• $9,2134
  • €10,7435
  • 528.676
  • 1432.8
25 Mayıs 2021 Salı 13:50 | Son Güncelleme:

Dikkat! Çocuklarda mutasyonlu Kovid-19 belirtileri

Dikkat! Çocuklarda mutasyonlu Kovid-19 belirtileri

Kovid-19 pandemisinin çocuklardaki vaka sayısı henüz gizemini koruyor. Ateş, öksürük, halsizlik... Peki, Kovid-19 belirtileri nedir? Çocuklarda Kovid-19 belirtileri nelerdir? Yetişkinler ve çocuklarda Kovid-19 belirtileri aynı mıdır? Çocukları Kovid-19'dan nasıl koruruz?

Uzmanlar, Kovid-19 'un çocuklar üzerindeki etkileri hakkında uyardı. Genel belirtilerin yanı sıra Kovid-19 çocuklarda; nefes darlığı, bulantı, karın ağrısı ve uykuya eğilim şeklinde kendini gösterir. Peki, Kovid-19 belirtileri nedir? Çocuklarda Kovid-19 belirtileri nelerdir? Yetişkinler ve çocuklarda Kovid-19 belirtileri aynı mıdır? Çocukları Kovid-19'dan nasıl koruruz? İşte uzmanından yanıtlar...

CNN Türk'te yer alan habere göre, Kovid-19 belirtileri çocuklarda yetişkinlere göre daha farklı olabiliyor. D vitamini ve düzenli uyku ise çocukları Kovid-19'a karşı koruyor.

KOVİD-19 BELİRTİLERİ

*Ateş

*Öksürük

*Boğaz ağrısı

*Burun akıntısı- tıkanıklığı ve nezle hali

*Kas ağrısı

*Karın ağrısı

*İştahsızlık

*Halsizlik

*Çarpıntı

*Göğüs ağrısı

*Bulantı, kusma, ishal

*Cilt döküntüleri

*Geç dönemde tat-koku kaybı

Bunların yanında çocuklarda nefes darlığı, hızlı nefes alıp verme, şiddetli karın ağrısı, uykuya eğilim, bilinç değişiklikleri, dudaklarda ve yüzde morarma, göğüste sıkışma hissi gibi belirtiler görülürse bu bulguların acil olarak değerlendirilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

"ÇOCUKLARDA HAYATİ TEHLİKE OLUŞTURABİLİR"

Çocuklarda Kovid-19 farklı şekillerde görülebilmektedir. Bazılarında klinik bir bulgu olmazken, bazılarında akut üst solunum yolu enfeksiyonları belirtileri görülebilir. Bazı çocuklarda ateş olmadan ishal, karın ağrısı gibi sindirim sorunları rastlanabilir. Bazılarında ise yüksek ateş, öksürük, balgam, göğüste hırıltı ile birlikte sindirim sistemi sorunları birlikte görülebilmektedir. Yakın dönemdeki verilerde Kovid-19'un bir hafta gibi bir sürede ilerleyip, tedavi edilmediğinde çoklu organ yetmezliği, kalp ile ilgili sorunlar, kanda pıhtılaşma problemleri ile karşılaşılabildiği bilinmektedir. Bu semptomlar hayati tehlike bile oluşturabilmektedir.

"D VİTAMİNİ KORUMA SAĞLIYOR"

Bu zamana kadar dünya üzerinde yapılan çalışmalarda Covid-19'u hafif geçirenlerde D vitamini düzeyinin ağır geçirenlere göre daha yüksek olduğu görülmektedir. Bu nedenle Covid-19'dan korunma açısından çocuklara doktor gözetiminde D vitamini verilebilmektedir. Korunma açısından C vitamini ve çinkonun da önemli olduğu bilinmektedir. Ayrıca sağlıklı beslenmek, düzenli uyumak, bol su içmek, temiz hava almak, günlük yaşına uygun fiziksel aktivitelerde bulunmak da koruyucu önlemler arasında yer almaktadır. Tabii ki maske, mesafe ve hijyen kuralları asla unutulmamalıdır.

"VİRAL ENFEKSİYONLAR ASTIMI TETİKLEYEBİLİR"

Koronavirüsün başlangıcından beri en büyük korkulardan biri de astım, bronşit tipinde hastalığı olan çocukların durumdan nasıl etkileneceği meselesidir. Bu konuda halen gizemini korumakla birlikte koronavirüs sürecinde astım nöbetlerinde azalma söz konusudur. Sadece viral enfeksiyonların astım ve benzeri tabloları tetiklediği ifade edilebilir. Maske takımının viral enfeksiyonlardan koruduğu ve böylece astım nöbetlerinin azaldığı söylenebilir. Hatta son dönemde bahar aylarında koronavirüs bittiği dönemde de rutinde çocukların sürekli maske takıp takmaması da tartışmalar arasında yerini almıştır.

"KOVİD-19'DA ÇOCUKLARIN DOKTOR KONTROLÜNE GİRMESİ GEREKİR"

En merak edilen konulardan biri de Covid-19'a maruz kalan çocuklarda meydana gelen MIS-C sendromudur. Bazı çocuklar Covid-19'u belirtisiz geçirebilir ya da aile üyelerinden birileri enfekteyken çocukta hafif belirtiler olabilir. Bu nedenle test edilmeyen çocukların MIS-C geçirip geçirmeyeceği bilinmemektedir. Bu nedenle aile bireylerinden enfekte olan, hafif belirtili veya belirtisiz olan çocukların Kovid-19 enfekte sürecinde ve hemen akabinde doktor kontrolüne götürülmesi ve özellikle kalp kontrollleri gerekmektedir.

"ENFEKTE AİLE BİREYLEİR VARSA MIS-C GERÇEKLEŞEBİLİR"

MIS-C sendromu hastanede yapılacak bazı testlerle kesin tanı konulması gereken ve vakit kaybetmeden tedaviye başlanması gereken bir hastalıktır. Bu sorun çocuğun koroner damarlarında sorun oluşturup onun kalp fonksiyonlarını bozabilir. Bu hastaların çocuk sağlığı ve hastalıkları, çocuk kardiyolojisi, çocuk enfeksiyon hastalıkları bölümü uzmanlarınca takip edilmesi gerekir.

"MIS-C BELİRTİLERİ APANDİSİT OLARAK KARIŞTIRILABİLİR"

İlk dönemlerde bu sorunun çocuklarda apandisitle karıştırıldığı bilinmektedir. Apandisitin alınmasına rağmen belirtiler düzelmeyince ortaya MIS-C sendromu çıkmıştır. Kovid-19 virüsü her yaş grubunu etkilediği gibi çocuklarda da görülebiliyor. Özellikle çevrelerinde enfekte bireylerin bulunması çocukları Kovid-19 enfeksiyonuna ve sonrasında MIS-C sendromuna sürükleyebiliyor. MIS-C sendromu erken teşhis edilmediği takdirde hayati tehlike oluşturabilir. Uz. Dr. Dicle Çelik, çocuklarda Kovid-19 hakkında merak edilenleri anlattı.

Küçük çocuklar tipik olarak grip gibi solunum yolu enfeksiyonlarında mikropların süper bulaştırıcıları olarak bilinir. Bu nedenle de Kovid-19 virüsü konusunda da başlıca bulaştırıcılar olmaları şaşırtıcı değildir. Koronavirüsün ilk dönemlerinde çocukların bu hastalıktan etkilenmedikleri, ciddi hastalıklarının olma olasılıklarının daha az olduğu düşünülse de, son verilere göre çocuklar da koronavirüsten olumsuz etkilenmektedir.Erken tanı ve tedavi ile çocuklar hasar oluşmadan iyileşebilmektedir.

Bu nedenle Kovid-19 akabinde 2-4 hafta sonrasında oluşan şu belirtilere dikkat edilmelidir:

*24 saatten uzun 38 derece ve üzerinde yüksek ateş

*Bulantı, kusma, ishal, şiddetli karın ağrısı

*Vücutta döküntü

*Baş ağrısı

*Solunum sorunları

*Çatlamış dudaklar

*Gözde kanlanma,

*Kas- eklem ağrıları

*Ciltte soyulmalar

KREŞLERDE KURALLARA SIKI UYULMALI

Çalışan ebeveynlerin son dönemlerde en büyük sorularından biri de çocukları kreşe gönderip göndermeme konusudur. Okuldaki önlemlere çocuğun uyumu bu anlamda çok önemlidir. Her çocuğun maske taktığı, maskelerinin sık sık değiştirildiği, sınıfların kalabalık olmadığı, HES kodlarına dikkat edildiği, sosyal mesafeye dikkat edildiği ortamlar olmasına özen gösterilmelidir. Maskesiz ortamların riski artırdığı bilinmektedir. Çocuklara koronavirüsten korunmaları için mesafe, maske ve hijyen önlemleri öğretmenler ve ebeveynler tarafından dikkatli ve doğru bir şekilde anlatılmalıdır. Eğer çocukla birlikte kronik hastalığı olan bireyler aynı evde yaşıyorsa kreş veya gündüz bakım evine çocuğun gönderilip gönderilmemesi konusunda hekim ve aile birlikte karar vermelidir.

ÇOCUKLARA HANGİ TESTLER YAPILMALIDIR?

Merak edilen bir diğer konu da Kovid-19 sonrasında çocuklara antikor bakılıp bakılmayacağıdır. Rutinde antikor bakılmamaktadır. Kovid-19 geçirip geçirmediği bilinmeyen bir çocuğun bir daha Kovid-19 geçirip geçirmeyeceği bilinmemektedir. Bu nedenle antikor baktırmanın rutinde çocuklara ekstra bir faydası yoktur. Ancak enfeksiyondan şüphe olduğunda PCR (boğaz ve burundan) testi çocuklara da yapılmaktadır.

HERKES DİKKATLİ OLMALI

Bu süreçte özellikle anne babaların üst solunum yolu enfeksiyonları, grip, nezle, soğuk algınlığı belirtilerini kendilerinde ve çocuklarında gördüklerinde mutlaka PCR testi yaptırmaları gerekir. Erken teşhis ve erken izolasyon bu süreçte çok önemlidir. Hastalık olsun ya da olmasın maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edilmelidir. Mümkünse toplu ortamlardan uzak durmak, bir süre bu şekilde yaşamak gerekmektedir. Bireysel olarak herkesin dikkatli olması gerekir. Aşılara rağmen rehavete kapılmadan kurallara uyulmalıdır. Bu nedenle toplumun her bireyinin tüm kuralları doğru ve eksiksiz uygulaması bu süreçte önem taşımaktadır.

  • Kovid-19 belirtileri
  • kovid-19 tedavisi
  • çocuklarda kovid-19 belirtileri
  • ateş
  • öksürük
  • halsizlik
<p>Türkiye Cumhuriyeti hükümetini  illegal bir örgüt, bürokratlarını da mafya gibi göstermeye devam

Kemal Kılıçdaroğlu skandal açıklamalarını sürdürdü! “Evet, onları tehdit ediyorum!”

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor