• $7,1742
  • €8,7438
  • 415.829
  • 1483.02
18 Ocak 2021 Pazartesi 17:15 | Son Güncelleme:

Kilo vermeyi durduran hatalar

Kilo vermeyi durduran hatalar

Zayıflama sürecinde vücuttaki yağ miktarı azalırken yapılan hatalar kilo vermenizi durdurabilir. İşte kilo vermeyi durduran hatalar...

Kilo verme süreciniz çok iyi giderken bir anda tartının miktarı hiç değişmemeye başlar. Peki, bu durumun nedenini hiç düşündünüz mü?

Alem Dergisi'ne açıklamalarda bulunan Dr. Ayça Kaya, kilo vermeyi durduran hataları anlattı.

Zayıflama sürecinizin ilerleyen aşamalarında, vücudunuzdaki yağ miktarının azalmasına bağlı olarak, kilo verme hızınızın yavaşlaması beklenen bir durumdur. Ancak bu beklenen durum haricinde de yapılan bazı hatalar nedeniyle kilo vermeniz duraklayabilir. Örneğin;

Uykusuzluk

Hareket düzeyiniz ve su tüketiminizin azalması

Stres düzeyinizin artması

Farkında olmadan miktarı küçük enerjisi yüksek yiyecekler tüketmek

Yiyecekleri masumlaştırıp sağlıklı olduğunu düşünerek büyük porsiyonlarda yemek

Bu saydığım olası nedenleri kontrol edip düzelttikten sonra, beslenme ve egzersiz düzeninizi farklılaştırmak da kilo verme sürecinizi hızlandırmada yardımcı olabilir.

Devamlı üç ana öğün, iki ara öğün şeklinde besleniyorsanız, öğün sayınızı azaltıp iki ana, bir ara öğün şeklinde beslenmeyi deneyebilirsiniz. Bu noktada haftada birkaç gün aralıklı oruç uygulamanız yarar sağlayacaktır.

Haftanın iki- üç günü kısmi vejetaryen bir beslenme olan “kalsiyum beslenmesi”ni uygulamanız da kilo vermenizi hızlandırmaya destek olacaktır.

Haftanın birkaç günü akşam yemeğinizi atlamak veya çorba-yoğurt, salata-kefir, meyve-sütlü kahve gibi hafif yiyeceklerle geçiştirmek de etkili olacaktır.

Uzun süredir aynı kardiyo egzersizi yapıyorsanız, tarzınızı değiştirebilirsiniz. Örneğin, koşu yapmak yerine bisiklet sürmeyi veya dans etmeyi deneyebilirsiniz. Veya ağırlık egzersizi yapıyorsanız, tekrar ve set sayılarınızı değiştirebilirsiniz. 

<p>FETÖ'nün kurulduğu 1967-1986 arasında, kadının adı ve yeri neydi? Kadını da çocuğu da kullanan FE

'FETÖ, elinin değdiği herkesi kategorize ediyor'

Bitlis'te metrelerce yükseklikteki karla zorlu mücadele böyle görüntülendi

Karlı ve sisli hava Yıldız Göleti'ne estetik kattı

Kars'ın asırlık abideleri minyatüre dönüştü