• $9,2212
  • €10,7251
  • 524.198
  • 1409.56
27 Ağustos 2021 Cuma 16:00 | Son Güncelleme:

Kalp krizi en fazla bu mevsimde oluyor! İşte uzmanından 3 tavsiye

Kalp krizi en fazla bu mevsimde oluyor! İşte uzmanından 3 tavsiye

Kalp krizi yaz mevsiminde aşırı sıcaklara bağlı meydana gelebiliyor. Uzmanlara göre ise kalp krizinden korunmak için bol sıvı tüketilmeli. Peki kalp krizinden neler tetikler? Kalp krizinden korunmanın yolları nelerdir? İşte uzmanından kalp krizine dair 3 tavsiye...

Kalp krizi en sık görülen rahatsızlıkların başında geliyor. Kalp krizine özellikle sıcak yaz günlerinde daha fazla rastlanıyor. Peki kalp krizinden neler tetikler? Kalp krizinden korunmanın yolları nelerdir? İşte uzmanından kalp krizine dair 3 tavsiye...

TRT HABER'de yer alan habere göre, yeterince su içmemek, terleten kıyafetler giymek ve spor yaparken vücudu fazla yormak kalp hastalıklarını tetikleyebilir.

KALP KRİZİNDEN KORUNMANIN YOLLARI

1-HAFİF BESLENMEK

Yapılan araştırmalar yaz aylarında aşırı sıcaklara bağlı olarak kalp krizi riskinin arttığına işaret ediyor. Damarlardaki pıhtılaşmayı engellemek için bol sıvı tüketilmesi gerekiyor. Ağır spor yapmamak ve hafif beslenmek de önemli.

Aşırı sıcaklar sağlık için risk oluşturuyor. Özellikle de kalp hastalarını olumsuz etkiliyor.

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Barış Durukan, "Sıvı kaybına bağlı vücutta kanın pıhtılaşma oranında artma oluyor. Hem bilinen hem de bilinmeyen kalp rahatsızlıklarında bu kalp damarlarında veya diğer damarlarda pıhtılaşmaya sebep olabilir ve bunun sonucunda ölümcül olan kalp krizleri ortaya çıkabilir." dedi.

2- BOL SIVI TÜKETMEK

Uzmanlara göre; yeterince su içmemek, terleten kıyafetler giymek ve spor yaparken vücudu fazla yormak kalp hastalıklarını tetikleyebilir.

3- GÜNEŞTEN KAÇMAK

Prof. Dr. Durukan, özellikle çok sıcak havalarda biraz daha hafif beslenmek gerektiğini belirterek, "Çok ağır öğünler yapmamak lazım, bunun haricinde yine güneşten kaçınmak uzun süre güneşin altında kalmamak, sıvı kaybından kaçınmak için bol miktarda sıvı almak lazım." diye konuştu. Vücuttaki sıvı kaybı ritim bozukluğuna da sebep olabiliyor. Bu nedenle hissedilen kalp çarpıntıları dikkate alınmalı. Durukan, ritim bozukluğu varsa muhakkak doktora başvurulması gerektiğini söylüyor. Uzmanlar tansiyon hastalarının da aşırı sıcaklarda sık sık tansiyonlarını kontrol etmelerini tavsiye ediyor.

  • kalp krizi
  • kalp krizinden korunmanın yolları
  • yaz mevsimi
  • kalp krizini ne tetikler
<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın en  büyük hayaliydi. Şimdi geçekleşmesine günler kaldı. Ankaralıla

AKM Millet Bahçesi açılışa hazır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de Din Eğitimi Sempozyumu'na katılarak konuşma yaptı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ekim 2021)

Kumanda görünümlü tabanca, polisi yaraladı