• $8,4256
  • €10,0297
  • 495.426
  • 1387.99
22 Haziran 2021 Salı 14:35 | Son Güncelleme:

Kanser ve diyabet gibi hastalığı olanlarda kara mantar hastalığı riskli! İşte kara mantar hastalığı belirtileri

Kanser ve diyabet gibi hastalığı olanlarda kara mantar hastalığı riskli! İşte kara mantar hastalığı belirtileri
AKSAM.COM.TR/MOR PAPATYA - Merve Kantarcı Çulha

Kara mantar hastalığı Kovid-19'dan sonra merak konusu oldu. Kara mantar hastalığının Kovid-19 ile ilişkili olup olmadığı vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Peki, kara mantar hastalığı nedir? Kara mantar bulaşıcı mıdır? Kara mantar hastalığının etkeninin mantar olan mukormikoz olduğunu söyleyen Enfeksiyon Hastalıkları Uzm. Dr. Bengisu Ay, özellikle kanser, diyabet hastalarını uyararak bağışıklığı zayıf olan kişilerde kara mantar hastalığı riskinin olduğunu belirtti. İşte hastalıkla ilgili merak edilen tüm soruların cevabı...

Kovid-19'dan sonra kara mantar hastalığı gündeme geldi. Ateş, öksürük, mide bulantısıi baş ağrısı ve kızarıklık belirtileri ile gelen kara mantar hastalığı tedavisi uzun süren bir hastalık türü. Peki, Kovid-19 ile kara mantar hastalığının ilişkisi var mı? Bu konuda kesin bir araştırma olmamakla birlikte uzmanlar, kara mantar hastalığının bağışıklığı zayıf kişilerde görüldüğünü belirtiyor.

Aksam.com.tr'den Merve Kantarcı Çulha'ya açıklamalarda bulunan Enfeksiyon Hastalıkları Uzm.Dr. Bengisu Ay, kara mantar hastalığı belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

"ÜLKEMİZDE GÖRÜLEN BİR HASTALIK"

Mantarların doğada yaygın olarak bulunduğunu belirten Medipol Pendik Üniversite Hastanesi Enfeksiyon Bölümünden Uzm.Dr. Bengisu Ay, şunları söyledi:

"400 bin tür tanımlanmış mantar içinde 100-150 tanesi insanlarda enfeksiyon oluşturur. Mantarlarla meydana gelen enfeksiyonlara mikoz denir. "Kara mantar hastalığı" etkeni de bir mantar olan mukormikozdur. En fazla toprakta, çürümüş meyve ve sebzelerde ve küflenmiş ekmekte bulunurlar. ABD, Hindistan, Panama, İsrail, Güneydoğu Asya endemik olan coğrafi bölgeler olmakla beraber ekolojik olarak yaygın mantarlar oldukları söylenebilir. Ülkemizde de görülebilen bir hastalıktır."

"İNSANDAN İNSANA BULAŞMAZ"

Kara mantar hastalığının kimlerde görüldüğü de araştırılan konular arasında yer alıyor. Mukormikozun bağışıklığı sağlam olan insanlarda ciddi enfeksiyonlara yol açmadığını belirten Bengisu Ay, şu bilgileri verdi:

"Kanser, diyabet, organ nakli, steroid tedavisi ve bunun gibi bağışıklığı zayıflatan ya da bağışıklığı zayıflatan ilaç alınan hastalıklarda ciddi enfeksiyonlara neden olur. Daha çok solunum yolu ile ya da cilt bütünlüğünün bozulduğu durumlarda deriden ya da mukoza dediğimiz göz, ağız içi, makat ve genital bölgeye temasla bulaşır. İnsandan insana bulaşma söz konusu değildir. Bulaştığı bölgeye göre bulgu verir. Genelde en fazla burun-beyin mukormikozu görülür. Daha sonra deri ve akciğer tutulumu bunu izler. Yaygın tutulum ve sindirim sistemi tutulumu nadirdir. Kan kanseri gibi hastalıklarda akciğer tutulumu yaygındır."

KARA MANTAR HASTALIĞI TEDAVİSİ VAR MI?

Kara mantar hastalığı tedavisi konusunda bilgi veren Bengisu Ay, şöyle devam etti:

"Burun beyin tutulumunda damakta morartılı yaralar, yüzde ve göz çevresinde hastalık ilerlerse koyulaşan kızarıklık, baş ağrısı, ateş görülür. Akciğer tutulumunda ateş öksürük solunum zorluğu, ilerlerse kanlı balgam olur. Deri tutulumunda ciltte kızarıklık akıntılı yara morarma ve gangren olur. Sindirim sistemi tutulduğunda bulantı kusma ishal, ateş, karın ağrısı olur. Hastalığın tanısı konduğunda mantar tedavisine spesifik ilaçlar verilir. Tedavisi uzun sürer. Asıl tedavisi altta yatan hastalığın tedavisidir. Gerekli durumlarda cerrahi yapılabilir."
  • kara mantar hastalığı
  • kara mantar hastalığı kimlerde
  • kara mantar hastalığı tedavisi
  • kara mantar hastalığı belirtileri
<p>Sosyal medyada 'son kullanma tarihi geçen Favipiravir ilacının hastalara verildiği' yönündeki idd

Provokatörler yine iş başında

Ünlü isimlerden anlamlı hareket... Yanan ormanları ağaçlandırmak için gelirlerini Tema Vakfı'na bağışladı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (30 Temmuz 2021)

Dokumacı kuşların sanat eseri gibi yuvaları büyük ilgi görüyor