• $9,5045
  • €11,056
  • 549.717
  • 1519.25
24 Mayıs 2021 Pazartesi 17:39 | Son Güncelleme:

Kene ısırmasına dikkat! İşte 10 günde ortaya çıkan tehlikeli belirtiler

Kene ısırmasına dikkat! İşte 10 günde ortaya çıkan tehlikeli belirtiler
AA

Havaların ısınmasıyla ortaya çıkan keneler özellikle bağ, bahçeye yakın yerlerde yaşayanları endişelendiriyor. Peki, kene ısırmasında ilk müdahale nasıl olmalı? Kenelere kesinlikle çıplak elle dokunulmaması gerektiğini belirten uzmanlar, KKKA hastalığına yol açabilen kenelerin erken çıkarılması gerektiğini söyledi.

Havaların ısınması kene tedirginliğini de artırdı. Bahar ve yaz aylarında sıkça görülen ve Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına yol açabilen kenelerin erken çıkarılmasının hastalığın bulaşma riskini azaltacağı, çıkarılamadığı durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiği bildirildi. İşte kene ısırmasında yapılması gerekenler...

AA'da yer alan habere göre Düzce Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nevin İnce, KKKA hastalığının ateş, halsizlik, iştahsızlık, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal ve ağır vakalarda kanama gibi bulgularla seyrettiğini belirtti.

KENEDEN KORUNMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

İnce, tarla, bağ, bahçe, orman ve piknik alanları gibi kene yönünden riskli alanlara gidilirken, kenelerin vücuda girmesini engellemek maksadıyla mümkün olduğu kadar vücudu örten giysiler giyilmesi gerektiğini belirterek, şu uyarılarda bulundu:

"Pantolon paçaları çorapların içerisine sokulmalı ve ayrıca kenelerin elbise üzerinde rahat görülebilmesi için açık renkli kıyafetler tercih edilmelidir. Kene yönünden riskli alanlardan dönüldüğünde, kişi kendisinin ve çocuklarının vücudunda (kulak arkası, koltuk altları, kasıklar ve diz arkası dahil) kene olup olmadığını kontrol etmeli, kene tutunmuş ise hiç vakit kaybetmeden çıplak elle dokunmamak şartıyla vücuda tutunduğu en yakın yerden tutarak uygun malzemeyle çıkarmalıdır."

"ÇIPLAK ELLE TEMAS EDİLMEMELİDİR"

Hastalığın sık görüldüğü bölgelerde bulunan kenelerin sağlıklı görünseler bile hastalığı bulaştırabileceğine dikkati çeken İnce, "Bu sebeple hayvanların kanlarına, vücut sıvılarına veya dokularına çıplak elle temas edilmemelidir. Kenenin erken çıkarılması, hastalığın bulaşma riskini azaltacaktır. Kişinin keneyi kendisi çıkaramadığı durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna başvurması gerekir." bilgisini verdi.

KENEYLE GELEN BELİRTİLERE DİKKAT

Doç. Dr. İnce, hastayla temas eden kişilerin maske, eldiven ve önlük gibi koruyucu ekipmanlarla önlem almasının önemli olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Kene tutunan kişilerin, kendilerini 10 gün süreyle halsizlik, iştahsızlık, ateş, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma veya ishal gibi belirtiler yönünden izlemesi gerekir. Vücuda tutunan veya hayvanların üzerinde bulunan keneler kesinlikle çıplak elle öldürülmemeli ve patlatılmamalıdır. Keneler üzerine sigara basmak, kolonya, gaz yağı gibi maddeler dökmek, kenenin kasılmasına, vücut içeriğini kan emdiği kişiye aktarmasına sebep olacağı için yapılmamalıdır."
  • Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA)
  • kene ısırması
  • kene ısırmasında ilk müdahale
  • kene
<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Beyaz Saray Sözcüsü Psaki, düzenlediği  basın toplantısında, gün

ABD'den 'müttefiklik' vurgusu

Türkiye'ye has uçak! Motoru dursa bile uçuyor

Çorum'da anne ile kızı aynı üniversitede eğitim görüyor

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu