• $8,6646
  • €10,1357
  • 492.054
  • 1407.46
28 Temmuz 2021 Çarşamba 17:34 | Son Güncelleme:

Bu kahve glokom hastalığına neden oluyor

Bu kahve glokom hastalığına neden oluyor

Çay ve kahve tüketiminin en fazla olduğu ülkelerin başında Türkiye geliyor. Ancak uzmanlara göre aşırı çay ve kahve tüketimi göz rahatsızlıklarına davetiye çıkarıyor. Peki, glokom hastalığı nedir? Çay ve kahve tüketimi glokom hastalığını nasıl tetikler?

Çay ve kahve tüketmeden bir gün geçirmek neredeyse imkansız. Uzmanlar ise kafein tüketiminin göz çevresi sinirlerinde hasar bıraktığını ifade ediyor. Peki, glokom hastalığı nedir? Çay ve kahve tüketimi glokom hastalığını nasıl tetikler? İşte detaylar...

DHA'da yer alan habere göre, kafein damarları daraltıyor.

GLOKOM HASTALIĞI NEDİR?

"Göz Tansiyonu" veya halk arasında "Karasu Hastalığı" olarak adlandırılan glokom, göz içi basıncının yükselmesi sonucu oluşan göz siniri harabiyeti şeklinde tanımlanır.

"FİLTRE KAHVE VE ENERJİ İÇECEKLERİNE DİKKAT"

Prof. Dr. Mehmet Selim Kocabora, "Kafein içeriği yüksek filtre kahve ve enerji içecekleri hem göz içi basınç artışı hem de göz damarlarında daralma yaparak glokomlu hastalarda sinir hasarının artmasına neden olabilir. Çayın içerdiği antioksidan polifenoller ve kahvedeki klorojenik asidin aynı zamanda glokom riskinin ve hasarının azalmasına yol açtığı da iddia ediliyor." dedi.

Göz Hastalıkları Bölümünden Prof. Dr. Mehmet Selim Kocabora, günlük hayatta sıkça tüketilen kafeinli içeceklerin glokom riskini artırıp artırmayacağına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Kocabora, çay ve kahvenin kafeinin yanı sıra birçok aktif madde daha içerdiğini belirterek "Yapılan bazı araştırmalarda kola, enerji içeceği gibi soğuk kafeinli içeceklerin, çay ve kahvenin göz içi basıncında 2-3 saat için 1-2 mm Hg'lik bir artışa neden olarak glokomlu hastalarda risk oluşturabileceği öne sürüldü. Bu artışın glokomu ve ailevi glokom yatkınlığı olmayan bireyler ve günde az miktarda kafeinli içecek tüketen bireylerde görülmediği bildirildi." diye konuştu.

"FİLTRE KAHVE YERİNE TÜRK KAHVESİ TERCİH EDİLEBİLİR"

Prof. Dr. Mehmet Selim Kocabora, şöyle devam etti:

"Çayın içerdiği antioksidan polifenoller ve kahvedeki klorojenik asid sayesinde aynı zamanda glokom riskinin ve hasarının azalmasına yol açtıkları da iddia edilmektedir. Kafein içeriği yüksek filtre kahve ve enerji içecekleri damarlarda daralma yaparak glokomlu hastaların görme sinirindeki kan akımını düşürerek hasarın artmasına neden olabilir. Türk kahvesi filtre kahvenin üçte biri kadar kafein içermektedir. Bu nedenle göz içi basıncında artışa neden olma riski açısından avantajlıdır. Özet olarak biz glokomu olan veya ailesinde glokom öyküsü olan bireyler için günlük aldıkları kafein miktarını ölçülü bir seviyede tutmalarını tavsiye ediyoruz."

  • kafein tüketimi
  • çay kahve tüketiminin zararları
  • glokom hastalığı nedir
  • glokom hastalığını tetikleyen şeyler nelerdir
<p>Dünyanın en büyük havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST kapılarını açtı. Atatürk Haval

TEKNOFEST heyecanı Atatürk Havalimanı'nda başladı

Bodrum'un suyunu karşılayan Mumcular Barajı yüzde 10'luk seviyenin altına düştü

İETT tarihinin aynı hatta çalışan ilk şoför çifti

Van Gölü'nde binlerce yıllık mikrobiyalitler görüntülendi