• $9,5902
  • €11,1609
  • 556.135
  • 1492.93
24 Mayıs 2021 Pazartesi 17:35 | Son Güncelleme:

Gözler hastalıkların aynası! Hangi hastalıklar hangi belirtileri veriyor?

Gözler hastalıkların aynası! Hangi hastalıklar hangi belirtileri veriyor"

"Gözler kalbin aynasıdır." diyen atalarımız doğru ama biraz da eksik bir deyiş söylemişler. Son yapılan araştırmalara göre vücudumuzdaki ciddi rahatsızlıklar hakkında gözlerimiz mesajlar veriyor. Düzenli göz muayenesiyle; diyabet, karaciğer problemleri, bağışıklık sistemi rahatsızlıkları ve alerjiler gibi problemlerin tespit edilebiliyor. Peki, göz rahatsızlıkları hangi hastalıkların sinyallerini veriyor? Hangi vitamin eksikliği gözlerden anlaşılıyor?

Uzmanlar göre görme bozukluğu, göz kuruluğu ve gözlerde sarılık bir çok ciddi rahatsızlığın belirtisi. Peki, göz rahatsızlıkları hangi hastalıkların sinyallerini veriyor? Hangi vitamin eksikliği gözlerden anlaşılıyor? İşte cevabı...

CNN Türk'te yer alan habere göre, yaşadığımız herhangi bir hastalık ya da alerjiler ciddi oranda gözleri etkileyebiliyor. Gözler, düzenli muayeneyle kontrol edildiğinde hastalıkların teşhis edilmesine yardımcı olabiliyor.

Bedenimizdeki bütün sinirlerin irislere bağlı olması nedeniyle hastalıklar oluşmaya başladığında, ilk olarak gözleri etkilemeye başlıyor. Problem ortaya çıkmadan önce yaptırılan göz muayenesi sayesinde ise ciddi hastalıklar erken dönemde teşhis edilebiliyor.

GÖZ KURULUĞUNUN NEDENİ BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ ZAYIFLIĞI

Bağışıklık sisteminde görülebilen herhangi bir hastalık direkt olarak gözleri etkiliyor. Bakteri ve virüslere karşı koruma sağlayan bağışıklık sistemi, tehlike algıladığı durumlarda vücudun parçalarını yabancı olarak algılayabiliyor.

Bağışıklık sistemi aynı zamanda kuru göz ve kuru ağza neden olabilen sjögren sendromunu da tetikleyebiliyor. Göz kuruluğu, bu nedenle sistemin mikroplar yerine sağlıklı hücrelere saldırmasıyla oluşan bağışıklık sistemi bozukluklarının belirtisi olabiliyor.

ÇİFT GÖRME DİYABET HABERCİSİ

Diyabet yani şeker hastalığı, gözlerde kalıcı zararların görülebildiği hastalıklardan biridir. Göz dibi muayenesiyle teşhis edilebilen diyabet, obezite, ileri yaş, hareketsiz yaşam nedeniyle ve kalıtsal olarak ortaya çıkabiliyor. Genellikle görmede bulanıklığa, renklerin solmasına ve görme alanında oluşabilen kör noktalara yol açabilen şeker hastalığı, gözlere uygulanan basit muayenelerle tespit edilebiliyor. Çift görme problemi diyabet hastalığına işaret edebilirken, iki göz açıkken çift, tek göz kapalıyken tek görülüyorsa hipertansiyon olasılığı artabiliyor.

GÖZ BEBEKLERDEKİ SARILIK KARACİĞER RAHATSIZLIĞI HABERCİSİ

Karaciğer hastaları için ilk belirtiler öncelikle gözlerde ortaya çıkmaya başlıyor. Doktor muayenesinde ancak anlaşılabilen bu sarılık, halka şeklinde ve gözün dış tarafındaki şeffaf kısmında oluşabiliyor. Karaciğer rahatsızlığına kolesterolün yüksekliği de eşlik ediyorsa, gözün üst ve alt kapaklarında sarı plakaların oluşmasına yol açabiliyor.

GÖZ MUAYENESİYLE TÜMÖR TESPİT EDİLEBİLİYOR

Beyinde ve gözde görülebilen tümörler çeşitli belirtilerle ortaya çıkabiliyor. Göz bebeğinde şekil bozukluklarına, ani görme kayıplarına ve göz kapağı düşüklüğüne neden olabilen tümörler, kanserin de habercisi olabiliyor. Göz muayenesiyle de tüm bu belirtiler ortaya çıkmadan önce ilgili hastalıklar tespit edilebiliyor.

Göz kuruluğu, gözde tahriş ve bulanık görme gibi belirtiler, kötü ve düzensiz beslenmenin belirtileri olabiliyor. Çünkü göz kasları ve sinirleri, kişinin beslenme sürecinden etkileniyor.

A VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

A vitamininde eksikliğin görülmesi de korneanın damarlanmasına, gözlerde yanma veya kaşınmaya yol açabiliyor. Özellikle yaşlılara verilen perhizlerde antioksidan vitaminlerin eklenmesi, yaşlılığa bağlı katarakt riskini azaltabiliyor. Dengeli ve yeterli beslenme bu nedenle gözde birçok hastalığı etkileyebildiği gibi, oluşan hastalıklarda da tedavi edici ve durdurucu etki sağlayabiliyor.

  • göz hastalıkları
  • bağışıklık sistemi
  • göz kuruluğu nedenleri
<p>Yeşilçam'ın usta ismi Hülya Koçyiğit, 1963 yılında henüz 16 yaşındayken Susuz Yaz adlı filmle bey

Hülya Koçyiğit bilinmeyenlerini anlattı

Yer siyah gök beyaz! İşte Beşiktaş'ın Galatasaray galibiyetinden en özel kareler

Düzce'nin 1830 rakımlı Kardüz Yaylası'na kar yağdı

Az bilinen tarihi fotoğraflar ve hikayeleri