• $8,6628
  • €10,1525
  • 489.837
  • 1399.62
8 Haziran 2021 Salı 15:07 | Son Güncelleme:

Ağrısız ilerleyen bir kanser türü! Belirtileri griple aynı

Ağrısız ilerleyen bir kanser türü! Belirtileri griple aynı

Lenfoma, vücudun savunma hücreleri olan lenfositlerin kanserleşerek kontrolsüz büyümesidir. Lenf kanseri en sık görüldüğü yerler; lenf bezleridir. Lenf bezleri vücudun en önemli savunma mekanizmalarından biridir. Lenfomanın başlıca belirtileri ateş, yorgunluk, nefes darlığı ve şişmiş lenf nodlarından oluşuyor. Uzmanlar ise lenf kanseri olarak bilinen lenfomanın belirtilerinin griple çok benzemesinden dolayı uyarılarda bulunuyor. Lenfomanın çeşitleri, nerede oluştuğu, kimlerin risk grubunda olduğu ise hala merak konusu. Peki uzman görüşüyle lenfomayı yakından tanımaya ne dersiniz?

Lenfatik sistemde gelişen kanserlerin genel adına lenfoma ismi veriliyor. Lenfoma yani lenf kanseri hastalığı diğer kanser türlerinin aksine ağrısız bir şekilde ilerliyor. Lenfomanın belirtileri ise ateş, yorgunluk, lenf nodlarında şişkinlik ve nefes darlığından oluşuyor. Uzmnlar ise lenfoma ile grip arasındaki belirtilerin benzerliğine dikkat çekerek uyarılarda bulunuyor. Lenfomanın çeşitleri, nerede oluştuğu, kimlerin risk grubunda olduğu ise hala merak konusu. Gelin hep birlikte lenfomayı yakından tanıyalım.

DHA'da yer alan habere göre, lenfoma; kemoterapi ya da radyoterapi ve kemoterapi kombinasyonu ile tedavi edilebilir. Bununla beraber uygun endikasyonlarında hem Otolog hem de doku uyumlu kardeşten Allojenik kök hücre nakli de yapılabilir.

"OLUŞMA SEBEBİ BİLİNMİYOR"

Hematoloji uzmanı Prof. Dr. Serdar Bedii Omay, genellikle nedeni bilinmeyen kanser türü olan lenfomanın bazı virüs enfeksiyonları (EBV, HİV, Hepatit C, HTVL-1) bazı bakteriyel enfeksiyonlar (Helikobakter Pilori ) ve immünsistemin zayıflaması sonrasında gelişebildiğini belirtti.

Belli başlı iki türü olduğunu söyleyen Prof. Dr. Serdar Bedii Omay, "Birinci nedeni kesin olarak bilinmeyen, çoğunlukla daha genç yaşlarda görülen Hodgkin lenfomadır. İkincisi Hodgkin dışı lenfoma (HDL) olan anormal B lenfositlerden kaynaklanan B hücreli lenfomalar ve anormal T lenfositlerden kaynaklanan T hücreli lenfomalar olarak iki gruba ayrılmaktadır. B hücreli lenfomalar daha sık ortaya çıkar. Hastalık lenf düğümlerinde, dalak gibi lenfoid dokularda ortaya çıkabilir veya mide, bağırsak gibi organlardaki lenf dokusundan kaynaklanabilir. Malign lenfoid hücreler kan ve lenf dolaşımı aracılığı ile vücudun diğer kısımlarına da yayılabilen bir türdür." açıklamasında bulundu.

"SİNSİCE İLERLER"

En sık rastlanan belirtisi bir veya daha fazla genişlemiş (şiş) lenf nodu olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Serdar Bedii Omay, şu ifadeleri kullandı:

Bu şişmiş lenf nodlarının ağrı yapmadan boyun, göğsün üst kısmı, koltuk altı, karın veya kasıkta olabileceğini söyledi. Şişmiş lenf nodları ve öksürüğün dışında nefes darlığı, ateş, gece terlemeleri, yorgunluk, kilo kaybı, deride kaşıntı gibi belirtileri olduğunu söyleyen Prof. Dr. Omay, alarm semptomlar denilen ağrısız lenf nodu (şişlik), ateş ve kilo kaybı durumunda hemen sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

Prof. Dr. Serdar Bedii Omay, çocukluk çağı kanserlerinde, lösemi ve merkezi sinir sistemi tümörleri, erkeklerde testis kanseri kadınlarda ise tiroid kanserlerinden sonra en sık görülen Hodgkin ve Hodgkin Dışı Lenfoma kanserinin genellikle ileri yaş hastalığı olmasından dolayı yaş ilerledikçe ilk sıralarda görüldüğünü belirtti.

Lenfoma tedavisinde, kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavi yöntemlerinin kullanılabildiğini söyleyen Prof. Dr. Serdar Bedii Omay şunları söyledi:

"Lenfoma, kemoterapi ya da radyoterapi ve kemoterapi kombinasyonu ile tedavi edilebilir. Bununla beraber uygun endikasyonlarında hem otolog hem de doku uyumlu kardeşten allojenik kök hücre nakli de yapılabilir." dedi.

  • lenfoma belirtileri nelerdir
  • lenf kanseri belirtileri nelerdir
  • grip
  • yorgunluk
  • ateş
<p>Birleşmiş Milletler 76'ıncı Genel Kurulu Zirvesi'ne katılmak için ABD'ye giden Başkan Recep Tayyi

Erdoğan ABD'de Türklere seslendi

Türkiye ve Azerbaycan hava kuvvetleri uçakları selamlama uçuşu yaptı! İşte o anlar

İstanbul'a değer katanlar: Üsküdar ve Balat'ın akşam mezatları

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (20 Eylül 2021)