• $9,2428
  • €10,8029
  • 531.275
  • 1432.8
31 Mayıs 2021 Pazartesi 15:04 | Son Güncelleme:

Kadınlarda 3 kat daha fazla görülüyor! İlk belirti gözlerde bulanıklık

Kadınlarda 3 kat daha fazla görülüyor! İlk belirti gözlerde bulanıklık

Türkiye'de yaklaşık 70 bin kadar Multipl Skleroz, halk dilinde MS hastası var. Hastalık, kadınlarda erkeklere oranla 2 ila 3 kat daha fazla görülüyor. MS rahatsızlığı; tek gözde görme kaybı, bulanık görme gibi şikayetlerle başlayabiliyor. Uzmanlara göre ise, kişiler böyle şikayet yaşarsa mutlaka bir nöroloji uzmanına başvurmalı. Peki, MS hastalığının tedavisi nedir? MS rahatsızlığının belirtileri nelerdir? Doktorlar, MS hastalarına hangi önerilerde bulunuyorlar?

Multipl Skleroz, yani MS hastalığı nörolojik bir rahatsızlık olup bireylerin hareket etme kapasitesini kısıtlayabiliyor. Kadınlarda erkeklere oranla 3 kat daha fazla görülen MS hastalığının ilk belirtileri, tek gözde görme kaybı, bulanık görme şeklinde kendini gösteriyor. Peki, MS hastalığının tedavisi nedir? MS rahatsızlığının belirtileri nelerdir? Doktorlar, MS hastalarına hangi önerilerde bulunuyorlar? Uzmanından yanıtlar...

DHA'da yer alan habere göre, Multipl Skleroz, özellikle 20-40 arasındaki genç erişkinleri etkiliyor. MS hastalarında ileri seviyede yürüme güçlüğü ve dengesizlik olabiliyor.

"EN BÜYÜK ŞİKAYET YORGUNLUK VE BİTKİNLİK"

MS hastalığında yaşam kalitesini etkileyen en önemli şikayetlerden birinin yorgunluk ve ağır bir bitkinlik hali olduğunu anlatan Doç. Dr. Emin Özcan, "Dengesizlik ve yürüme güçlüğü de hastalarda yaşam kalitesi kaybına neden oluyor. Bunları fizik tedavi ve uygun medikal tedaviler yaşam tarzı değişiklikleri, yoga ve meditasyon ile özellikle de düzenli yürüyüş ve egzersiz ile en aza indirebiliriz." diye konuştu.

MS HASTALARINA YÜRÜYÜŞ VE YOGA ÖNERİSİ

Her gün 30 dakika yürüyüşün hastalar için önemine de değinen Doç. Dr. Özcan, "MS hastalarının büyük bir bölümünde depresyon görülüyor. Kronik hastalığın getirdiği yük olarak depresyon zaten sık görülme eğiliminde bir de MS'in kendisi de depresyona zemin hazırlıyor, bu nedenle depresyon ile başa çıkmak için düzenli egzersiz, kaliteli uyku ve gerekiyorsa psikiyatri desteği gerekebilir. Hastalarımıza özellikle ritmik, kesintisiz günlük en az 30 dakika yürüyüş öneriyoruz." ifadelerini kullandı.

Koronavirüs aşıları hakkında da konuşan Özcan, "MS hastalarına aşı hakkı geldi. MS çalışma grubu şu an kullanılmakta olan koronavirüs aşılarının, hastaları takip eden nöroloji uzmanının onayıyla yaptırılabileceği yönünde bir rapor yayınladı. Halihazırda uygulanmakta olan aşıların MS hastalık seyrine olumsuz bir etki gösterdiğine dair elimizde veri bulunmamaktadır." dedi.

  • Multipl Skleroz nedir
  • ms hastalığı nedir
  • ms hastalığının belirtileri nelerdir
  • ms hastalarına öneriler nelerdir
<p>Makyaj insanı güzel gösterdiği gibi hiç istemediği şekilde de gösterebilir. Çünkü güzel gösteren

En sık yapılan 5 makyaj hatası nelerdir?

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor