• $8,083
  • €9,7343
  • 463.096
  • 1393.47
01 Nisan 2021 Perşembe 12:24 | Son Güncelleme:

Burun tıkanıklığı kanser belirtisi olabilir dikkat! İşte kanserle sinüzit arasındaki fark

Burun tıkanıklığı kanser belirtisi olabilir dikkat! İşte kanserle sinüzit arasındaki fark
DHA

Sinüs ve burun boşluğu kanserlerinin ve sinüzit belirtileri ile karıştırıldığını belirten Prof. Dr. Tolga Kandoğan, "Bu kanserler çok büyüdüklerinde kendini yüzde ağrı, şişlik, burun tıkanıklığı ve burun kanaması belli eder. Bunun yanı sıra baş ağrısı, uyuşma, duyu kaybı gibi nörolojik; göz kapağı düşmesi, çift görme ve dişlerde sebebi açıklanamayan ağrı ve sallanma gibi diş bulguları meydana gelebilir." dedi.

Sinüs ve burun boşluğu kanser belirtileri ile sinüzit belirtileri birbirine benzetiliyor. Burun tıkanıklığı, burun kanaması, baş ve yüz ağrısı gibi yakınmaların burun ve sinüs kanserlerinin de bulguları arasında yer aldığını belirten Prof. Dr. Tolga Kandoğan, sinüs ve burun boşluğu kanserinin sinüzitle karıştırıldığı için geç tanı koyulduğu konusunda uyardı.

DHA'da yer alan habere göre Prof. Dr. Tolga Kandoğan, sinüs ve burun boşluğu kanseri ile sinüzit arasındaki belirti farkları hakkında bilgi verdi.

BELİRTİLER GEÇ FARK EDİLİYOR

Tedavi için belirtilerin erken fark edilmesi konusunda uyaran Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü'nden Prof. Dr. Kandoğan, şu bilgileri verdi:

"Pek çok kişide yaygın olarak bulunan burun tıkanıklığı, burun kanaması, baş ve yüz ağrısı gibi yakınmaların burun ve sinüs kanserlerinin de bulgularından olabileceğini biliyor musunuz? Her ne kadar sinüs ve burun boşluğu kanserleri, insan vücudundaki kanserlerin yüzde 1'inden daha azını oluştursa da, hastalığın başlangıç yakınmaları bu bölgelerin enfeksiyon hastalıklarından kolayca ayırt edilemediği için maalesef geç dönemde tanı konabilmekte ve tedavinin gecikmesinin bedeli de ağır olmaktadır."

ERKEKLERDE DAHA SIK GÖRÜLÜYOR

Sinüs ve burun boşluğu kanserlerinin birçok belirtisi olabileceğini belirten Prof. Dr. Kandoğan, şöyle devam etti:

"Erkeklerde daha sık görülür. Özellikle 50 yaş üzerinde izlenir. Sinüs ve burun boşluğu kanserleri erken dönemde bulgu vermese de uzun süre sinüzit benzeri şikayetlere neden olur.

Bu kanserler uzun vadede çok büyüdükleri zaman kendini yüzde ağrı, şişlik, burun tıkanıklığı ve burun kanaması belli eder.

Bunun yanı sıra baş ağrısı, uyuşma, duyu kaybı gibi nörolojik; göz kapağı düşmesi, çift görme ve dişlerde sebebi açıklanamayan ağrı ve sallanma gibi diş bulguları meydana gelebilir. Bazen damakta şişlik, ağız içinde yara izlenebilir.

Tutulum yerine göre çiğneme zorluğu ve çene açamama dahi meydana gelebilir. Tanı için rutin KBB muayenesine ek olarak bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG) den faydalanılmaktadır.

Tanı biyopsi ile konur. Tedavisi öncelikle cerrahi ve radyoterapi kombinasyonundan oluşmaktadır ve kanserli bölge hayati önem taşıyan yapılara yakın olduğu için zordur. Kemoterapi ileri veya tekrarlayan vakalarda daha yoğun olarak kullanılmaktadır."

<p>Zonguldak'ta Emniyet Müdürlüğü'nde görevli trafik polisi Mustafa Dönmez, koronavirüs tedavisi gör

Zonguldak'ta trafik polisi koronavirüse yenik düştü... Acı detay ortaya çıktı

Gökyüzünün hakimleri DHMİ Havacılık Akademisinde yetişiyor

Ordu'da selde hasar gören 154 yıllık ahşap cami restore edildi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (19 Nisan 2021)