• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
11 Ocak 2021 Pazartesi 13:18 | Son Güncelleme:

Beyazlatma tedavisi dişlere zarar verir mi?

Beyazlatma tedavisi dişlere zarar verir mi"
DHA

Diş beyazlatma tedavisinde en çok merak edilen konuların başında bu işlemin dişlere zararı olup olmadığı geliyor. Diş beyazlatma olarak bilinen "bleaching" tedavisinin, diş yapısını korumaya öncelik veren bir tedavi olduğunu belirten uzmanlar, beyazlatma tedavisinin yan etkilerini anlattı.

Zararlı gıdalar, sigara, alkol gibi alışkanlıklar ve abur cubur tüketimi dişleri olumsuz etkilediğinden diş beyazlatma tedavisine ilgi arttı. Peki, diş beyazlatma tedavisi nedir? Diş beyazlatmanın dişlere zararı var mı?

DHA'ya açıklamalarda bulunan Dr. Öğr. Üyesi Fatma Aytaç Bal, diş beyazlatma olarak bilinen ‘bleaching’ tedavisinin, diş yapısını korumaya öncelik veren bir tedavi olduğunu belirtti.

Fatma Aytaç Bal, diş beyazlatma tedavisiyle ilgili şunları söyledi:

“Estetik bir gülüşe sahip olmak isteyen kişiler için güvenli ve etkili bir tedavi yöntemi olduğunu söyleyebiliriz. Beyazlatma tedavisi, yan etkilerin gelişebileceği riski de göz önünde bulundurularak mutlaka diş hekimlerinin kontrolünde uygulanmalıdır.' 

“TEDAVİ İKİ YÖNTEMLE YAPILABİLİR”

Diş beyazlatma olarak da bilinen işlemin iki yöntemle yapılabileceğini söyleyen Bal, diş beyazlatmanın nasıl yapıldığını merak edenler için şu şekilde açıkladı:

“Okside edici ajanlar uygulanarak dişlerin renginin açılmasına beyazlatma (bleaching) denir. Beyazlatma tedavisi renk değişikliği görülen canlı (vital) dişlerde ve kanal tedavisi yapılmış (devital) dişlerde uygulanabilir. Vital dişlerdeki beyazlatma tedavisi, beyazlatma ürünlerinin klinik ortamda diş hekimi tarafından uygulandığı ‘ofis tipi beyazlatma’ olarak ve daha düşük konsantrasyonda bulunan beyazlatma ürünlerinin hazırlanan plaklar aracılığıyla diş hekimi kontrolünde evde uygulandığı ‘ev tipi beyazlatma’ olarak iki yöntemle yapılabilir. Bu yöntemlerin dışında hastalar tarafından satın alınıp kullanılabilen çeşitli diş macunları, jeller ve preparatlar de beyazlatma amacıyla kullanılmaktadır.” 

ÖNCELİK, DİŞ YAPISINI KORUMAK

Rengi değişmiş dişlerin tedavisinde uygulanabilecek ve girişimsel işlem gerektirecek diğer restoratif teknikler ile karşılaştırıldığında, beyazlatmanın diş yapısının korunmasına öncelik veren bir tedavi yaklaşımı olduğuna dikkat çeken Bal, “Dişlerde görülen renk değişiklikleri genetik, çevresel, tıbbi veya dişsel kaynaklı olabilir. Renk değişikliği nedenleri, tedavi seçimini ve sonuçlarını etkileyen önemli etkenlerdir. Ayrıntılı yapılacak bir klinik muayene ve hastanın ağız hijyeni uygulamalarının, beslenme alışkanlıkları ile dişlerin maruz kaldığı kimyasallar, travma ve enfeksiyonların gözden geçirilmesi doğru tanıyı koymak için gereklidir.” dedi.

'TEK BAŞINA YETERLİ OLMAYABİLİR'

Beyazlatma tedavisinin bazı kişilere önerilmediği ve bazı vakalarda tek başına yeterli olmayabileceğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Fatma Aytaç Bal, sözlerine şöyle devam etti:

'Hastaların gerçekçi olmayan beklentileri söz konusu olduğunda, sigara kullanımında, hamilelik ve emzirme döneminde olan annelerde, dişlerde aşırı hassasiyet görüldüğü durumlarda, dişeti çekilmesi olan hastalarda ve beyazlatma ajanlarının bileşenlerine karşı alerji gelişebilecek durumlarında beyazlatma önerilmemektedir.”

DİŞ BEYAZLATMANIN YAN ETKİLERİ

Hastaların beyazlatma işleminin sağlığa zararlı olup olmadığı konusunda endişe duyduğunu dile getiren Bal, “Beyazlatma işleminden sonra hastalarda karşılaşılan en yaygın sorun dişlerde hassasiyetin oluşabilmesi veya diş eti irritasyonudur. Bunlar geçici yan etkilerdir. Ofis tipi beyazlatma yapılırken yumuşak dokular bir bariyer yoluyla korunur, tedavi bitiminde uygulanan beyazlatma jeli hemen etkili bir şekilde uzaklaştırılır. Bu sayede beyazlatma jelinin çevre dokulara zarar vermesi ya da yutulması ile ilgili endişeler ortadan kaldırılmış olur.” diye konuştu.

BEYAZLATMA JELİ BEYAZLATIR MI?

Ev tipi beyazlatmada ise daha düşük konsantrasyonda uygulanan beyazlatma jelinin olasılığının az olduğunu vurgulayan Bal, diş beyazlatma için şu uyarılarda bulundu:

“Bir kısmı yutulsa bile insan vücudunda bulunan savunma mekanizması bu ajanı etkili biçimde metabolize edebilecek kapasiteye sahiptir. Her iki yöntemde de doğru uygulandığı takdirde maruz kalma süresi minimaldir. Uygulama ile ilgili yapılacak hataların yan etkiler gelişebileceği riski göz önünde bulundurulmalıdır.” 
<p>HDP Esenyurt ilçe binasında asılı, terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın afiş ve posterleri

HDP binasına baskın

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Soğuk havaların etkisini arttırdığı Erzincan'da, Girlevik Şelalesi dondu

Kurşun kalemlerin ucunda sanat