• $7,4148
  • €8,9906
  • 445.894
  • 1569.35
11 Ocak 2021 Pazartesi 09:17 | Son Güncelleme:

Bir günde 6 saatten az uyumak riskli

Bir günde 6 saatten az uyumak riskli

Uyku ile bağışıklık arasındaki ilişkinin önemine dikkat çeken uzmanlar, her gece 6 saatten az uyuyanların, her gece 6 saat ve daha fazla uyuyanlara göre soğuk algınlığına yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu söyledi. Uykunun vücuda etkisi haberimizde...

Uyku düzeni vücudun bağışıklık sistemi için büyük bir öneme sahip. Diyetisyen Nihal Tunçer, sağlıklı ve dengeli beslenmeye ek olarak; uyku kalitesi ve süresi, düzenli egzersiz, aktif bir sosyal hayat ve ruh sağlığı farkındalığının güçlü bir bağışıklık sisteminin olmazsa olmazı olduğunu söyledi.

Uyku ile bağışıklık sistemi arasında da çok sıkı bir ilişki olduğunu vurgulayan Tunçer, şu şekilde konuştu:

"Yetersiz ve kalitesiz bir uyku hastalıklara yakalanma riskini artırır. 164 sağlıklı yetişkin üzerinde yapılan bir çalışmada her gece 6 saatten az uyuyanların, her gece 6 saat ve daha fazla uyuyanlara göre soğuk algınlığına yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Yetişkin bir bireyin her gece 7 saat veya daha fazla uyuması gerekirken; gençlerin 8-10 saat, daha küçük çocuk ve bebeklerin 14 saate kadar uyuması sağlıklı bir beden ve güçlü bir bağışıklık sistemi için son derece önemlidir. Uyku problemi yaşayanların özellikle televizyon, bilgisayar veya telefondan yayılan "mavi ışığı" uyumadan en az 1 saat önce sınırlandırmaları gerekiyor. Mavi ışık sirkadiyen ritmi yani vücut saatini bozarak vücudun doğal uyuma ve uyanma düzenine zarar veriyor.” 
<p>Son yıllarda, teknoloji ile ilgilenenlerin sıklıkla duyduğu kavramlar arasında büyük veri (big da

WhatsApp'la kayıp giden 'Prozodimiz'

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türksat-5A'nın alt sistem testleri tamamlandı

2021'in en çok talep görecek meslekler açıklandı! İş arayanlar dikkat