• $8,0232
  • €9,6192
  • 454.823
  • 1407.76
24 Mart 2021 Çarşamba 11:33 | Son Güncelleme:

Bahar alerjisini virüsle karıştırmayın! İlk belirtiler yorgunluk ve nefes darlığı

Bahar alerjisini virüsle karıştırmayın! İlk belirtiler yorgunluk ve nefes darlığı
AKSAM.COM.TR/MOR PAPATYA

Havaların ısınması ile birlikte özellikle bahar aylarını kâbusa çeviren polenler ya da çiçek tozları bitkilerin erkek tohumlarıdır. Küçük polenler, rüzgarla taşındıklarından bitkiden kilometrelerce uzaktaki kişide bile alerjiye neden olabilir. Polenlerle gelen alerji kişiden kişiye değişiyor. Peki, bahar alerjisi nasıl geçer?

Bahar ayı alerjisiyle geliyor. Pek çok insan baharın yaklaşmasıyla vücudunda kırgınlık, hâlsizlik, kemiklerinde yorgunluk hisseder. Ama bunun sebebini bir türlü anlayamaz. Peki bahar aylarında yoğunlaşan yorgunluk hissinin sebebi bahar alerjisi olabilir mi? Bahar alerjisi belirtileri nelerdir?

İLK BELİRTİ YORGUNLUK

Gözlerde sulanma, kızarıklık, burun akıntısı, sık hapşırma, sık nezle, burun tıkanması, peş peşe hapşırma, burunda kaşınma, damakta kaşıntı, kulakta kaşıntı, sık burun kanaması gibi alerjik nezle belirtileri, gözlerde sulanma, kaşınma gibi göz alerjisi belirtileri, sık öksürük, nefes sıkışması gibi astım belirtileri bahar alerjisinin en önemli belirtileridir.

Bahar alerjisi olan bireylerde kokulara çok hassastır. Gözde, burunda ve akciğerde hasarlar oluşturmaktadır. Bu nedenle burun, göz ve akciğerler aşırı hassastır. Kokulara da aşırı hassas olurlar. Bahar alerjisi olanlar kokulara aşırı hassas oldukları için çamaşırların parfümsüz deterjanla yıkanması ve ev temizliğinde kokusu ürünlerin kullanılması önemlidir.

Bahar alerjisi yorgunluk yapar ve okul başarısını etkiler. Bahar alerjisi olan çocukların genellikle burunları tıkalı olduğu için uyku kaliteleri de bozulur. İyi bir uyku alamayan çocuklar ise gün boyu kendilerini yorgun ve halsiz hisseder. Bu da okul başarısını ciddi bir şekilde etkilemektedir.

BAHAR ALERJİSİ NE ZAMAN BAŞLAR?

Belirtiler mart ayında başlar. Mart ayında ilk ortaya çıkan polenler ağaç polenleridir. Nisan Mayıs ayında ise ot polenleri kendini gösterir. Temmuz ayından ekim ayına kadar ise yabani ot polenleri kendini gösterir. Hangi polenin alerji yaptığının öğrenilmesi ne zaman önlem alınacağının öğrenilmesi açısından çok önemlidir.

BAHAR ALERJİSİNİN TEDAVİSİ VE KORUNMA YÖNTEMLERİ

Bahar alerjisi tedavisinde korunma, ilaç tedavisi ve aşı tedavisi uygulanmaktadır. Tedavi başarısı yüzde 100'e yakındır.

Bahar aylarında polenlerden korunmak için ne gibi önlemler alınmalıdır?

Alerjik nezle, astım gibi polenlerin neden olduğu bir alerjik hastalığı olan bireyler bazı önlemler almalıdır. Örneğin, evden çıkarken mutlaka güneş gözlüğü takılarak polenlere temas önlenmelidir.

Ağız yerine burundan nefes alıp verilerek burnun filtre görevi yerine getirilmelidir. Polenlerin yoğun olduğu günlerde dışarıda fazla dolaşılmamalıdır. Dışarıda kalındığı sürece her fırsatta yüzler ve burunlar suyla yıkanarak polenlerden temizlenilmelidir. Dışarıda vakit geçirilmişse eve gelince kıyafetler değiştirilip duş alınmalıdır.

  • bahar alerjisi
  • bahar alerjisi tedavisi
  • bahar alerjisi nasıl geçer
  • polen
  • bahar alerjisi belirtileri
<p>Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, 'Kanada'nın S/İHA'larımızın adeta destan yazdığı 'Karab

S/İHA'lar için ambargo tartışmaları

Kartal sahilinde görülen deniz salyası endişe yarattı

Türk ve İslam Eserleri Müzesi koleksiyonundan 150 eser beğeniye sunulacak

Irak'ın başkenti Bağdat'ta patlama: 1 ölü, 12 yaralı