• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
06 Ocak 2021 Çarşamba 17:48 | Son Güncelleme:

Kalabalık ortamlarda sıvı sabun kullanın

Kalabalık ortamlarda sıvı sabun kullanın

Ellerin çok sık yıkanması birçok kişinin cildinde kızarıklık, pullanma ve ince çatlaklar meydana getirdi. Kalabalık ortamlarda sıvı sabun kullanılmasını öneren uzmanlar, tahriş olan eller için tavsiyede bulundu.

Dezenfektan kullanımı ve sık sık ellerin yıkanması sağlık sorunlarını da beraberinde getirdi. Peki, tahriş olan eller için neler yapılmalıdır. Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ayşe Tülin Mansur, ellerimizi bu kadar sık yıkamanın derimizin sağlığını da etkileyebileceğini belirtiyor.

Elleri çok sık yıkamanın, tahriş edici dış etkenlerden cildimizi koruyan deri yüzeyindeki yağlı tabakada aşınma yarattığını belirten Mansur, “Buna bağlı olarak elleriniz aşırı kurur. Bazen bu rahatsızlık hissi daha da artarak deride kızarıklık, pullanmalar ve ince çatlaklar meydana gelir. Yanma ve kaşıntı ortaya çıkar.” dedi.

Özellikle dezenfektan kullandıktan hemen sonra elleri yıkamanın zararlı olabileceğini dile getiren Prof. Dr. Mansur, "Dezenfektan sonrası ellerinizi yıkamayın çünkü bu işlemle derinin yağlı tabakası aşınır. Ayrıca dezenfektanda bulunan nemlendiriciler de deriden uzaklaştırılmış olur." diye uyardı.

KALABALIK ORTAMLARA DİKKAT

Gliserin, zeytinyağı gibi nemlendirici maddeler içeren parfümsüz sıvı ya da kalıp sabunların tercih edilebileceğini belirten Mansur, şu şekilde konuştu:

"Hastane gibi birçok kişinin kullanımına açık ortamlarda sıvı sabun kullanın ve ellerinizi yıkadıktan sonra kağıt havlu ile kurulayın. Musluğu da yine kağıt havlu ile kapatın. Rutin el yıkamanızda fırça kullanmanıza gerek yoktur. Ellerinizi önce ıslatın, bu işlem sabunun daha iyi köpürmesini sağlayacaktır. Sabunu suyla iyice köpürttükten sonra parmak aralarınızı, ellerinizin iç ve dış yüzeyini, tırnak altlarını ve bileklerinizi 20 saniye süreyle ovuşturarak iyice yıkayın. Bu sürenin altında kalırsanız mikroorganizma ve kimyasal maddeler ellerinizden arınmamış olabilir. Ellerinizin aşırı kurumasını önlemek için de bu sürenin üzerine çıkmamaya çalışın." 
<p>Millet ittifakının ortağı İyi Parti'den, HDP'yi sevindirecek bir açıklama geldi. İyi Parti Genel

İyi Parti'den skandal çağrı: Selahattin Demirtaş serbest bırakılmalı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

MİLGEM Projesi'nin 5'inci gemisi denize indi

İşte Galatasaray'ın gündemindeki golcü oyuncular