• $8,6374
  • €10,1292
  • 490.996
  • 1407.46
15 Eylül 2021 Çarşamba 16:42 | Son Güncelleme:

Araştırıldı! Kovid-19 varyantlarını engelleyen 3 besin

Araştırıldı! Kovid-19 varyantlarını engelleyen 3 besin

Kovid-19 Hindistan varyantıyla bulaşıcılığı devam eden bir virüs. Yapılan araştırmalara göre ise Kovid-19'un gelişmesi üzerinde 3 besin çok etkili. Peki Kovid-19 varyantlarının gelişmesini hangi 3 besin engelliyor? Kovid-19'dan koruyan besinler neler? İşte cevabı...

Kovid-19 salgını delta ve mu varyantıyla sürekli değişmeye devam ediyor. özellikle Hindistan bölgesinden gelen Delta varyantı can almaya devam ediyor. Araştırmalar ise Kovi-19'dan koruyan 3 besin maddesini ortaya koydu. Peki Kovid-19 varyantlarının gelişmesini hangi 3 besin engelliyor? Kovid-19'dan koruyan besinler neler? İşte cevabı...

DHA'da yer alan habere göre, Türkiye'de laboratuvar ortamında araştırması yapılan 'nar kabuğu ekstresi, zerdeçal ve zencefil içeren formüle edilmiş ağızda eriyen ürün' en son Hindistan'da hastalar üzerinde destek tedavi olarak denenmişti. Bu destek tedavinin Kovit-19 varyantları üzerinde etkinliği de araştırıldı. Geçtiğimiz ağustos ayında başlayan bilimsel çalışma geçen ay tamamlandı. Araştırmanın sonuçları düzenlenen bir basın toplantısıyla duyuruldu.

"İNGİLİZ VARYANTI ÜZERİNDE ARAŞTIRMA YAPILDI, AYNI ETKİ GÖRÜLDÜ"

Farmakognozi ve Fitoterapi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, "İlk araştırmada bildiğimiz koronavirüs üzerindeki etkinlik araştırılmıştı. Burada etkili olduğu 120 saatlik ölçüm süresi içerisinde belirli bir seyreltileme durumunda koronavirüsün gelişmesini 42 saat engellediği görüldü. Ancak virüs mutasyonlara uğramaya devam ediyor ve bu defa İngiliz varyantı üzerinde araştırma yapıldı ve orada aynı etki görüldü. Ağızda kullanıldığında virüsün hücre içerisine girmesini engelleyebilecek. Çünkü virüsün giriş kapısı ağzımız ve burnumuz. O nedenle de maske kullanımına önem veriyoruz. Virüs hücre içerisine girdiğinde kendisini dağıtıyor ve yeni yeni virüsler meydana geliyor. Bunun önlenmesini sağlamamız lazım. Bu nedenle de ağız ve burun için bir bariyer gerekiyor. Maskenin yanı sıra en etkili ajanların bitkisel ürünler olduğu gösterildi." değerlendirmesinde bulundu.

"BU MADDELER SON 20-30 YILIN EN ÖNEMLİ BİTKİSEL İÇERİKLERİ"

Aşının önemine de dikkat çeken Prof. Dr. Erdem Yeşilada, "Aşının etki şekli farklı, aşı antikor geliştiriyor ve tüm bedenin korunmasını sağlıyor. Tam bir koruma için her şeyi birlikte uygulamak lazım. Maske, mesafe, aşı bunların hepsine dikkat etmek gerekiyor. Bu bitkisel formülde zencefil, zerdeçal ve nar kabuğu ekstresi yer alıyor. Her 3 bileşen de fenolik maddeler taşıyor. Bunlar son 20-30 yılın en önemli bitkisel içerikleri arasında. Bu varyantlar üzerinde yaptığımız çalışmanın sonucu gibi herhangi bir mutasyona karşı güçsüzlüğü söz konusu değil". ifadelerini kullandı.

  • kovit-19
  • delta varyantı
  • araştırmalar
  • kovit-19a iyi gelen besinler
<a href='https://www.aksam.com.tr/aksam-tv/teknoloji/gencler-teknofeste-yogun-ilgi-gosterdi/59072' c

'Buradaki her şey çok etkileyici'

Bodrum'un suyunu karşılayan Mumcular Barajı yüzde 10'luk seviyenin altına düştü

İETT tarihinin aynı hatta çalışan ilk şoför çifti

Van Gölü'nde binlerce yıllık mikrobiyalitler görüntülendi