• $8,2772
  • €10,0166
  • 482.891
  • 1427.73
04 Mayıs 2021 Salı 14:42 | Son Güncelleme:

En çok yapılan hata dişlerdeki kahverengi çizgileri artırıyor

En çok yapılan hata dişlerdeki kahverengi çizgileri artırıyor
DHA

Bilinçsiz antibiyotik kullanımının ağız ve diş sağlığını riske attığına dikkat çeken uzmanlar, antibiyotiklerin dişlerdeki kahverengi lekelere sebep olduğunu söyledi.

Dişlerdeki kahverengi lekelerin ilaçlardan kaynaklanabileceğini hiç düşündünüz mü? Bilinçsiz antibiyotik kullanımına dikkat çeken Periodontoloji Uzmanı Dr. Süleyman Emre Meşeli, bilinçsiz antibiyotik kullanımının, genel sağlığın yanında dişlere de ciddi zararlar verdiğini söyledi.

DHA'ya açıklamalarda bulunan Periodontoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Süleyman Emre Meşeli, bilinçsiz antibiyotik kullanımının sadece genel sağlığa değil, dişlere de ciddi zararlar verdiğini ifade etti.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINA NASIL ZARAR VERİYOR?

Gereksiz ve bilinçsiz antibiyotik kullanımının ağız ve diş sağlığına etkisini vurgulayan Meşeli, şunları söyledi:

"Gereksiz yere kullanılan antibiyotiklerin dişler, dişetleri ve ağız dokuları üzerinde de etkileri olumsuz etkileri olabilmektedir. Örneğin çocuklarda tetrasiklin grubu antibiyotik kullanımı daimi dişlerin minesinde kahverengi çizgilere neden olabilmektedir. Yine gebelik döneminde aynı ilacın kullanımı dişlerde benzer renklenmeye sebep olabilir. Bunun yanı sıra bazı antibiyotiklerin tükürük akış hızını ve miktarını etkileyerek ağız kuruluğu yaptığı bilinmektedir. Ağız kuruluğuyla ilişkili ağız yaraları ve dudakların çatlaması yine görülebilecek bulgular arasındadır."

Meşeli, her antibiyotiğin her bakteriyel enfeksiyonda işe yaramayabileceğini ifade ederek sözlerini şöyle bitirdi:

" 'Antibiyotik kullanmadan hastalık geçmez' düşüncesinin son derece yanlış ve bu nedenle her ilaç gibi, antibiyotiklerin de sadece hekim önerisi ve reçetesi ile kullanılması gerekmektedir."
  • bilinçsiz antibiyotik kullanımı
  • kahverengi lekeler
  • antibiyotiğin dişe zararı
  • antibiyotik
<p>Gündemdeki gelişmeleri Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, AKŞAM TV'ye değerlen

Biden dış politikası... NATO'dan hangi sonuçlar çıkar?

Yusufeli Barajı gövde inşaatında sona gelindi

Kahramanmaraş'ta heyelan sonrası oluşan Turkuaz Göl, turizme kazandırılacak

Mudanya Yat Limanı deniz salyasıyla kaplandı