• $8,0656
  • €9,6496
  • 452.074
  • 1402.02
24 Mart 2021 Çarşamba 12:10 | Son Güncelleme:

Fıstık bombasına Türkiye'nin her yerinden talep geliyor! İşte Adana'nın meşhur tatlı tarifi

Fıstık bombasına Türkiye'nin her yerinden talep geliyor! İşte Adana'nın meşhur tatlı tarifi
DHA

Adana'da meşhur olan fıstık bombası tatlısına Türkiye'nin her yerinden yoğun ilgi gösteriliyor. Herkes tarafından oldukça sevilen fıstık bombasının püf noktası ise közde pişirilmesi. İşte Adanalı ustalardan fıstık bombası tarifi...

Değişik tatlı tarifi arayanlar Adana'nın meşhur fıstık bombasına bayılacak. Adana'da açtığı küçük imalathanesinde kendi tarifi 'fıstık bombası' tatlısıyla dikkatleri üzerine çeken Şimşek Korkmaz, fıstık bombasının püf noktasını anlattı.

DHA'da yer alan habere göre Adana'da 12 yıl boyunca tekstil sektöründe çalışan ve o yıllarda iş toplantıları için gidip geldiği Gaziantep'te tatlıcıları gezmeyi alışkanlık haline getiren Şimşek Korkmaz, yaklaşık 5 yıl önce mesleğini bırakıp tatlıcı olmaya karar verdi.

Şimşek Korkmaz'ın Adana'da açtığı küçük imalathanesinde ürettiği 'fıstık bombası' oldu. Yaklaşık 12 yıl tekstil sektöründe çalışan ve bu süreçte sürekli olarak Gaziantep'e iş toplantılarına giden Korkmaz, burada tatlıcı dükkanlarını gezmeyi alışkanlık haline getirdi. Bu alışkanlığı bir süre sonra ilgiye dönüşen Korkmaz, radikal bir karar alarak 12 yıllık mesleğini bırakıp tatlıcı olmaya karar verdi.

Oturduğu apartmanın altındaki 30 metrekarelik iş yerini kiralayan Korkmaz, burayı imalathaneye çevirdikten sonra üretime başladı. İlk olarak kadayıf çeşitleri yapan Korkmaz, daha sonra kendi tarifi olan közde pişirdiği fıstık bombası tatlısının tescilini alarak üretimi başladı.

YÜZDE 85 ORANINDA FISTIK İÇERİYOR

Fıstık bombasının üzerinde çok çalıştığını ve çalışmaları tamamladıktan sonra tescillediğini kaydeden Korkmaz, tatlının fıstık oranı ve özel yağı nedeniyle maliyeti yüksek bir ürün olduğunu kaydetti.

Tatlının yapımında tereyağının özü denilen sade yağı kullandıklarını belirten Korkmaz, bu yağın bahar aylarında yeşil otla beslenen koyunun sütünden elde edildiğini vurguladı.

TATLININ TEPSİ FİYATI 75 TL

Fıstık bombası ile işine farklı bir boyut kattığını ifade eden Korkmaz, "İnsanlar bu tatlıyı sevdi. Akdeniz bölgesi başta olmak üzere Türkiye'nin her yerinden müşterimiz var. Adana içerisinde bu tatlının tepsi fiyatı 75 liradır. Tepsinin içinde 8 adet bulunuyor. Biz bu işi çok sevdiğimizden ve hiçbir zaman ticari görmediğimizden fiyatı uygun tuttuk. Ailecek yaptığımız için işçi ve usta masrafımız da yok." dedi.

"ADANA, MANGAL KENTİDİR DEDİK VE ONA GÖRE PİŞİRDİK"

Sipariş üzerine çalıştıklarını ve günde 160'a yakın fıstık bombası sattıklarını kaydeden Korkmaz, ivmelerini arttırdıkları bu süreçte fıstık bombasının taklitçilerinin de ortaya çıktığını belirtti. Her iyi ürünün taklidinin olacağını dile getiren Korkmaz, fıstık bombasının süreciyle ilgili şunları söyledi:

"Biz taklitleri görünce kendi kendimize 'müdahale etmeyelim, onlar da ekmek kazanıyor' dedik. Zaten ürünün formülü, reçetesi bizde. Bizim kullandığımız ham madde kaliteyi sağlıyor. Biz bunun fıstığını daha Barak Ovası'nda olgunlaşmadan koparıp yıl boyu stok yapıyoruz. Zaten her şeyden önce biz tatlımızı közde pişiriyoruz. Adanalıyız. 'Adana mangal kentidir' dedik ve ona göre pişirdik. Adana denilince akla duman, kömür gelir. Biz de tatlımızı bunla bağdaştırdık. Közde pişirince bambaşka bir tadı oldu."

Hızlı zayıflamanın sırrı bir haftada 3 kilo verdiren bahar diyeti

  • fıstık bombası
  • fıstık bombası tarifi
  • Adana fıstık bombası
  • fıstık bombası tatlısı
<h3>ZİRAAT TÜRKİYE KUPASI FİNALİ 18 MAYIS SALI GÜNÜ SAAT 20:45'TE OYNANACAK</h3><p>TFF, Beşiktaş ile

Haftanın futbol başlıkları... Bozuk statlarda maç oynatılmayacak

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (14 Nisan 2021)

Erzurum'un kadayıf dolması ramazanda sofraları tatlandırıyor

Türkiye'nin ilk fosil ormanının UNESCO listesine girmesi için çalışma başlatıldı