• $15,967
  • €16,8007
  • 931.867
  • 2393.61
29 Aralık 2020 Salı 12:25 | Son Güncelleme:

Gribe kalkan olan sirkeli kür tarifi

Gribe kalkan olan sirkeli kür tarifi
DHA

Gribe karşı vücut direncini artırmak ve kilo problemine karşı metabolizmayı hızlandırmak için evde şifalı kür hazırlayabilirsiniz. Zeytinyağı, zerdeçal, çörek otu ve karabiberle hazırlanan şifalı kür tarifi haberimizde...

Gribe karşı vücut direncini artıran zeytinyağı, zerdeçal, çörek otu ve karabiberle hazırlanan şifalı kür tarifleri merak ediliyor. Özellikle koronavirüs salgınıyla mücadele ederken bağışıklığı güçlendiren şifalı karışımlar vücudu ayağa kaldırıyor.

DHA'ya açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Haluk Saçaklı, koronavirüse karşı beslenme konusunda herkesi şu şekilde uyardı:

“Dengeli ve doğal beslendiğimiz sürece bağışıklık sistemini güçlendirme şansı yakalamış oluruz. Koronavirüse karşı savaşacak olan birtakım askerlerimizi son teknolojik silahlarla donatmak zorundayız. Özellikle gençlere seslenmek istiyorum fast food alışkanlığından uzak durun. Her bakımdan bağışıklık sisteminizin çökmesine neden oluyor. Anneler, yaşadığımız bu süreç içerisinde tencere yemeklerini önemsesinler." 

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİREN KÜR TARİFİ

Pandemi süreci bitse bile vatandaşların gribe karşı vücut dirençleri artırmaları ve kilo sorunu olanların metabolizmalarını hızlandırmaları için tavsiyelerde bulunan Dr. Saçaklı, “Bir tatlı kaşığı sızma zeytinyağı, bir çay kaşığı toz zerdeçal ve bir çay kaşığı çörek otu 1 çay kaşığının ucu ile karabiberden yapacakları karışımı kahvaltılarda düzenli olarak tüketebilirler." diye konuştu.

İşlenmiş suların çoğunluğunun PH değerinin 7,5 ve altında olduğunu ancak bu değerleri yükseltmemiz gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Saçaklı, şu kürü önerdi:

"2 litrelik bir suya, bir çubuk tarçın, dilimlenmiş bir limon ve bir 1 küçük yeşil elma ya da 1 çay kaşığı elma sirkesi ekledikten sonra bir saat bekletip içebilirsiniz. Hazırladığımız bu su koronavirüse karşıda bağışıklığı güçlendirir.”

"SAAT 16.00-18.00 ARASI BİTTER ÇİKOLATA"

Ayrıca bitter çikolatanın da bağışıklık sistemini güçlendirdiğine dikkati çeken Kaliteli Yaşam Uzmanı Doç. Dr. Saçaklı, “Saat 16 ile 18 arası 3 parça bitter çikolata az yağlı süt ile yapılan bir kahve eşliğinde tüketilirse bağışıklık sistemi güçlenir. Çocukların bilişsel olarak zekâ seviyelerini ve hatırlama kapasiteleri artırır.” ifadelerini kullandı.

“SEBZELER 3 GÜNDE TÜKETİLMELİ"

Gıdaları buzdolabına koyarken ya da ısıtırken hata yapıldığını vurgulayan Haluk Saçaklı, “Sebzeler tarladan koparıldığında vitaminleri yok eden gluttonslar oluşuyor. Bunlar kısık ateşte pişerken (60 derecede) çoğalıyorlar. Bu nedenle 90 derece ısıda daha kısa sürede pişirmeliyiz. Pişirilen bir sebze yemeği 2 ya da 3 gün içinde tüketilmeli. Endüstri gıdalarından uzak durmak gerekiyor. Akdeniz tipi beslenmeyi tercih edin. Yoğurdunuzu kendiniz yapmaya çalışın. Güçlü bir bağışıklık sistemi için kahvaltıyı atlamamaya çalışın. Her ana öğünde 4 temel besin grubu süt, et, sebze ve meyve ile ekmek ve tahıl grubu temel besin öğelerini yan yana getirin.” ifadelerini kullandı.

“AÇLIK SÜRESİ UZADIKÇA METABOLİZMA VUCUDUMUZDAKİ FAZLALIKLARI YAKAR”

Çift günler 3 ana öğün, tek günler 2 ana öğün beslenilmesi gerektiğini söyleyen Dr. Saçaklı, “Sabah 7 ve 8 arası kahvaltı yapıyorsak, akşam 18’e kadar hiçbir şey yememeliyiz. Şekerlerinin düştüğünü hissettikleri an bir sebze ya da havuç yiyebilirler. Meyve yemesinler. Düşmüş olan kan şekerlerini yükseltirler. Açlık süresi uzadıkça metabolizma vücuttaki fazlalıkları yakar. Bu şekilde bakterilere karşı kendimizi korumuş oluruz.” dedi.

Bakan Nebati Mısır'a gidiyor
Bakan Nebati Mısır'a gidiyor

Bakan Nebati Mısır'a gidiyor

Delice tuzu dünya sofralarında! Mineral zenginliğiyle ön plana çıkıyor
Delice tuzu dünya sofralarında! Mineral zenginliğiyle ön plana çıkıyor

Delice tuzu dünya sofralarında! Mineral zenginliğiyle ön plana çıkıyor

Sona gelindi... TOGG'dan heyecanlandıran paylaşım!
Sona gelindi... TOGG'dan heyecanlandıran paylaşım!

Sona gelindi... TOGG'dan heyecanlandıran paylaşım!

Ezgi Aşık soruyor, Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. <span style='font-size: 1.6rem;'>Eray Güç

isveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği…

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister