• $8,6227
  • €10,1226
  • 492.011
  • 1385.61
8 Haziran 2021 Salı 17:00 | Son Güncelleme:

Her 3 kişiden 1'inde bu hastalık var! Organlarda hasar yapıyor

Her 3 kişiden 1'inde bu hastalık var! Organlarda hasar yapıyor

Hipertansiyon; obezite, diyabet, sağlıksız beslenme ve kronik böbrek rahatsızlığı gibi birçok sebebe bağlı olarak oluşabiliyor. Uzmanlara göre hastalık uzun yıllar belirti vermeden ilerliyor. Yüksek tansiyon olarak bilinen hipertansiyon, başta damarlar ve kalp olmak üzere böbrek, göz, beyin gibi organlara zarar veriyor. özellikle yalılarda daha sık görülen hipertansiyon birçok ciddi rahatsızlığa davetiye çıkarıyor. Biz de sizler için hipertansiyonun yol açtığı hastalıkları ve risk faktörlerini uzman görüşüyle derledik.

Yüksek tansiyon tıp dilinde hipertansiyon 3 kişiden 1'inde görülüyor. Obezite, diyabet, sağlıksız beslenme ve kronik böbrek rahatsızlığı sonucu yükselen kan basıncı hipertansiyona neden oluyor. Yüksek tansiyon, başta damarlar ve kalp olmak üzere böbrek, göz, beyin gibi organlara zarar veriyor. Biz de sizler için hipertansiyonun yol açtığı hastalıkları ve risk faktörlerini uzman görüşüyle derledik. Hipertansiyonun oluşumunu ve vücuda zaralarını hep birlikte yakından tanıyalım.

DHA'da yer alan habere göre, kalp daha fazla kan pompaladıkça ve damar daraldıkça kan basıncı yükseliyor. Yükselen kan basıncı ise hipertansiyona neden oluyor.

"HİPERTANSİYON TANISI İÇİN İKİ KAN BASINDI DEĞERİNİN 140/90 ÜZERİNDE OLMASI GEREKİYOR"

Tansiyon, büyük ve küçük tansiyon olmak üzere ikiye ayrılır. Büyük tansiyon ya da diğer adıyla sistolik kan basıncı, kalbin kasılarak kan pompaladığı andaki basıncın ölçüsüdür. Küçük tansiyon ya da diastolik kan basıncı ise kalp atımı arasındaki sürede damarlardaki basıncın göstergesidir. Hipertansiyon tanısı için kişinin farklı zamanlarda ölçülen en az iki kan basıncı değerinin 140/90 ve üzerinde olması gerekir." diye konuştu.

"HİÇBİR BELİRTİ VERMİYOR"

"130/80 ve 140/90 arasındaki tansiyon değerlerinin 'sınırda yüksek' olarak kabul edildiğini ifade eden Uzm. Dr. Can, "Kişide diyabet, kronik böbrek hastalığı gibi rahatsızlıkların varlığında kan basıncının 130/80 ve üzeri olması hipertansiyon tanısı için yeterli olur. Yüksek tansiyon genellikle hiçbir belirtiye neden olmadan ilerleyen sinsi bir hastalıktır. Bazı kişilerde burun kanaması, baş ağrısı, nefes darlığı gibi semptomlara yol açabilir ancak bu semptomlar tansiyon çok yüksek değerlere ulaşıncaya kadar ortaya çıkmaz." ifadelerini kullandı.

"ORGANLARDA HASAR OLUŞTURUYOR"

Damar duvarlarındaki yüksek basıncın hem damarlara hem de organlarda hasar oluşumuna neden olacağını belirten Naser Can, sözlerine şöyle devam etti:

Yüksek tansiyon hastalığının süresi arttıkça ve tedavi ile kontrol edilmedikçe oluşan bu hasarın boyutu da artar. Hipertansiyon başta damarlar ve kalp olmak üzere böbrek, göz, beyin gibi organlara zarar verir. Tedavi ile normal değerlere düşürülemeyen tansiyon çok sayıda sağlık problemine yol açabilir. Bu problemler: Damarların sertleşmesine (ateroskleroza) bağlı olarak gelişen kalp krizi, inme, kan damarlarının yüksek basınç nedeniyle çıkıntı oluşturması ve bu çıkıntının çatlaması sonucu oluşan ağır komplikasyonlar, kalbin damarlardaki yüksek basıncı aşmak için daha fazla çalışmaya başlaması, kalp kasının aşırı büyümesi ve buna bağlı gelişen kalp yetmezliği, böbrekteki damarların daralmasına bağlı olarak böbrek fonksiyonlarının bozulması, göz damarlarının daralması, kopması ve görme yetisinin kaybedilmesi beyni besleyen damarların daralması, tıkanması sonucu demans gelişimi olarak sıralanabilir.
<p>Teknoloji ve Sanayi Bakanı  Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, pandemi sürecinde gerçekleşecek festiv

TeknoFest 2021: Dünyada Eşi Benzeri Olmayan Organizasyon

Galatasaray Kayseri'de

Etna Yanardağı'ndaki hareketlilik korku yarattı

TEKNOFEST İstanbul'da Türk Yıldızları'ndan muhteşem gösteri