• $8,5492
  • €10,0853
  • 495.469
  • 1351.59
1 Haziran 2021 Salı 11:27 | Son Güncelleme:

Bilim adamları araştırdı! Günde 6-7 saat uyku kalbi koruyor

Bilim adamları araştırdı! Günde 6-7 saat uyku kalbi koruyor
AKSAM.COM.TR/MOR PAPATYA

Uyku süresi sağlığı etkiliyor. ABD'de son yapılan araştırmaya göre ise günde 6-7 saatten fazla veya az uyumak kalp krizini riskini arttırıyor. Peki, ideal uyuma saatleri nelerdir? 6-7 saatten az veya fazla uyku hangi kalp rahatsızlıklarını tetikler? Derin bir uyku için öneriler neler?

İnsanların bazıları uyku uyuyamamaktan bazıları ise çok uyumaktan şikayetçi. Uzmanlara göre ise günde 6-7 saat süresinden az ve ya çok uyku uyumak kalp hastalıklarına bağlı ölüm riskini artırıyor. Peki, ideal uyuma saatleri nelerdir? 6-7 saatten az veya fazla uyku hangi kalp rahatsızlıklarını tetikler? Derin bir uyku için öneriler neler? Cevabı haberimizde...

6-7 SAAT UYKU KALP SAĞLIĞINI KORUYOR

Bilim insanları tarafından yürütülen çalışma sonucunda, geceleri 6-7 saat süresince uyuyan bireylerin, daha az veya daha fazla uyuyanlarla karşılaştırıldığında kalp krizi geçirme riskinin en düşük seviyede olduğu tespit edildi. 6 ila 7 saat gece uykusunun kalp sağlığı açısından daha faydalı olabileceği bilimsel araştırmayla ortaya kondu.

ABD'de yürütülen Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Anketi'ne 2005-2010 yılları arasında katılan 14 bin 79 orta yaşlı kişinin bilgilerini analiz eden araştırmacılar, katılımcıları gece uykularının süresine göre üç kategoriye ayırdı.

UYKU SÜRESİ VE KALP SAĞLIĞI BAĞLANTILI

Daha sonra katılımcıların damar tıkanıklığı ile ilgili kalp rahatsızlığı risklerini inceleyen araştırmacılar, çalışma sonucunda uyku süresi ile kalp sağlığı arasında önemli bir bağlantı olduğunu belirledi.

6-7 SAAT İDEAL

Uykunun kalp rahatsızlığını tetikleyen etkenler dikkate alındığında genelde göz ardı edildiğini, belirten araştırma ekibinin lideri Doktor Kartik Gupta, çalışma sonucunda 6 saatten az veya 7 saatten fazla uyuyan katılımcıların, kalp rahatsızlığıyla ilgili nedenlerden ölüm riskinin daha fazla olduğunu belirtti.

Gupta ayrıca sadece uykunun miktarının değil, uykunun kalitesinin ve derinliğinin de önemli olduğunun altını çizdi.

DERİN UYKUNUN SIRLARI

1- Yatma saatine yakın egzersiz yapmayın.

2- Uyumadan 30 dakika öncesine kadar yemek yemeyin.

3- Yatak odası mümkün olduğunca sessiz olmalı.

4- Işık gözler kapalı olsa da fark edilir ve uykuyu bozabilir. Bu nedenle yatak odasının perdeleri kalın ve ışık geçirmez olmalı.

5- Odada televizyon ya da bilgisayar bulundurulmamalıdır. Cep telefonları yatakta kullanılmamalıdır.

  • uyku
  • derin uyuma tüyoları
  • uyku ve kalp sağlığı
<p>Kırıkkale'de S.Ö., sokak ortasında tartıştığı arkadaşları M.Ö. ile A.E.'yı tabancayla vurarak yar

Sokak ortasında dehşet saçtı

Kuzey Makedonya'nın zarafet sembolü... Osmanlı mirası Alaca Cami

2020 Tokyo Olimpiyatları görkemli törenle açıldı

Bayraktar TB3, TCG Anadolu'da birlikte görev yapacak