• $8,155
  • €9,7089
  • 457.312
  • 1393.24
03 Nisan 2021 Cumartesi 12:42 | Son Güncelleme:

Güneş kreminde faktör düzeyine dikkat! D vitaminini engelliyor

Güneş kreminde faktör düzeyine dikkat! D vitaminini engelliyor
AA

Bütün yazı sahilde, yazlıkta geçirmenize rağmen D vitamini eksikliğinden yakınıyorsanız sebebi güneş kremi olabilir. Günde 20 dakika güneşe çıkmanın vücudun günlük D vitamini ihtiyacını karşıladığını belirten uzmanlar, faktör düzeyi 15 veya üzerindeki koruyucu kremlerin güneşin deriye ulaşmasını engellediğini söyledi.

D vitamini insan vücudu için çok önemli bir yere sahip. Hem koronavirüsten koruyor hem vücut direncini artırıyor. Bütün yazı sahillerde geçirmesine rağmen D vitamini eksikliği olan kişilerin bulunduğunu söyleyen uzmanlar, güneş kremi için uyardı.

DHA'da yer alan habere göre Prof. Dr. Cihangir Akgün, günde 20 dakika güneşe çıkarak vücudun günlük D vitamini ihtiyacını karşılayacağını belirterek, D vitaminin önemini şöyle açıkladı:

"Ayrıca sakatatlar, süt ve süt ürünleri, deniz mahsulleri ve yumurta gibi D vitamininden zengin besinlerin tüketimi de oldukça önemlidir. Bebekliğinde yeterli düzeyde D vitamini sağlanmış çocuklarda Tip 1 diyabet gelişme riski yüzde 30 azalmaktadır. D vitamini eksikliği olan çocuklar, veremden orta kulak iltihabına, üst solunum yolu enfeksiyonundan zatürreye kadar artmış riskler ile karşı karşıya kalabilmektedir."

NİSAN-KASIM ARASINI DEĞERLENDİRİN

D vitamininin önemine değinen Akgün, şu değerlendirmelerde bulundu:

"D vitaminin yüzde 90-95'i güneş ışınlarının etkisi ile deride yapılır. Ultraviyole ışınlarının insan vücudunda D vitamini üretimini sağlaması için gerekli olan açıya 'zenith' açısı denir ve bu ülkemizin coğrafik konumu nedeniyle nisan ayından kasım ayına kadar mümkün olmaktadır. Etkili bir D vitamini üretimi için özellikle nisan ayından kasım ayına kadar olan dönemde öğle 12-14 saatleri arasında 20 dakikalık bir güneş banyosu hem günlük ihtiyacımızı karşılayacak hem de depolanabilir bir vitamin olan D vitamini depolarımızı dolduracaktır."

GÜNEŞ KREMİNE DİKKAT

Güneş kremi kullananları uyaran Akgün, güneş kremleriyle alakalı şunları söyledi:

"Faktör düzeyi 15 veya üzerindeki koruyucu kremlerin kullanılması yüzde 99 oranında güneş ışınlarının deriye ulaşmasını, dolayısı ile D vitamini sentezini engellemektedir. Bütün bir yazı sahilde ya da yazlıklarda geçirip güneş kremleri ile korunan ya da 11-16 saatlerinde güneş ışığına maruz kalmaktan kaçınan bireylerde çok rahat D vitamini eksikliği gelişebilmektedir. Ayrıca kronik hastalık nedeniyle kullanılan bazı ilaçlar da D vitamini emilimini engelleyerek eksikliğine yol açabilir."
<p>Koronavirüs salgınının uzun süredir kontrolden çıkmış olduğu ABD'de son durum ne? Aşılama süreci

ABD'de koronavirüs salgınında son durum

Beşiktaş, Erzurum'a ayak bastı

Zonguldak'ta dereden akan çamurlu su denizin rengini değiştirdi

Nisan ayında yağan kar Domaniç Dağları'nı beyaza bürüdü