• $15,9518
  • €17,0684
  • 950.144
  • 2380.9
31 Temmuz 2021 Cumartesi 09:53 | Son Güncelleme:

Elma sirkesine dikkat! Böyle kullanırsanız zehirleyebilir

Elma sirkesine dikkat! Böyle kullanırsanız zehirleyebilir

Elma sirkesi kilo verme, diş beyazlatma, sivilceleri kurutma hatta yaşlılığı önlemek için kullanılan popüler ürünlerden biri. Peki, tüm bunlara gerçekten faydası var mı, uzmanlar elma sirkesi için ne diyor? Çamaşır suyuyla elma sirkesinin kesinlikle birleştirilmemesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, doğru bilinen yanlışlara dikkat çekti. İşte elma sirkesi kullanmadan önce bilinmesi gerekenler...

Elma sirkesi bin derde şifasıyla biliniyor. Özellikle kilo verme, sivilce kurutma, temizlik, diş beyazlatma ve yaşlılığı önlediği internet sitelerinde yer alıyor. Bazı uzmanlar sirkenin sivilceyi kuruttuğunu söylerken bazıları da sirkenin çamaşır suyuyla kullanıldığında zehirli olabileceğini belirtiyor.

Independent'te yer alan habere göre elma sirkesinin birçok kullanım alanı bulunuyor fakat bazı doğru bilinen yanlışlar sağlığı olumsuz etkileyebiliyor.

ELMA SİRKESİ DİYETLE KİLO VERDİRİR

Kilo vermek elma sirkesinin bir başka popüler kullanım nedenini oluştururken, sirkenin bu şekilde işe yaradığına dair bazı kanıtlar bulunuyor. Örneğin, 175 kilolu ve başka sağlık sorunu olmayan Japon denekle yapılan bir araştırma, en çok alıntılanan çalışma olarak dikkat çekiyor. 12 hafta süren bu tedavi, deneklerin vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi, iç organ yağı, bel ölçümü ve trigliserid seviyelerinde azalma yaşandığını işaret ediyor.

Diyetisyen Lisa Drayer ise "Kapsamlı bir planın bir parçası olarak elma sirkesi veya diğer sirkeleri sağlıklı bir diyet, porsiyon kontrolü ve egzersizle birleştirerek kullanıyorsanız yardımcı olabilir." diyor.

Salatalarda balzamik sirke kullanmayı veya kümes hayvanları ve balık yemeklerinde sosa bu sirkenin eklenmesini öneren Drayer, "Kilo vermek için diğer her şeyi yapıyorsanız sirke size bir parça avantaj sağlayabilir. Ayrıca bu sirkeyi suyla tükeniyorsanız, bu iyi, çünkü su sizi tok hissettiriyor" diye ekliyor.

Ancak Johnston tarafından geçen yıl yayımlanan bir makale, sirkenin diş minesini aşındırabildiği sonucunu ortaya koyuyor.

DİŞ TEMİZLİĞİ VE BEYAZLATMA

Elma sirkesinin faydalarına dair internetteki bazı makalelerde, "Bazı insanlar onu lekeleri çıkarmak ve dişlerini beyazlatmak için kullanmayı sever." deniyor.

Amerikan Diş Hekimleri Birliği sözcüsü Dr. Alice Boghosian ise "Bunları okuduğumda utanıyorum. Dişlerinize asit sürüyorsunuz. Ağız sağlığınızı geliştirmek için yapmak isteyeceğiniz son şey bu." diyor.

"Dişlerinizle temas eden asidik herhangi bir şey, diş minesini ve koruyucu kaplamayı yıpratır ve bu da çürüklere neden olur. Diş hekiminize daha fazla ziyarette bulunmak istemediğiniz sürece bu tamamen, tamamen yanlıştır" diyen Boghosian, dişleri beyazlatıcılı bir diş macunuyla günde iki kez iki dakika boyunca fırçalamayı tavsiye ediyor.

KAŞINTIYA YARDIMCI

Öte yandan internet siteleri elma sirkesini ayrıca, cilt enfeksiyonları ve akne tedavisinin yanı sıra bit ve kepekle savaşmanın bir yolu, doğal bir siğil giderici veya yaşlanmayı geciktirici bir tedavi olarak gösteriyor.

Amerikan Dermatoloji Akademisi sözcüsü Dr. Marie Jhin ise "Sirke sivilceyi kurutur ancak yaşlanmayı geciktirici bir yöntem değildir. Bunu tavsiye etmem. Bugün bundan çok daha etkili ve güvenli yöntemlerimiz var." diyor.

Güneş yanığına karşı faydalı olsa da bu işte başka pek çok iyi çare olduğunu belirten Jhin, bu yüzden elma sirkesini genellikle hastalara önermediklerini söylüyor. Jhin, elma sirkesinin kullanılmasını kabul edebileceği alanınsa, "Sivrisinek ısırıkları başta olmak üzere ısırıklar" olduğunu ifade ediyor:

Çok az kullanılan bir ev ilacı. Vücudunuzda çok fazla ısırık varsa, su dolu küvete iki fincan dolusu sirke dökün. Kaşınmaya karşı yardımı olacaktır.

Ancak bu yöntemi baş biti veya siğillerden kurtulmak için önermeyen Jhin, siğillerin "bir virüsten kaynaklandığını, dolayısıyla tedavisi olmadığını" kaydediyor.

ÇAMAŞIR SUYU İLE KARIŞTIRMAYIN

Elma sirkesi ayrıca, antimikrobiyal özellikleri nedeniyle genellikle ev için doğal bir temizleyici olarak öneriliyor.

Asit küflere karşı etkilidir ancak bir çevre danışmanlık firması olan Pestisit Araştırma Enstitüsü'ne göre tuz, limon suyu, hidrojen peroksit, çay ağacı yağı ve kabartma tozu da öyle ve bunların çoğu daha iyi kokuyor.

Diğer yandan evinizi temizlemek için sirke kullanmayı seçerseniz, asla çamaşır suyu veya amonyakla karıştırmayın çünkü böyle bir durumda zehirli klor veya kloramin gazları oluşuyor.

KAN ŞEKERİNİ AZALTMA

Elma sirkesiyle internette yapılan aramalarda karşınıza muhtemelen ilk olarak diyabetle ilgili sonuçlar çıkıyor. 2004'ten bu yana sirkenin ana bileşeni olan asetik asidin diyabetik kan şekeri seviyeleri üzerindeki etkilerini araştıran diyetisyen Carol Johnston, çalışmalarda elma içerikli olanlar dahil hiçbir sirkenin diyabeti önemli ölçüde değiştirdiği veya önlediği sonucunun çıkmadığını söylüyor.

Johnston, "Sirkenin diyabette ilerlemeyi yavaşlattığını gösterebilmek için, çalışmalarda yüzlerce insana ve milyonlarca dolara ihtiyacım olacak, çünkü diyabetin genetik de dahil olmak üzere birçok nedeni var." diyor.

Ancak bazı araştırmalar, asetik asidin, insanların kan şekerini düşürmelerine yardımcı olan bir araç olarak kullanılabileceğini gösteriyor.

2019'da yapılan bir klinik araştırmada "açlık glikoz konsantrasyonlarında 10 puanlık bir düşüş görüldüğünü" söyleyen Johnson, bu çalışmada günde iki kez (öğle ve akşam yemeklerinde) bir bardak suda iki 'kaşık' sirke kullanıldığını belirtiyor.

Johnston'ın araştırmasındaysa, sirke kullanımından en çok yararlanan insanların, gizli şeker olarak da bilinen prediyabet hastaları olduğu ifade ediliyor.

"Prediyabetlilerde sonuçlar gerçek olamayacak kadar iyiydi. En çok fayda sağlayacak grup bunlar olabilir" diyen Johntson, bu yöntemin yalnızca bir nişastanın varlığında işe yaradığını vurguluyor:

"Temelde asetik asidin yaptığı şey, nişastanın emilimini bloke etmektir. Denekler nişasta aldıkları ve sirke ekledikleri takdirde kan şekerleri düşüyor. Ancak şekerli su içer ve sirke eklerlerse hiçbir şey olmuyor. Yani pastırma ya da yumurta yiyorsanız zahmete girmeyin. Yalnızca nişasta tükettiğinizde işe yarıyor."

Vücutta yararlı bakteri sayısını artıran 10 besin

  • elma sirkesi
  • elma sirkesi ile kilo verme
  • elma sirkesi diş beyazlatma
  • elma sirkesi sivilce
Yeni tip denizaltı projesiyle 2027'ye kadar 6 denizaltı hizmete alınacak
Yeni tip denizaltı projesiyle 2027'ye kadar 6 denizaltı hizmete alınacak

Yeni tip denizaltı projesiyle 2027'ye kadar 6 denizaltı hizmete alınacak

Moody's'ten dikkat çeken Türkiye açıklaması: Büyük ve çeşitliliği olan bir ekonomi
Moody's'ten dikkat çeken Türkiye açıklaması: Büyük ve çeşitliliği olan bir ekonomi

Moody's'ten dikkat çeken Türkiye açıklaması: Büyük ve çeşitliliği olan bir ekonomi

Yeni formül geliyor... Hükümet kira artışları için düğmeye bastı
Yeni formül geliyor... Hükümet kira artışları için düğmeye bastı

Yeni formül geliyor... Hükümet kira artışları için düğmeye bastı

<p>Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi.

'ABD'nin teröre yapmış olduğu destek kök salmadan bir an önce yıkılmalı!'

doğanın güldüren yüzü! Onları daha önce hiç böyle görmediniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Mayıs 2021)

Gıda Komitesi enflasyon için toplanıyor! Yeni teşvikler devreye giriyor