• $8,4272
  • €10,1784
  • 494.968
  • 1441.33
21 Nisan 2021 Çarşamba 10:14 | Son Güncelleme:

Bağışıklığı güçlendiren iftar ve sahur tavsiyeleri

Bağışıklığı güçlendiren iftar ve sahur tavsiyeleri
DHA

Pandemi döneminde oruç tutanlar için beslenme en çok araştırılan konuların başında geliyor. Peki, hem bağışıklığı güçlendirmek hem de oruç tutmak mümkün mü? Uzmanlara göre sağlıklı oruç tutmanın yolu iftar ve sahurdan geçiyor. İşte bağışıklığı güçlendiren iftar ve sahur tavsiyeleri...

Ramazan'da bağışıklığı güçlü tutmak için iftar ve sahurda beslenme büyük bir öneme sahip. Sahura mutlaka kalkılması gerektiğini belirten Beslenme ve Diyetetik Bölümünden Arş. Gör. Rümeysa Özçalkap, özellikle su tüketimi konusunda uyardı.

DHA'da yer alan habere göre Beslenme ve Diyetetik Bölümünden Arş. Gör. Rümeysa Özçalkap, sahur ve iftar beslenme düzeni hakkında tavsiyelerde bulundu.

SU VE ÇORBA TÜKETİMİ SONRASI 15 DAKİKA ARA VERİN

Sahurda ve iftarda tüketilen besinlere özen gösterilmesi gerektiğini dile getiren Özçalkap, iftar ve sahurda bağışıklığı güçlendirmek için önerilerini şöyle sıraladı:

"Sahura mutlaka kalkılmasına ve sahur besinlerinin yağlı yemekler yerine kahvaltılıklardan oluşmasına özen gösterilmelidir. Aynı şekilde iftarda da yemek örüntülerine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Özellikle oruç açarken çok sıcak ya da çok soğuk olmamak şartıyla su tüketiminin sağlanmasıdır. Daha sonrasında çorba ile devam edilmesi mide ağrıları ve spazmlarını önlemede önem sağlamaktadır.

Su ve çorba tüketimi sonrası 15 dakikalık bir ara verilmesi sindirim açısından oldukça önemlidir.

İftarda hızlıca ve yağ içeriği yüksek yemeklerin tüketilmesinden ziyade yemek sürelerinin minimum 20 dakikayı bulan ve sebze, kurubaklagil ve beyaz etten zengin bir beslenme örüntüsünün sağlanması mevcut ağırlığın korunumu ve sindirimin kolaylığı açısından dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer almaktadır. Ayrıca yemek pişirme tekniklerinin kızartma yerine ızgara, haşlama ya da fırında olmasına ayrıca özen gösterilmelidir.

Ramazan'da uzun süre susuz kalınması nedeniyle iftar ve sahur arasında minimum 8 – 10 bardak su tüketimi sağlanmalıdır."

KOVİD-19 GEÇİREN KİŞİLERİN BESLENMESİ

Kovid geçirmiş ve ramazan ayında oruç tutan kişiler için bağışıklık sisteminin önemine dikkati çeken Özçalkap, şunları söyledi:

"Koronavirüs geçirmiş bireylerin oruç tutmalarına herhangi bir engel yoksa normal ramazan beslenmelerine ek olarak iftardan belli bir süre sonra bağışıklıklarını desteklemek amacı ile meyve tüketimi sağlamaları gerekmektedir. Yine aynı şekilde iftar sonrası ara öğününde hastalık sonrası bağışıklığın desteklenmesi adına kefir tüketimine de yer verilebilir. Ramazan ayında oruç tutarken bağışıklık sistemi için besin takviyelerine yönelenlerin ise mutlaka uzman tavsiyesi alması gerekmektedir."

65 YAŞ ÜZERİ İÇİN ÖNCE HEKİM KONTROLÜ

65 yaş üzerinde olan ve kronik hastalığı bulunan bireylerin de oruç tutmak isterlerse doktor kontrolü ve önerisine başvurmalarını öneren Arş. Gör. Rümeysa Özçalkap, şöyle konuştu:

"Yaşlanma ile fiziksel aktivitede ve metabolizmada düşüşler meydana gelmektedir. Pandemi kaynaklı kısıtlamalarla birlikte yaşlıların fiziksel olarak aktifliği daha da düştü. Ağırlık artışları gözlenebilmekte. Bu nedenle tüm yaş gruplarında olduğu gibi yaşlılarda da beslenme oldukça önemli. Yağlı besinlerden ve kırmızı et tüketiminden sınırlı; kızartma, rafine şekerler ve hamur işlerinden uzak bunların yerine yağlı tohumlar, sebze, meyve, beyaz etten zengin bir beslenme örüntüsü tercih edilmelidir."

ANNE ADAYLARI ORUÇ TUTMAMALI

Hamilelikle beraber kadınların beslenme ihtiyaçlarında artışlar meydana geldiğini kaydeden Özçalkap, hamileler için şu bilgileri verdi:

"Aynı zamanda bu dönemde mide bulantıları ve kusmalar sonucunda da besin ve besin öğesi kayıpları meydana gelir. İlk üç aylık gebelik sürecinde kadınların kilo alması önerilmemesine rağmen bebek gelişimi için besin takviyelerine ihtiyaç artmış durumdadır. Tüm bu durumlar göz önüne alındığında gebelikte oruç tutulması önerilmemektedir."
  • bağışıklık
  • iftar ve sahur
  • bağışıklığı güçlendiren iftar
  • iftar ve sahurda beslenme
<p>Bedir Acar, 'Görüntüler öyle acımasız ve vahşi ki 21. Yüzyılda devlet terörünün kitabını yazıyorl

İsrail aslında neyden korkuyor?

Şırnak Valisi Pehlivan, Cudi Dağı'nda konuşlu üs bölgelerinde incelemelerde bulundu

Bayram alışverişinin kalbi Eminönü ve Mısır Çarşısı sessiz

Toroslar'da baharla yeşile bürünen yaylalar görenleri kendine hayran bırakıyor