• $8,6684
  • €10,1498
  • 490.419
  • 1399.43
7 Haziran 2021 Pazartesi 11:08 | Son Güncelleme:

Ağrısız ameliyatsız tüp mide işlemi! Yüzde yirmi beş kilo kaybı

Ağrısız ameliyatsız tüp mide işlemi! Yüzde yirmi beş kilo kaybı

Türkiye'de her 3 kişiden 1'i kilosuyla sıkıntı yaşıyor. Uzun süre uyguladıkları diyet listeleriyle doğal yollardan kilo veremeyen bir çok insan bıçak altına yatarak zayıflamaktan ürküyor. İşte ülkemize 2015 yılında giriş yapan ameliyatsız tüp mide işlemi kilo vermek isteyenlerin imdadına yetişiyor. Bu yönteme göre hastalar, endoskopi yöntemiyle 6 ile 9 ay arasında kilosunun yüzde 25'ini verebiliyor.

Tüp mide ameliyatlarını riskli bulan ve kilosunun yüzde 25'i kadar fazlalığı olan kişiler için mucizevi bir tedavi yöntemi Türkiye'de uygulanıyor. Ameliyatsız tüp mide işleminde endoskopi yöntemi kullanılıyor. Karna kesi yapılmadan sadece mide içerisine dikiş atılıyor. İşte ameliyatsız tüp mide işlemi hakkında tüm bilinmeyenler ve detayları...

DHA'da yer alan habere göre, ameliyatsız tüp mide işlemi zayıflamak için uygulanan cerrahi girişimler ve balon yöntemlerine göre daha düşük yan etkilere sahip. Bunun dışında yapılan araştırmalar işlemin kilo vermede tatmin edici sonuçlar verdiğini gösteriyor.

Türkiye'de her 3 kişiden 1'inin kilo sorunu olduğunu söyleyen Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Halil Alış, kişilerin yaşam tarzını düzenleyerek, kilo almalarını engellemenin asıl hedef olduğunu dile getirdi.

ENDOSKOPİK SLEEVE GASTROPLASTİ NASIL UYGULANIYOR?

Tüp mide ameliyatından korkan, riskli bulan ve yaklaşık yüzde 25 kilo fazlalığı olan hastalarda uygulanan endoskopik sleeve gastroplasti işlemine yönelik bilgi veren Prof. Dr. Halil Alış, "Ağızdan girilen bir endoskopla, karından herhangi bir kesi yapılmadan, mideye içeriden dikiş atılması işlemidir. Mideye içeriden koyulan bu dikişler sayesinde, mide hacminin küçültülerek, beslenme miktarının sınırlandırılması ile önemli ölçüde kilo verilmesi sağlanır. İşlem herhangi bir kesi yapılmadan endoskopi ile yapılmaktadır, bu nedenle de komplikasyon riski azdır ve günlük yaşama hızlı şekilde geri dönülebilir. Genel anestezi altında yapılan işlem 1 saat sürüyor. Hastayı o akşam hastanede tutuyoruz." diye konuştu.

"KİLO HEDEFİNİ YÜZDE 92 TUTTURUYOR"

Kişilerin vermek istediği kilo oranını 9 aya yayarak gerçekleştirdiklerini belirten Prof. Dr. Halil Alış, "Sonrasında standart tüp mide ameliyatında olduğu gibi hastaya beslenme programı hazırlıyoruz. Önce sıvı, sonra yumuşak ardından da katı gıdaya geçiyoruz. Hasta, bu sürecin bitiminde normal hayatına devam ediyor. Hedefimiz, 6 ile 9 aylık bir periyotta kişinin kilosunun ortalama yüzde 20 ile 25'ini vermesi. Bu işlem 2009 yılında yapılanmaya başlandı ama geçen yıl yayınlanan uzun dönem sonuçlarına göre yüzde 92 oranında hedefini tutturuyor. İnsanlar da verdikleri kiloyu sabit tutuyor." ifadelerini kullandı.

"1 YILDA DAHA DA YAYGINLAŞACAK"

Yöntemin Türkiye'de yeni yeni yapıldığını söyleyen Prof. Dr. Halil Alış, "İlk uygulamalar 2015 yılında başladı. Dünyada geçerliliği geçen yıl tanımlandı ve işlem yaygınlaştı. İlginin katlanarak artacağını düşünüyorum. Çünkü diyet, ilaç ve diğer endoskopik yöntemler, yüzde 10 ile 15'e kadar kilo kaybı sağlayıp uzun dönemde geri alınmasıyla sonuçlanıyor. Türkiye'deki insanların yüzde 30'u, işlemin uygulanacağı kilo grubunda yer alıyor." dedi.

İŞLEMDEN SONRA YEMEMENİZ GEREKENLER

Vücut kitle endeksi 30'un üzerinde olan kişilere yapılan uygulamaya yönelik bilgi aktaran Prof. Dr. Alış, "Ameliyatı riskli bulunan veya ameliyattan korkan kişilere uyguluyoruz. İşlem, 2-3 kilo vermek isteyenler kişiler için uygun değil. Bu işlemi yaptığımız kişiler kola, çikolata, tatlı ve alkolden uzak durmalıdır. 'Ben bu işlemi yaptırdım, sınırsızca yiyip, içeceğim' gibi bir mantık yok. Kişilerin hayatındaki gıdaları biraz kısıtlamaları gerekiyor." diye konuştu.

AĞRI OLMUYOR, HASTA KISA SÜREDE NORMAL HAYATINA DÖNÜYOR

İşlem sonrası bir ağrı beklemediklerine dikkat çeken Prof. Dr. Alış, "Fakat endoskopi yapıldığı için boğazda ağrı olabiliyor. Bu ağrı 4-6 saat sürüyor. Sonra kişi normal hayatına dönebilir. Yeni 3 santimetrelik mide çapı nedeniyle sıvı beslenmek zorundalar. Hasta, yıllar sonra kararını değiştirirse, midedeki dikişleri açıyoruz. Ama ben bunu önermiyorum çünkü mide eski çağına döndüğünde yeme alışkanlığı düzenlenmediyse kilolarını geri alma ihtimalleri yüksektir." ifadelerini kullandı.

OBEZİTEYE BAĞLI YAN HASTALIK DA KONTROL ALTINA ALINIYOR

Kilo vermeye yardımcı olan işlem sayesinde yan hastalıklarda da azalma görüldüğünü aktaran Prof. Dr. Alış, "Obeziteye bağlı olarak diyabet, hipertansiyon, kolesterol yüksekliği, uyku apnesi, kanser türleri daha yüksek görülüyor. Kilosunun yüzde 10 ile 15'ini veren hastaların, bu rahatsızlıkları varsa kontrol altına alınır. İşlemle hedefimiz yüzde 25 kilo kaybı olduğu için obeziteye bağlı gelişen hastalıkların kontrol altına alınmasını bekliyoruz. İlaç kullanıyorlarsa bunu bırakmalarını, uyku apnesinin düzelmesini, kolesterolün normal seviyelere gelmesini hedefliyoruz." dedi.

<p>Teknoloji dünyasında bu hafta da yine birçok yeni gelişme ve inovasyon yaşandı. Apple'ın uzun sür

iPhone 13 serisi tanıtıldı

Bakan Karaismailoğlu, Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı'nın tanıtımına katıldı

Türkiye ve Azerbaycan hava kuvvetleri uçakları selamlama uçuşu yaptı! İşte o anlar

İstanbul'a değer katanlar: Üsküdar ve Balat'ın akşam mezatları