• $15,9487
  • €16,7529
  • 934.704
  • 2393.61
3 Mayıs 2021 Pazartesi 11:09 | Son Güncelleme:

Entropium'a dikkat! Gözü delebilir

Entropium'a dikkat! Gözü delebilir

Vücudumuzun en hassas bölgelerinden biri olan göz bölgesi için uzmanlar uyarıyor. Gözlerde yanma, batma, sulanma sorunları ciddiye alınmalıdır. Peki gözlerde kızarıklık neyin belirtisidir? Entropium (göz kapakların ve kirpiklerin içeri doğru dönmesi) tehlikeli midir? Doktora gidilmeli midir?

Göz kapağının içe doğru dönmesi sonucundan gözlerde yanma, batma ve kızarıklık oluşabilir. Uzmanlar, kirpiklerin korneaya zarar vermeden doktora gidilmesini tavsiye ediyor. Gözlerde kızarıklık neyin belirtisidir? Entropium (göz kapakalrın ve kirpiklerin içeri doğru dönmesi) tehlikeli midir? Uzmanından yanıtlar...

DHA'da yer alan habere göre, entropium ciddiye alınmazsa uzun süre korneaya baskı yapan kirpikler gözü delebilir.

"KİRPİKLER KORNEAYA DEĞERSE GÖZÜ DELEBİLİR"

Alt veya üst göz kapağının içe dönmesi olarak bilinen entropium ile ilgili Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Barış Yeniad, uyarılarda bulundu. Yeniad, "Göz kapakları içeri doğru dönen hastalarda genellikle gözde kızarıklık, batma, yanma ve sulanma gibi şikayetler görülür. Kirpikler uzun süre korneaya değmeye devam ederse gözde delinmeye yol açabilir." dedi.

Entropium olarak adlandırılan göz kapaklarının ve kirpiklerin içeri doğru dönmesi durumunun tedavi edilmediğinde ciddi sağlık sorunlarına sebep olabileceğini dile getiren Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Barış Yeniad, uyarılarda bulundu. Gözde kızarıklık, batma, yanma ve sulanma şikayetlerinin önemsenmesi gerektiğine dikkat çeken Doç. Dr. Yeniad, "Kirpiklerin içeri doğru dönerek saydam tabaka olan korneaya değmesi ile son derece ciddi sonuçlar doğurmakta tedavi edilmeyen durumlarda ciddi görme kayıpları görülebilmektedir. Kirpikler uzun süre korneaya değmeye devam ederse gözde delinmeye yol açabilir bu yüzden cerrahi tedavi mümkün olduğunca erken yapılmalıdır." diye konuştu.

"KİMYASAL YARALANMALAR TETİKLEYEBİLİR"

Göz kapağının içeri dönmesinin sıklıkla yaşlanmaya bağlı olarak kapak bütünlüğünün ve bunu oluşturan yapıların bozulması ile oluştuğunu belirten Yeniad, "Bunun dışında kimyasal yaralanmalar, travma veya konjonktiva hastalıklarına bağlı olarak da meydana gelebilir. Nadiren doğuştan ufak bebeklerde de bu durum görülebilmektedir. Ancak entropiuma çok benzeyen ve epiblefaron dediğimiz kapağın değil sadece kirpiklerin içeri doğru döndüğü durum mutlaka ayırt edilmelidir çünkü epiblefaron çoğunlukla kendiliğinden düzelmekte konjenital entropium ise mutlaka acil tedavi gerektirmektedir." ifadelerini kullandı.

"YAKLAŞIK YARIM SAATTE TEDAVİ MÜMKÜN"

"Göz kapağının içeri dönmesi lokal anestezi altında 20-25 dakika süren bir işlem ile tedavi edilebilmektedir." diyen Doç. Dr. Yeniad, sözlerini şöyle tamamladı:

"Ameliyat sonrasında hastanın hastanede yatmasına gerek yoktur ve evine gidebilir. Hastalar günlük işlerinin rahatlıkla yapabilirler. Ameliyattan sonra yara yerine antibiyotikli merhemlerin sürülmesi yeterlidir. Kapaktaki dikişler ameliyattan 1 hafta sonra alınır.Yapılan ameliyat sonrasında hastalarda fark edilir hiçbir iz kalmamaktadır."

  • göz kızarıklığı
  • göz yanması
  • göz batması
  • entropium
Bakan Nebati Mısır'a gidiyor
Bakan Nebati Mısır'a gidiyor

Bakan Nebati Mısır'a gidiyor

Delice tuzu dünya sofralarında! Mineral zenginliğiyle ön plana çıkıyor
Delice tuzu dünya sofralarında! Mineral zenginliğiyle ön plana çıkıyor

Delice tuzu dünya sofralarında! Mineral zenginliğiyle ön plana çıkıyor

Sona gelindi... TOGG'dan heyecanlandıran paylaşım!
Sona gelindi... TOGG'dan heyecanlandıran paylaşım!

Sona gelindi... TOGG'dan heyecanlandıran paylaşım!

Ezgi Aşık soruyor, Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. <span style='font-size: 1.6rem;'>Eray Güç

isveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği…

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister