• $8,058
  • €9,6752
  • 460.376
  • 1408.14
02 Nisan 2021 Cuma 16:29 | Son Güncelleme:

Akdeniz diyeti kansere bağlı ölümleri azaltıyor

Akdeniz diyeti kansere bağlı ölümleri azaltıyor

Kızartma, salam, sosis gibi yiyecekler çok sık tüketiliyor. Peki, bu tarz besinlerin kolon kanseri riskini artırdığını biliyor muydunuz? Artık 40 yaş altında gençlerde de kolon kanseri görüldüğünü söyleyen Prof. Dr. Hakan Yanar, Akdeniz diyetini önerdi. Kolon kanseri belirtileri ve tedavisi hakkında tüm detaylar haberimizde...

Kolon kanserine karşı Akdeniz diyetini öneren uzmanlar, bu diyetin kanser ve damar tıkanıklığına bağlı ölümleri ciddi oranda azalttığını söyledi. Artık 40 yaş altında da kolon kanseri görüldüğünü söyleyen Prof. Dr. Hakan Yanar, şunları söyledi:

"Tütsülenmiş etler, salam sosis gibi yiyecekler, aşırı kızartmalar, kırmızı et tüketiyor, düzenli egzersiz yapmıyor ve kilonuza dikkat etmiyorsanız risk altında olabilirsiniz. Yağdan zengin, posadan fakir beslenme alışkanlığı, fazla kilo, hareketsizlik, D vitamini eksikliği, sigara ve alkol kullanımı, ailede birinci derece akrabalarda kolon kanseri bulunması, ülseratif kolit, Crohn hastalığı gibi iltihabi bağırsak hastalıkları kolon kanseri riskini artırır."

Yanar, yüksek miktarda sebze, meyve, balık, zeytinyağı, fındık ceviz gibi kuruyemişleri içeren Akdeniz diyetinin kanser ve damar tıkanıklığına bağlı ölümleri ciddi oranda azalttığının çeşitli bilimsel çalışmalarda gösterildiğini söyledi.

KOLON KANSERİ BELİRTİLERİ

Kansızlık, halsizlik, yorgunluk

Ele gelen kitle

Rektal kanama

Dışkıda kan

Büyük abdest çapında incelme

Büyük abdest düzenin değişmesi

Tuvalete gidip rahatlayamama

15 günden uzun süren karın ağrısı

ERKEN TANI NASIL KONULABİLİR?

Kolorektal kanser taramasında dışkıda gizli kan ve immunohistokimyasal testler kullanılmakla birlikte en yararlı yöntem kolonoskopik incelemedir. Hedef henüz polip aşamasında iken ameliyata gerek kalmadan kanser gelişebilecek polipleri kolonoskopi esnasında çıkartmak olmalıdır. Bu nedenle ailesinde kalınbağırsak kanseri olmayanlarda 45 yaşında ilk kolonoskopi ile tarama yapılmalı normal saptanması durumunda onar yıllık aralıklarla kolonoskopi tekrarlanmalıdır. Ailesinde kolon kanseri bulunan bireylerde ise kanserin ortaya çıktığı yaşın 10 yıl öncesi ilk kolonoskopi uygulanmalıdır.

KOLON KANSERİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Standart tedavi yöntemi cerrahidir. Ancak ameliyat esnasında tümör ile birlikte bir miktar sağlam kolon dokusu ve etraf lenf bezlerinin çıkarılması hayati önem içermektedir.

Uzun dönem sağ kalım, tümörün tekrar etmesi ya da uzak bölgelere yayılmasına etki eden cerrahi işlemi bu konuda deneyimli cerrahlarca uygulanmalıdır.

Günümüzde laparoskopi yöntemi veya robotik cerrahi ile karında kesi yapmadan bu ameliyatlar yüksek başarı oranı ile gerçekleştirilmektedir. Laparoskopik ameliyatların üstünlükleri arasında ameliyat sonrası ağrının çok daha az olması, hastanede yatış süresinin daha kısa sürmesi ve ameliyat yerinde çok az ya da hemen hiç iz bulunmaması yer almaktadır. Makata çok yakın tümörlerde ise ameliyat öncesi yapılan kemoterapi ve radyoterapi yöntemleri ile kalın bağırsağın dışarı alınmasının önüne geçilebilmektedir.

NELER TÜKETİLMELİ?

Yüksek miktarda sebze, meyve, özellikle kabuklu elma, balık, zeytinyağı, fındık ceviz gibi kuruyemişleri içeren Akdeniz diyetinin kanser ve damar tıkanıklığına bağlı ölümleri ciddi oranda azalttığı çeşitli bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir. Ayrıca doktorunuza danışarak yaşınıza göre günlük 1000 – 1200 mg kalsiyum ve D vitamini almalısınız.

<p>Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile görüşmesinde ger

Dendias provokasyon için mi geldi?

Adana'da kaçak 1865 kilogram tütün ele geçirildi

Atlantis, Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali'nde yeniden canlanacak

Rusya'ya ait 2 savaş gemisi İstanbul Boğazı'ndan geçti