• $8,5578
  • €10,0932
  • 495.653
  • 1351.59
26 Mayıs 2021 Çarşamba 14:52 | Son Güncelleme:

Çok şikâyet edilen sorunların sebebi tiroit olabilir

Çok şikâyet edilen sorunların sebebi tiroit olabilir
DHA

Sinir, çarpıntı, terleme, sıcağa tahammülsüzlük, huzursuzluk, obezite veya kilo alamama gibi birçok sorunun sebebi tiroit bezi olabilir. Belirtilerin çoğunun tiroit bezinin az ya da çok çalışmasına bağlı olduğunu ifade eden uzmanlar, tiroitten kaynaklanan sağlık problemleri hakkında bilgi verdi.

Tiroitten kaynaklanan hastalıklar merak ediliyor. Günlük hayatta anlam veremediğiniz birçok hastalığın sebebi tiroit olabilir.

DHA'da yer alan habere göre Prof. Dr. Onur Sıldıroğlu, tiroit hastalıkları hakkında açıklamalarda bulundu.

KİLO ALAMAMA SEBEBİ TİROİT OLABİLİR

Tiroit hastalıklarının toplumda çok sık görüldüğünü söyleyen Sıldıroğlu, tiroitten kaynaklanan sorunları şöyle sıraladı:

"Herhangi bir hastalığa bağlı olduğu düşünülmeyen sinirlilik, çarpıntı, terleme, sıcağa tahammülsüzlük, huzursuzluk, obezite veya kilo alamama gibi birçok durum tiroit bezi ile ilgili olabilir."

NADİR GÖRÜLEN BULGULAR

Tiroid bezi hastalıklarında daha nadir görülen bulgular da olduğunu söyleyen İstanbul Gelişim Üniversitesi'nden Prof.Dr. Onur Sıldıroğlu, şu bilgileri verdi:

"Açıklanamayan yüksek kolesterol, eklem ağrısı, bağırsak alışkanlığında değişmeler, kalp yetmezliği, psikiyatrik problemler ve demans dediğimiz unutkanlık problemi sayılabilir. Hatta bu belirtilerin her biri tek başına bir bulgu olarak da görülebilir. 60 yaş üstü bireylerde bu saydığım durumlar genellikle ileri yaş hastalığı denilen dejenerasyon ve yaşlılığa bağlı semptomlar olarak değerlendirilir. Hâlbuki altta yatan sorun basit olarak tiroit bezinin az çalışması yani hipotiroidiye bağlı olabilir."

TİROİT BELİRTİLERİ

Ultrasonografi yapılması gerektiğini belirten Sıldıroğlu şu ifadeleri kullandı:

"Zayıf olmasına rağmen kötü kolesterol (LDL) seviyesi yüksek olan bireylerde; dejenerasyon olmadan özellikle bacaklarda oluşan eklem ya da kas ağrısı çekenlerde, geçmeyen kabızlık şikayeti olanlarda, kalp kasında güçsüzlük ve zayıf atıma bağlı kalp yetmezliği teşhisi konulanlarda, akciğerlerde ve bacaklarda ödem - su toplanması olanlarda, depresyon yada psikoz gibi psikiyatrik problemleri olan halüsinasyon dediğimiz hayaller gören ve unutkanlık problemi yaşayarak yaşlılığa bağlı bunama zannedilen durumlarda tiroit fonksiyonlarına bakılmalı, hipotiroidiye açısından araştırılmalı ve tiroit bezine yönelik ultrasonografi yapılmalıdır."
  • tiroit belirtileri
  • tiroitten kaynaklanan hastalıklar
  • tiroit
  • Prof. Dr. Onur Sıldıroğlu
<p>Kırıkkale'de S.Ö., sokak ortasında tartıştığı arkadaşları M.Ö. ile A.E.'yı tabancayla vurarak yar

Sokak ortasında dehşet saçtı

Kuzey Makedonya'nın zarafet sembolü... Osmanlı mirası Alaca Cami

2020 Tokyo Olimpiyatları görkemli törenle açıldı

Bayraktar TB3, TCG Anadolu'da birlikte görev yapacak