• $8,058
  • €9,6752
  • 460.376
  • 1408.14
03 Nisan 2021 Cumartesi 17:32 | Son Güncelleme:

Faydası bilimsel çalışmalarla kanıtlandı! Kanser hücrelerini yok ediyor

Faydası bilimsel çalışmalarla kanıtlandı! Kanser hücrelerini yok ediyor

Marketlerde dondurulmuşu, aktarlarda da tozu bulunan acai çileği son yıllarda hem dünyada hem Türkiye'de popüler bir meyve. Faydaları bilimsel çalışmalarla kanıtlanan acai çileği, bağışıklığı güçlendiriyor ve kanser hücrelerini yok ediyor.

Acai çileği vücut direncini artıran şifalı meyvelerim başında geliyor. Brezilya, Japonya ve Amerika gibi birçok ülkenin dikkatini çekmeyi başaran acai çileğinin faydaları saymakla bitmiyor.

Marketlerde dondurulmuşu, aktarlarda da tozu bulunabilen bu çileğin, yapısında bulunan antioksidan maddeler birçok enerji içeceklerinden çok daha iyisini ve daha sağlıklısını tek başına sağlayabilmektedir. Acai çileği vücuda enerji vermesine karşın şeker oranı düşük bir gıda maddesidir ve bu enerji şekerden gelmez.

ACAİ ÇİLEĞİNİN FAYDALARI

Kalbin, vücudun tamamına sağlıklı ve düzenli bir şekilde kan pompalamasına yardımcı olur, vücudun tüm hücrelerinin zararlı toksin maddelerden temizlenmesinde etkin rol oynar.

Vücut yorgunluğunu giderir ve enerji verir.

A, B, C, E vitamini, Omega 3, Omega 6, Omega 9, demir, potasyum, kalsiyum ve fosfor, manganez, magnezyum, çinko, bakır gibi bileşenleri içerir.

Lif bakımından da zengindir.

Kilo vermeyi kolaylaştırır

Japon bilim adamları tarafından 2011 yılında yapılan bir bilimsel çalışmada acai çileğinin, alerjik reaksiyonları önleyebilme kapasitesinin olduğu ispatlanmıştır.

Acai çileği gıda alerjisini tedavi etmek için kullanılabilecek çok özel bir gıda maddesi olabilir.

Bağışıklığı güçlendirir

Soğuk algınlığının hafif atlatılmasına ve bu hastalıklardan dolayı boğazda ve akciğerlerde oluşabilecek tahrişin en aza indirilmesinde fayda sağlar.

İçeriğinde bulunan antioksidan maddeler (antosiyaninler, flavonoidler vd.) sayesinde damar çeperinde meydana gelen tıkanıklıkların ve kanın pıhtılaşmasının önlenmesinde oldukça etkilidir.

Kalp krizi riskini azaltır.

Kanserli hücreleri öldürmede çok başarılı olduğu kanıtlanan acai meyvesi, kızılcık, ahududu, böğürtlen, çilek ve yabanmersininden daha zengin bir antioksidan kaynağıdır.

Yapılan araştırmalarda, acai çileğinin mesane kanserine neden olan kanserli hücrelerin gelişimini engellediği ispatlanmıştır. Kanserli hücrelerin gelişimini, büyük bir olasılıkla yüksek antioksidan özelliği sayesinde önlediği düşünülmektedir.

Araştırmalara göre, akciğer kanseri hücrelerinin yüzde 86'sını başarıyla yok etmiştir.

KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜR

Omega 3 yağ asidi içeren tek meyve olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır. Omega 3 doymamış bir yağ asididir ve kalp ve damar sağlığının korunması için çok önemlidir. Acai çileğinin düzenli tüketimiyle kandaki kolesterol seviyesi de düzenli bir seviyeye inecektir.

NASIL TÜKETİLMELİ?

Acai çileğinin kurutulması sonucunda toz hâline getirilir. Bu çayı günde birkaç kere demleyerek tüketebilirsiniz. Bu çileği tek başına yiyebileceğiniz gibi dondurma, meyve suyu, yoğurt, süt, müsli gibi besinlere de ekleyip tüketebilirsiniz.

ACAİ ÇİLEĞİ NEREDE YETİŞİR?

Orta ve Güney Amerika'ya özgü palmiye ağaçlarında yetişen acai çileği adeta bir şifa kaynağıdır.

Sadece iki malzemeyle güzelleştiren kür tarifi

  • acai çileği
  • acai çileğinin faydaları
  • kanser hücreleri
  • bağışıklık
<h3>TÜRKİYE DEAŞ İLE MÜCADELE KAPSAMINDA BAŞİKA'DA</h3><p>Başika'daki Türk Üssü'ne en son yapılan sa

Başika Saldırısı: Irak'ta neler oluyor?

Dünyanın en şaşırtıcı yasakları

Adana'da kaçak 1865 kilogram tütün ele geçirildi

Atlantis, Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali'nde yeniden canlanacak