021 Salı 10:04 | Son Güncelleme:

Klimayı bu derecenin altında çalıştırmayın! Kalp krizine neden oluyor

Klimayı bu derecenin altında çalıştırmayın! Kalp krizine neden oluyor

Klimalar özellikle yaz aylarında her evde çalıştırılıyor. Klima hastalıkları, kalp krizi ve göğüs ağrılarından korunmak için ise klimaları 22 derecenin altına indirmemek gerekiyor. Peki düşük ısıda çalışan klima hangi hastalıklara neden olur? Kalp hastalıklarından korunmak için nelere dikkat edilmelidir?

Klima 22 derecenin altında kalp krizi, göğüs ağrısı, zatürre gibi rahatsızlıklara neden oluyor. Uzmanlara göre ise kalp krizi ve klima hastalıklarından korunmak için uzun süre klima havasına maruz kalmamak gerekiyor. Peki düşük ısıda çalışan klima hangi hastalıklara neden olur? Kalp hastalıklarından korunmak için nelere dikkat edilmelidir?

SABAH'ta yer alan habere göre, aşırı sıcağa maruz kalmanın sonucunda bazı hormonlar tetiklenerek, kalp hızı artabilir ve nemli havalarda özellikle ani tansiyon yükselmeleri kalbi zorlayabilir.

"ANİ KALP KRİZLERİNE NEDEN OLABİLİR"

Yaz sıcaklarında serinlemek için kullanılan klimalar kalp hastaları için tehlike oluşturuyor. Kardiyoloji Uzmanı Dr. Murat Taraktaş, "Özellikle 22 derece altındaki klima sıcaklıklarını çok istemiyoruz, bu göğüs bölgesine verildiğinde ani kalp krizlerine neden olabilir." diye konuştu.

Dr. Taraktaş, yaz döneminin kalp hastalıkları için riskli bir dönem olduğuna dikkat çekerek, "Aşırı sıcağa maruz kalmanın sonucunda bazı hormonlar tetiklenerek, kalp hızı artabilir ve nemli havalarda özellikle ani tansiyon yükselmeleri kalbi zorlayabilir. Bu nedenle tansiyon hastalarında fazla sıcaklarda kanamalar görülebilir. Yine aşırı sıcakların tansiyonda ani düşüşlere neden olarak kalp hastalarında kalp krizlere neden olabilir." şeklinde konuştu. Uzm. Dr. Taraktaş, "Yaz boyunca vücudumuzdaki değişiklikler kalbi çok fazla etkileyebilir. Nefes darlığı, baş ağrısı, ense ağrısı, göz kararmaları, göğüs ağrısının eşlik ettiği kalp krizleri görülebilir. Yaz sıcakları kalbi çok fazla yoruyor. Sıcaklarda olası akciğer sorunları olan kişilerin kalbi etkilenebilir." diye konuştu.

KLİMALARA DİKKAT

Yaz sıcaklarında kalp hastalarının ince açık renk kıyafetler giymesini öneren Dr. Taraktaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Koyu ve nefes aldırmayan kıyafetlerden uzak durulmalı, bol sıvı alınmalı ve hayvansal gıdalardan kaçınılarak sebze meyve ağırlıklı hafif yemekler tercih edilmelidir. Egzersiz yapılacaksa veya denize girilecek de akşam veya sabah saatleri tercih edilmeli, özellikle güneşin dik olduğu saatlerde evde olmaları daha iyi olacaktır. Kalp hastaları serin yeri tercih etmelidir, ancak bu serinlik de doğal olmalı, klimalar kullanılmamalıdır. Özellikle 22 derece altındaki klima sıcaklıklarını çok istemiyoruz, bu göğüs bölgesine verildiğinde ani kalp krizlerine neden olabilir."

RİSK FAKTÖRLERİ

Kalp hastalıklarının risk faktörlerini de sıralayan Uzm. Dr. Taraktaş, "Erkek cinsiyet, erkeklerde 45 yaş sonrası, kadınlarda erken menopoz, menopoz sonrası dönem, kontrolsüz tansiyon, şeker hastalığı, hareketsiz, düzensiz yaşam biçimi ve en önemlisi de genetik, anne, baba veya kardeşlerde birinci derece kalp hastalığı olan kişilerde bu oran artmaktadır. Bunun yanı sıra değiştirilebilir bir risk faktörü var ki o da sigara. Sigaradan kesinlikle uzak durulması gerekir." dedi.

SPOR HAYATIN RUTİNİ OLMALI

Kalp hastalarının iyi bir bağışıklığa sahip olmasının önemine değinen Dr. Taraktaş, "Kalp hastaları Akdeniz diyeti dediğimiz sebze meyve ağırlıklı beslenmeli, her gün çıkan yeni sağlıksız diyet türlerinden uzaklaşılmalı, nasıl sabah elimizi yüzümüzü yıkıyor, yemek yiyorsak, bunlar vücudun rutin ihtiyacı ise, sporu da aynı şekilde hayatımızın bir parçası haline getirmemiz gerekir, bu hem gençlik döneminde daha güçlü ve sağlıklı bir vücuda sahip olmamızı hem de daha iyi bir bağışıklığa sahip olmamızı sağlar. Böylece ilerleyen yaşlarda dahi daha az hastalanır, hastalıkları daha kolay geçirebiliriz." diye konuştu.

  • klima hastalıkları
  • klima hangi hastalıklara neden oluyor
  • kalp hastalıkları
  • kalp hastalıklarından korunmak için
  • zatürre
  • kalp krizi
Enerjide yeni dönem: Türkiye, kartları yeniden dağıtıyor
Enerjide yeni dönem: Türkiye, kartları yeniden dağıtıyor

Enerjide yeni dönem: Türkiye, kartları yeniden dağıtıyor

İngiltere ile STA'dan sonra... Avrupa'dan 2 yatırım mesajı daha geldi
İngiltere ile STA'dan sonra... Avrupa'dan 2 yatırım mesajı daha geldi

İngiltere ile STA'dan sonra... Avrupa'dan 2 yatırım mesajı daha geldi

Semalarımızda 400 bin saat! Milli Bayraktar TB2 SİHA'dan büyük başarı
Semalarımızda 400 bin saat! Milli Bayraktar TB2 SİHA'dan büyük başarı

Semalarımızda 400 bin saat! Milli Bayraktar TB2 SİHA'dan büyük başarı

<p> </p>

ABD, Ukrayna'ya 50 milyon dolarlık askeri yardım tahsisi mi yapacak?

Hibe desteğiyle kurduğu mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor

400 bin uçuş saatini başarıyla tamamladı! Türkiye'nin ilk milli ve özgün SİHA'sı

Irak'ın Musul kentindeki bir restoranda robot garsonlar işe başladı