• $8,1857
  • €9,7547
  • 457.569
  • 1393.24
08 Nisan 2021 Perşembe 17:33 | Son Güncelleme:

B12 vitamini eksikliği depresyonun haberci olabilir! İşte dikkat edilmesi gerekenler...

B12 vitamini eksikliği depresyonun haberci olabilir! İşte dikkat edilmesi gerekenler...

Uzmanların araştırmalarına göre depresyonun belirtileri arasında vitamin eksikliğinin olduğunu belirtildi. Depresyonda en sık karşılan belirtilerden biri de uykusuzluk olarak gösteriliyor. İşte vitamin eksikliğinin depresyon ile bağlantısı...

Türkiye'de de son 1 yılda psikiyatra başvuranların sayısı yaklaşık 1 milyon artığı yapılan araştırmalar ile doğrulandı. Ruhsal bir hastalık olarak görülen depresyonun vitamin eksikliği ile bağlantılı olduğu belirtiliyor.

NTV'de yer alan habere göre, depresyon sadece ruhsal bir hastalık değildir. Vücutta yer alan vitamin eksiklikleri ve beslenme bozukluğu depresyon sebebidir.

B12 EKSİKLİĞİ DEPRESYONA NEDEN OLABİLİR

Üşüme, yorgunluk, konsantrasyon güçlüğü, baş dönmesi gibi sorunlar yaşıyorsanız ve depresyon tedavisi görecek kadar hayatla bağlarınız koptuysa nedeni B12 vitamini eksikliği olabilir.

DNA sentezinde çok önemli bir role sahip olan B12, sinir sistemi için de çok gerekli bir vitamin. B vitaminleri depo edilebilme özelliğine sahip, en fazla karaciğerde depolanıyor.

B12 vitamini eksikliğinde sinir hasarı, kansızlık, unutkanlık, depresyon ve yorgunluk gibi sorunlar görüldüğünü vurgulayan Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, B12 vitamini eksikliğinde oluşan tablo hakkında şu bilgileri verdi:

KONUŞMA VE YÜRÜME ZORLUĞUNUN SEBEBİ B12 EKSİKLİĞİ OLABİLİR

"Bu vitaminin eksikliği hafızanın zayıflamasına, el ve ayakların uyuşmasına neden olabilir. Çocukların zeka düzeylerinde düşüklük, aynı zamanda konuşma ve yürümede gecikmede de etkili olabilir.

Pernisiyoz anemide vücut yeteri kadar B12 vitaminine sahip olmadığı için yeterli miktarda sağlıklı alyuvar yapamaz.

Vücudunuza oksijen taşıyacak yeterince alyuvar yoksa kendinizi yorgun ve bitkin hissedebilirsiniz. Şiddetli ve uzun süren pernisiyoz anemi kalbe, beyne ve diğer organlara hasar verebilir.

Pernisiyoz anemi aynı zamanda sinir hasarı, nörolojrunlar (depresyon) ve sindirim sistemi problemleri gibi başka komplikasyonlara da yol açabilir. Ayrıca, pernisiyoz anemili kişilerde mide kanserine yakalanma riski artabilir" açıklamasında bulundu.

<p>Koronavirüs salgınının uzun süredir kontrolden çıkmış olduğu ABD'de son durum ne? Aşılama süreci

ABD'de koronavirüs salgınında son durum

Beşiktaş, Erzurum'a ayak bastı

Zonguldak'ta dereden akan çamurlu su denizin rengini değiştirdi

Nisan ayında yağan kar Domaniç Dağları'nı beyaza bürüdü