• $8,0841
  • €9,6796
  • 461.391
  • 1408.14
03 Nisan 2021 Cumartesi 15:19 | Son Güncelleme:

Gençleri bekleyen tehlike! En sık görülen üçüncü kanser türüne dikkat

Gençleri bekleyen tehlike! En sık görülen üçüncü kanser türüne dikkat
AA

Gençlerde kalın bağırsak kanseri görülme sıklığının arttığına dikkat çeken uzmanlar, "Son dönemde kalın bağırsak kanser tanısı alan hastaların yüzde 15'i 40 yaşının altında." dedi. Peki, bağırsak kanseri nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir?

Akciğer ve meme kanserinden sonra en sık görülen üçüncü kanser türünün kalın bağırsak kanseri olduğuna dikkat çeken uzmanlar, özellikle gençlerde görülme sıklığının arttığını belirtti.

AA'ya açıklamalarda bulunan Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet İbiş, gençlerde kalın bağırsak kanseri görülme sıklığının arttığını belirterek, "Son dönemde kalın bağırsak kanser tanısı alan hastaların yüzde 15'i 40 yaşının altındadır. Yani genç yaş kuşağında artan bir kalın bağırsak kanser sıklığını gerçek yaşamda kendi hastalarımızda da görmekteyiz." dedi.

İbiş, halk arasında kalın bağırsak kanseri diye bilinen kolon ve rektum kanserlerinin "kolorektal kanserler" olarak isimlendirildiğini söyledi.

BAĞIRSAK KANSERİ NEDENLERİ

İbiş, sanayi ve teknolojinin getirdiği yaşam biçimi ve beslenmedeki olumsuz değişikliklerin kalın bağırsak kanser sıklığında yükselişe neden olduğunu anlattı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, cinsiyet ayrımı olmaksızın akciğer ve meme kanserinden sonra en sık görülen üçüncü kanser türünün kalın bağırsak kanseri olduğuna işaret eden İbiş, "Aynı verilere göre, ölüm riski bakımından ise kolorektal kanserler, akciğer kanserinden sonra ikinci sıklıkta ölümcül olan kanser türüdür." dedi.

"HASTALARIN YÜZDE 15'İ 40 YAŞININ ALTINDA"

Kolorektal kanserlerin erken evrede veya sınırlı hastalık evresinde teşhis edilmesi durumunda yaşam oranının oldukça yüksek olduğunun altını çizen İbiş, geç evre veya uzak organlara yayılması evresinde tanı konulması durumunda yaşam beklentisinin kısaldığını anlattı.

KALIN BAĞIRSAK KANSERİ BELİRTİLERİ

Prof. Dr. İbiş, bağırsak alışkanlığı veya dışkılama alışkanlığında değişiklik, dışkıda aşikar veya gizli kan olması, karında rahatsızlık hissi, ağrı, kramp olması, halsizlik ve yorgunluk, açıklanamayan kilo kaybı olması durumunda hemen doktora başvurulması gerektiği uyarısında bulunarak, bu belirtilen bulgulardan bağımsız olarak ailesinde kalın bağırsak kanser hastalığı olanların daha fazla risk altında bulunduğuna dikkati çekti.

İbiş, "Bu belirtilen nedenlerle kalın bağırsak kanser riski taşıyan 50 yaş üstü tüm sağlıklı bireyler ve yüksek riskliler tarama programına katılmalı." dedi.

<p>Zonguldak'ta Emniyet Müdürlüğü'nde görevli trafik polisi Mustafa Dönmez, koronavirüs tedavisi gör

Zonguldak'ta trafik polisi koronavirüse yenik düştü... Acı detay ortaya çıktı

Bakanı Karaismailoğlu, Hasankeyf-2 Köprüsü Açılış Töreninde katıldı

Milli Savunma Bakanlığı fotoğrafları paylaştı

''Baharın müjdecisi'' leylekler Bingöl'e renk kattı