• $9,5835
  • €11,1078
  • 554.835
  • 1522.04
21 Mayıs 2021 Cuma 16:02 | Son Güncelleme:

İçecek rengi sporcuların performansını etkiliyor

İçecek rengi sporcuların performansını etkiliyor

Araştırmalara göre pembe renkli içecekler sporcuları motive ediyor ve egzersizi kolaylaştırıyor. İçecek renginin egzersiz performansı üzerindeki etkisini değerlendiren araştırmanın detayları haberimizde...

İçeceklerin renkleri hem sporu hem de psikolojiyi etkiliyor. Araştırmacılar, pembe renkli içeceklerin egzersiz performansını yüzde 4,4 oranında artırabildiğini ve sporculara daha "iyi hissettirerek" egzersizi kolaylaştırdığını keşfetti.

Independent'in bilimsel bir dergide yayımlanan çalışmadan aktardığı habere göre içecekler beklentileri etkiliyor. Çalışmada içecek renginin egzersiz performansı üzerindeki etkisini değerlendiren ilk araştırma olduğu ifade ediliyor.

PEMBE RENK ENERJİYİ ARTIRIYOR

Çalışmanın katılımcılarından kendi seçtikleri bir hızda 30 dakika boyunca koşu bandında koşmaları istendi.

Katılımcılar, egzersiz sırasında gıda boyasıyla pembeye çevrilmiş ve yapay olarak tatlandırılmış bir solüsyonla ağızlarını çalkaladı. Deneyde ayrıca içeriği aynı olan ama gıda boyasıyla renklendirilmemiş bir solüsyon da kullanıldı.

Araştırmacılar, pembe rengini, insanlarda tatlı çağrışımı uyandırdığı için seçmişti. Bu renkteki içeceklerin, şeker ve karbonhidrat alımı beklentilerini artırdığı düşünülüyor.

Önceki çalışmalar, sporcuların ağızlarını karbonhidratlar çalkalamasının algıladıkları egzersiz yoğunluğunu azalttığını ve performansı iyileştirebileceğini göstermişti.

Yeni çalışmanın ardındaki araştırmacılarsa karbonhidrat uyarıcısı olmadan, yalnızca renkle plasebo etkisi uyandırıp uyandıramayacaklarını ve benzer faydaların görülüp görülmeyeceğini değerlendirmek istedi.

Deney sonucunda katılımcıların pembe içecek sayesinde ortalama 212 metre daha fazla koştuğu ve ortalama hızlarının da yüzde 4,4 arttığı ortaya çıktı. Ayrıca katılımcıların koşudan aldıkları keyfin de arttığı görüldü.

Deneyde yalnızca 10 katılımcı yer aldığı için bulguların ileri araştırmalarla desteklenmesi gerekiyor. Yine de araştırmacılar, bulguların alanında öncü olduğunu düşünüyor.

Birleşik Krallık'taki Westminster Üniversitesi'nden araştırmacı Sanjoy Deb araştırmayı şöyle anlattı:

"Yapay olarak tatlandırılmış bir çözeltiye pembe renklendirici eklemek sadece tatlılık algısını geliştirmekle kalmadı, aynı zamanda daha fazla zevk verdi ve koşunun hızıyla, katedilen mesafeyi artırdı."
  • içeceklerin renkleri
  • içecek rengi sporcuları etkiliyor
  • pembe içecek
  • araştırma
<p>Antalya'nın Konyaaltı ilçesinde kamp  sırasında yaktıkları ateşle orman yangınına neden oldukları

7 Rus turist serbest bırakıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara AKM Millet Bahçesi Açılış Töreni'ne katıldı

Sigara içenler dikkat! Ciğerleri tertemiz yapan besinler

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (28 Ekim 2021)