• $7,4215
  • €8,956
  • 409.459
  • 1538.04
29 Ocak 2021 Cuma 15:47 | Son Güncelleme:

Beyni koruyor! Tüm vücudu dezenfekte eden şifa

Beyni koruyor! Tüm vücudu dezenfekte eden şifa

Faydaları saymakla bitmeyen enginar beyinden karaciğere kadar neredeyse tüm vücudu dezenfekte ediyor. Enginarın bağışıklık sistemini de güçlendirdiğini belirten uzmanlar, enginar tüketmenin önemini anlattı. İşte enginarın faydaları ve "Enginar nasıl tüketilir?" sorusunun cevabı...

Enginarın faydaları saymakla bitmiyor. Bahar aylarıyla birlikte tezgahlardaki yerini alan, sahip olduğu vitamin ve minerallerle tam bir sağlık dostu olan enginarın yapraklarının da yenmesi öneriliyor. Posa yönünden çok zengin olan ve karaciğeri temizleyici özelliği bulunan enginarın faydalarını sizler için bir araya getirdik.

KARACİĞERİ TEMİZLİYOR

Damar sertleşmesini engelleyen, kanı temizleyen, beyin hücrelerini yenileyen enginar, aynı zamanda kolesterol düşmanı olarak da biliniyor. Enginarın protein, karbonhidrat, lif, fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum, magnezyum, çinko, A, B1, B2, B6 ve C vitaminlerini bünyesinde barındırdığını dile getiren beslenme uzmanları, besin değeri son derece yüksek olan bu sebzenin kolesterol içermediğini vurguladı.

Uzmanlar, enginarın antioksidan özellikleri nedeniyle karaciğere çok faydalı olduğunu dile getirerek, içeriğinde bulunan “Cynarin” maddesinin karaciğer, safra kesesi, böbrekler ve bağırsak sisteminin düzenli çalışmasına yardım ettiğini söyledi.

SİNDİRİMİ KOLAYLAŞTIRIYOR

Yiyeceklerin sindirimini kolaylaştıran enginarın, mide ve bağırsakları dezenfekte edici özelliği sayesinde ishale de iyi geldiğine işaret eden uzmanlar, bu şifalı sebzenin güçlü bir idrar söktürücü olduğundan böbreklerin çalışmasını düzenleyerek vücuttaki zararlı sıvıların dışarı atılmasını kolaylaştırdığını, böbrekteki kumların dökülmesine de yardım ettiğini anlattı.

KALP SAĞLIĞI İÇİN FAYDALI

Enginarın bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeden, kalp ve kanser hastalıklarından korunmaya kadar birçok konuda faydası olduğunu belirten uzmanlar, “Enginarda bulunan phytonutrientler, antioksidan özellik sağlıyor. Yapılan çalışmalar, enginarın bilinen en güçlü antioksidan kaynaklarından olan yabanmersini, kızılcık, üzüm, kivi, brokoli ve bitter çikolata gibi besinlerle yarışacak kadar iyi bir besin olduğunu gösteriyor. Antioksidanlar, vücudumuzun serbest radikallerle mücadele etmesinde ve özellikle yaşlılıkta ortaya çıkan hastalıklara karşı savaşmada önemli bir yardımcıdır. Dolayısıyla bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeden, kalp ve kanser hastalıklarından korunmaya kadar birçok konuda enginar fayda sağlıyor.” dedi.

BAĞIRSAK SORUNLARINI GİDERİR

Sindirim sistemimizin sağlığı ve işlevi açısından en yararlı besinlerden biri olarak gösterilen enginar güçlü bir lif kaynağıdır. Mide bağırsak sistemi sorunları ve kalınbağırsak kanserinden korunmak için liften zengin ürünlerle beslenmeye ağırlık vermek gerekiyor. 120 gr enginar yaklaşık 10-11 gr posa içeriyor. Düzenli tüketildiğinde de sindirim sağlığımızı geliştirmeye yardımcı oluyor. Yapraklarının, kardiyovasküler hastalıklar ve hipertansiyon açısından önemli olan kolesterolü düşürücü etkisi var.

BEYİN DOSTUDUR

K vitamini yönünden zengin bir besindir. Alzheimer ve demansa neden olan beyin sinirleri hasarına karşı koruyucu olduğu bilinen K vitamininin yaşlı kişilerin beslenmesinde de yer almasını sağlıyor. Dikkat edilmesi gereken husus ise kan sulandırıcı kullananların K vitamini kaynaklarından olabildiğince uzak durmasıdır.

ENGİNAR NASIL TÜKETİLMELİ?

Enginarın sadece göbeğinin değil, yeşil yapraklarının da haşlanarak tüketilmesinin önemine dikkati çeken beslenme uzmanları, “Haşlama suyu da atılmamalı. İçine biraz pirinç katılarak çorba olarak da tüketilmelidir. Enginar yemeği iyi çiğnenerek yenmeli ve pişirildiği gün tüketilmelidir. İçinde çok çabuk toksin oluşabileceğinden, pişmiş enginar bekletilecekse buzdolabında 24 saatten fazla bekletilmemelidir.” diye uyarıyor.

ÇAYI DA YAPILIYOR

Enginarın çiçeklerini oluşturan kabuksu yapraklar, kurutularak tüketilebiliyor. Kurutulmuş enginar yapraklarından hazırlanan çayla da enginardan faydalanmak mümkün. İyi bir enginar çayı demlemek için bir tatlı kaşığı kadar kurutulmuş enginar yaprağı, bir su bardağı kaynamış suyun içerisine ilave edilir ve 5 dakika daha kaynatılır. Ağzı kapalı şekilde, 10-15 dakika kadar demlendikten sonra içilir.

ENGİNAR NASIL ALINMALI?

Satın alırken yeşil yapraklarının ucuna bakarak satın alınmalıdır. Ucu siyah yaprağa sahip olan, yaprakları birbirinden çok ayrı ve üstünde siyah lekeleri olan enginar bayattır. Enginarın ortası sert olmalı ve tüylerinin iğne gibi batması gerekir. Sapında delik olması, içinin kurtlu, esmer lekelerin olması ortasının çürümüş olduğunu gösterir. Ağırlığı fazla olanı tercih edilmelidir. İyi bir enginarın sapının uzunluğu 8-10 santimetreyi geçmemelidir. 

<p>Süper Lig'in 28. haftasında Ankaragücü sahasında Galatasaray'ı konuk etti. Bu zorlu karşılaşmada

Galatasaray-Ankaragücü Maç Yorumu

Kahramanmaraş'ta 3 mahalle karantinaya alındı

Türkiye'deki yaban hayatı fotokapana yakalandı

Güneş patlamalarının kaynağı ilk kez belirledi